Qlaira – Jak działa? Kiedy się stosuje?

223

tabletki antykoncepcyjneObecnie kobiety mają do wyboru wiele środków antykoncepcyjnych, najczęściej wybierane są tabletki ze względu na łatwość ich przyjmowania. Wystarczy połknąć jedną dziennie, aby nie musieć martwić się o niechcianą ciążę. Skuteczność antykoncepcji hormonalnej jest wysoka, chociaż nigdy nie można liczyć na stuprocentowe zabezpieczenie się przed zapłodnieniem. Kluczowe jest to, aby stosować się ściśle do zaleceń producenta, pozwoli to również uniknąć możliwych działań niepożądanych. W lekach antykoncepcyjnych typu Qlaira znajdują się żeńskie hormony płciowe, syntetyczne odpowiedniki estrogenu i progesteronu w odpowiednich stężeniach.

Co warto wiedzieć o leku antykoncepcyjnym Qlaira?

Qlaira to dosyć nietypowy lek antykoncepcyjny, na który składa się pięć rodzajów tabletek. Kobieta decydująca się na tego typu preparat musi zachować dużą ostrożność, aby przyjmować wszystko zgodnie z prawidłową kolejnością. W każdym blistrze znajdują się tabletki w różnych kolorach, które zawierają odmienne stężenia walerianianu estradiolu i dienogestu, czyli substancji czynnych. Są również tabletki placebo, całkowicie naturalne dla organizmu, bez działania antykoncepcyjnego. Qlaira jest złożonym lekiem antykoncepcyjnym, którego mechanizm działania zależy od wielu czynników. Związki czynne w preparacie są syntetycznymi odpowiednikami estrogenu i progesteronu, hamują one owulację, co zapobiega zajściu w niechcianą ciążę. Qlaira powoduje zmiany w szyjce macicy i jej błonie śluzowej, które uniemożliwiają zapłodnienie. Głównym zastosowaniem leku jest oczywiście przeciwdziałanie zapłodnieniu, ale sprawdza się on także w leczeniu silnych krwawień menstruacyjnych. Niestety zmaga się z nimi sporo kobiet, mogą prowadzić nawet do anemii ze względu na wzmożoną utratę krwi. Qlaira może zostać podany wyłącznie w przypadku braku zmian patologicznych u kobiety.

Kiedy nie powinno się przyjmować leku Qlaira i jakie mogą wystąpić działania niepożądane przy jego stosowaniu?

Nadwrażliwość na którykolwiek składnik znajdujący się w leku Qlaira to główne przeciwwskazanie do jego stosowania. Nie należy przepisywać preparatu kobietom z czynnymi zaburzeniami zakrzepowo-zatorowymi, schorzeniami dotyczącymi naczyń mózgowych, zatorowością płucną, zakrzepicą żył głębokich. Przeciwwskazaniami do stosowania Qlaira są także rozległy zabieg operacyjny wymagający długotrwałego unieruchomienia, ciężka choroba wątroby, zmiany nowotworowe zależne od steroidowych hormonów płciowych, chroniczne migreny z objawami neurologicznymi, krwawienia z dróg rodnych. Lista możliwych skutków ubocznych przy stosowaniu leku antykoncepcyjnego Qlaira jest bardzo długa. Zapoznanie się z ulotką preparatu to podstawa. Przyjmowanie złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych jest szczególnie obciążone ryzykiem wystąpienia żylnych/tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych, nadciśnienia tętniczego i nawet choroby nowotworowej wątroby. Może rozwinąć się choroba Leśniowskiego-Crohna, ostuda, obrzęk naczynioruchowy. Bardzo często pojawiają się nudności, bóle brzucha i głowy, zaburzenia nastroju i miesiączkowania, trądzik, tkliwość piersi, nerwowość, zaburzenia snu, przyrost masy ciała.

Źródło: Recepta Online – Medyk Online

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments