Rafał Glinicki o tradingu w oparciu o analizę wolumenu i ceny, czyli VSA

Udostępnij

Podczas konferencji i targów Invest Cuffs 2023 w Krakowie, Rafał Glinicki – doświadczony trader i ekspert w dziedzinie analizy rynków finansowych, przeprowadził wykład, na którym wprowadził on uczestników w świat handlu opartego na analizie wolumenu i ceny, znanej jako VSA (Volume Spread Analysis).

VSA – rys historyczny

VSA to potężne narzędzie łączące analizę wolumenu obrotu z analizą zmian cenowych, które pozwala inwestorom lepiej zrozumieć i przewidywać ruchy rynku. Twórcą VSA jest Tom George Williams. To on nauczył Rafała Glinickiego wszystkiego z zakresu analizy ceny i wolumenu.

Tom George Williams za pomocą tej metody tradował w konsorcjum inwestycyjnym przeprowadzającym ataki spekulacyjne na rynkach kapitałowych w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Dzięki wolumenowi był on w stanie wyszukiwać dogodnych momentów do ataku.

Rodzaje wolumenu

Na rynku dostępne mamy takie rodzaje wolumenu, jak:

  • Wolumen tickowy
  • Wolumen rzeczywisty – prezentuje ilość akcji lub kontraktów terminowych handlowanych w danym czasie
  • Wolumen realny w xStation 5 – działa identycznie, jak wolumen rzeczywisty

Wolumen tickowy jest absolutnie bezużyteczny i może traderów tylko wprowadzać w błąd. Nie daje on żadnej wartości decyzyjnej i nie warto przeprowadzać na nim analizy.

Jak wolumen pozwala stwierdzić, że jedna ze stron rynku zdobyła przewagę?

W tym celu należy spoglądać na wykres M1. Najwięksi gracze bardzo szybko wykorzystują bowiem momenty niskiego wolumenu do zajęcia pozycji i zebrania określonej ilości danego waloru z rynku.

Dzięki temu na wykresie wolumenowym możemy w ciągu dnia zobaczyć, kto jest w przewadze. W praktyce, okazuje się, że Smart Money z reguły zawiera transakcje w pewnych przedziałach cenowych. Warto zatem nauczyć się takich formacji, w których dokładnie widać, gdzie duży ruch na rynku się pojawia.

Następnie należy zinterpretować, czy w danym miejscu na wykresie na rynek wchodzi popyt, czy może jednak pojawiła się duża podaż. W tym celu należy analizować świece, na których pojawia się duży wolumen. W praktyce, gdy w dołku pojawia się cień popytowy, to popyt przejmuje kontrolę w danym przedziale cenowym – nawet pomimo napierającej podaży.

Analogicznie – gdy w okolicy szczytu pojawia się cień podażowy, to sprzedający przejmują kontrolę nad rynkiem i pojawiają się spadki, popyt został zaspokojony przez podaż.

Może zatem dojść wtedy do odwrócenia trendu w danym dniu. W praktyce zawsze najlepiej jest poczekać z boku rynku, bez otwartych transakcji, dopóki nie pojawi się duży wolumen i jedna strona nie zacznie dominować.

VSA a informacje wywołujące zmienność

Nie jest żadną tajemnicą i rzeczywistość rynkowa jest dla wszystkich taka sama. Oznacza to, że publikacja kluczowych danych dla danego rynku, które wywołają na nim podwyższony poziom zmienności, odbywa się dla każdego w tym samym momencie, równocześnie uzyskujemy dostęp do takich wcześniej zapowiedzianych informacji.

Po podaniu tych danych wolumen powie nam, która strona na rynku zaczęła dominować. Oznacza to, że sam odczyt nie jest dla nas tak istotny, jak zachowanie popytu i podaży na rynku.

Dla przykładu, czy rzeczywiście strona popytowa reaguje na dobre dane, czy Smart Money wykorzystuje obiecujące dane do sztucznego podniesienia ceny, a następnie rozpoczęcia wielkiej wyprzedaży, zostawiając przy tym inwestorów indywidualnych z długimi pozycjami wynikających z optymistycznego odczytu danych?

Najlepszym filtrem w takiej sytuacji jest analiza wolumenu. Profesjonalni traderzy przy niskich obrotach w ogóle nie otwierają pozycji, czekają na to, która strona przejmie kontrolę nad rynkiem, dzięki czemu bardzo skutecznie rozpoznają momenty na rynku, w których korekty dobiegają końca.

Wolumen a korekty na rynku

Najczęściej spotykana jest korekta z wygasającym wolumenem. Polega ona na tym, że cena maleje na znacznie niższym wolumenie, niż gdy wcześniej ona rosła. Oznacza to, że podaż jest mniejsza niż pierwotny popyt.

Następnie pojawia się istotny akcent, polegający na wzroście wolumenu. W praktyce duża grupa uczestników rynku w danym miejscu kupuje ten konkretny walor, co oznacza, że korekta dobiega końca, jest to najlepszy sygnał popytowy.

Podsumowując, jako że opisane schematy, dotyczące wykrywania danych formacji na rynku dzięki analizie wolumenu, są powtarzalne, to pozostaje nam tylko je wyćwiczyć i regularnie stosować, razem z określonymi zasadami zarządzania kapitałem.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej:

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również