Recesja stała się faktem! To może zakończyć cykl podwyżek stóp NBP

263

Czerwiec był kolejnym trudnym miesiącem dla polskiego sektora wytwórczego. Wysoka inflacja i narastające napięcia geopolityczne doprowadziły do silnego spadku nowych zamówień i w konsekwencji także produkcji przemysłowej. Zatrudnienie spadło, a optymizm biznesowy zanurkował do najniższego poziomu od wybuchu pandemii koronawirusa w 2020.

Tak źle nie było od 25 miesięcy

Najnowszy raport S&P Global wskazał, że wartość wskaźnika PMI obrazującego kondycję polskiego przemysłu spadła w czerwcu 2022 r. do 44,4 pkt, sygnalizując pogorszenie warunków gospodarczych w sektorze drugi miesiąc z rzędu.

– Czerwcowe wyniki badań potwierdzają, że okres nieustannego wzrostu w polskim sektorze wytwórczym trwający od połowy 2020 naprawdę dobiegł końca (…) Po majowym spadku PMI poniżej neutralnego progu 50,0, najnowsze dane wykazały zapierające dech w piersiach spadki zamówień i produkcji oraz niespotykane wcześniej (poza przestojami związanymi z pandemią w 2020 roku oraz szczytem światowego kryzysu finansowego w 2008 roku) tempa spadków. Wskazuje to na gwałtowne wyhamowanie ekspansji w sektorze i, jak można się spodziewać, skłania firmy do ograniczania działalności z powodu coraz bardziej niepewnych prognoz na przyszłość – wskazuje ekonomista S&P Global Market Intelligence Paul Smith.

Na uwagę zasługuje fakt, iż czerwcowy odczyt był najniższy od 25 miesięcy. Dla przypomnienia, jeszcze rok temu indeks osiągnął rekordowo wysoki poziom 59,4 pkt.

– Niski odczyt głównego Wskaźnika PMI odzwierciedlał spadek zarówno produkcji jak i nowych zamówień, ponadto oba spadki były silne na tle badań historycznych (badania przeprowadzane są od 24 lat). Większe spadki odnotowano jedynie w szczycie kryzysu finansowego oraz w czasie pandemii – czytamy w raporcie S&P Global.

Według badanych firm spadek nowych zamówień wynikał z niestabilnych warunków gospodarczych zakłóconych wojną na Ukrainie oraz galopującą inflacją. Szybki wzrost cen znacznie osłabił bowiem popyt, obciążając budżety zarówno klientów krajowych jak i zagranicznych (nowe zamówienia eksportowe odnotowały najsilniejszy spadek od maja 2020).

To wszystko sprawiło, że optymizm biznesowy spadł do najniższego poziomu od 25 miesięcy.

PMI dla polskiego przemysłu za czerwiec zmasakrowany… Nie ma co myśleć o dalszym zaostrzaniu polityki pieniężnej… Podwyżka o 50pb w posiedzeniu w przyszłym tygodniu byłaby bardzo odważna. Każda większa to olbrzymie ryzyko – komentuje Piotr Bujak,główny ekonomista PKO BP.

– Recesja jak ta lala – wskazuje mBank Research.

– Spodziewamy się, że w takich warunkach RPP skończy podwyżki w lipcu – dodają ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments