Podczas konferencji i targów Invest Cuffs 2023 w Krakowie odbyła się prelekcja Pawła Sugalskiego – zarządzającego w Agio Smart Money FIZ, dotycząca pułapek psychologicznych na rynku kapitałowym. Oto, czego się dowiedzieliśmy:
Czym jest pułapka płynności?
Pułapka płynności to pojęcie wywodzące się z makroekonomii, oznaczające sytuację, w której obniżka stóp procentowych nie wywołuje stymulacji popytu.
Na rynku kapitałowym pułapka płynności występuje abstrakcyjną relację średnich obrotów giełdowych w stosunku do wyceny spółki. Jeśli inwestorzy nie handlują akcjami danej spółki, to albo wierzą, że będą one znacznie więcej warte, albo wprost przeciwnie – twierdzą, że jest przewartościowana.
W konsekwencji, taki scenariusz rodzi problemy, gdy większy akcjonariusz chce sprzedać swoje akcje danej spółki, wyjść z rynku. Z reguły wiąże się to wtedy z ABB – procesem przyspieszonej budowy księgi popytu, którego efektem jest dyskonto rynkowe. Co istotne, ABB doprowadza do długoterminowego wzrostu płynności. Podobnie działają inne zjawiska wywołujące dużą zmienność na rynku.
Z tego powodu zawsze trzeba zwracać uwagę na średnie obroty akcjami spółki – jeśli są one absurdalnie niskie w stosunku do wyceny, lepiej zrezygnować z inwestycji w daną spółkę, gdyż możemy wpaść w pułapkę płynności.
Co może wywoływać pułapkę płynności?
Często pułapkę płynności wywołują lockupy – czyli umowy zakazu zbywalności akcji przez dużych inwestorów. Z reguły trwają one około 1 roku od IPO. W efekcie, po upływie tego okresu nierzadko pojawia się duża transakcja, która powoduje, że kurs gwałtownie spada z powodu pułapki płynności.
Z tego powodu, jeśli pojawiły się publiczne informacje na temat lockupów dużych pakietów akcji, warto je wykorzystać. Mowa tu o sprzedaży swoich akcji tuż przed wygaśnięciem lockupu, gdyż w przypadku nowej, dużej oferty sprzedaży cena może wtedy dotkliwie i gwałtownie spaść.
Efekt pułapki płynności potrafi wywołać również dopuszczenie dużego pakietu akcji do obrotu. W ostatnich latach często z tym scenariuszem mieliśmy do czynienia w przypadku odwrotnych przejęć.
Na czym polega efekt potwierdzenia?
Efekt potwierdzenia polega na tym, że negujemy negatywne informacje dotyczące danej spółki, a koncentrujemy się i uwzględniamy w swojej analizie tylko te pozytywne informacje, pasujące do naszej narracji.
Aby uniknąć efektu potwierdzenia powinniśmy rozmawiać z osobami o przeciwnych poglądach na temat danej spółki (lub po prostu czytać rekomendacje giełdowe na jej temat, których oddźwięk jest przeciwny do naszej tezy) oraz koncentrować się na informacjach na temat danej firmy, które cieszą się największą popularnością.
Czym jest efekt zakotwiczenia?
Efekt zakotwiczenia to mechanizm psychiczny, który polega na tym, że fiksujemy się na jakiejś konkretnej cenie i nie potrafimy się od niej oderwać, bardzo często jest to cena IPO.
Jakie cechy mają modelowe spółki gamingowe?
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na doświadczenie zarządu i deweloperów odpowiedzialnych za produkcję gier. Kolejnym bardzo istotnym czynnikiem jest rotacja pracowników – im mniejsza, tym lepiej.
Dobrze wybierać spółki, które w przeszłości już wydały grę, która okazała się udana, odniosła sukces. Ponadto, nadchodzące gry danej spółki nie powinny być niszowe, lepiej aby to były produkcje z modnych w ostatnim czasie gatunków.
Powinniśmy zwracać również uwagę na to, czy spółka ma wystarczająco gotówki na prowadzenie działalności przez co najmniej rok, a także czy spółka nie ma zadłużenia oraz pożyczek od właścicieli.
Kluczowy jest także program motywacyjny dla pracowników – warto, aby oni również byli beneficjentami wzrostu kursu akcji spółki. Co więcej, spółki powinny mieć świadomą strategię średnioterminową, na najbliższe lata. Na koniec, bardzo ważne, aby spółka dbała o relacje inwestorskie.
Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym wykładem, nagranie znajduje się poniżej: