PSL i Polska 2050 będą razem współpracować

Udostępnij

Władysław Kosiniak-Kamysz i Szymon Hołownia zapowiedzieli stworzenie wspólnej „listy spraw”. Czy to początek ich koalicji?

PSL i Polska 2050 łączą siły

– Staje dzisiaj przed wami dwóch liderów – najstarszej i najmłodszej partii działających w polskiej polityce. To moment symboliczny i bardzo ważny. Tak, chcemy stworzyć jedną listę – wspólną listę spraw do załatwienia. Coś, na co Polacy czekają już od tak dawna – powiedział Szymon Hołownia.

Obaj liderzy powiedzieli, że „lista spraw” to wstęp do „długiej i owocnej współpracy”.

Chcemy stworzyć listę najważniejszych spraw do załatwienia przez przyszły rząd w ciągu pierwszych 100 dni po przejęciu władzy i tych, które trzeba załatwić w ciągu całej kadencji. Wiemy, ile nas różni, ale wiemy też, ile rzeczy już teraz nas łączy. (…) Powołamy zespół ekspertów, w którym będą uczestniczyli politycy i aktywiści z obu stron, eksperci Instytutu Macieja Rataja oraz Instytutu Strategie 2050 – tłumaczył Hołownia.

– Mamy plan dla Polski (…). Jedna lista spraw do załatwienia jest kluczowa, bo dzień po wyborach nie będzie czasu na zastanawianie, dzień po wyborach trzeba przejść do działania, trzeba wzmocnić Polskę, jej bezpieczeństwo, pozycję na arenie międzynarodowej – dodał Władysław Kosiniak-Kamysz. – Nie szukajmy wroga w formacjach, które dzisiaj są w opozycji. Tutaj musi być współpraca, życzliwość, otwartość, niezależnie od tego, jak się pójdzie do wyborów. Będziemy chcieli ten plan dla Polski, tę jedną listę wspólnych spraw realizować jak najszerzej, wspólnie – mówił.

Obaj politycy nie chcieli jednak jasno odpowiedzieć, czy konferencja to zapowiedź powstania ich szerszej koalicji wyborczej. Hołownia na pytania dziennikarzy o wspólną listę odpowiedział: „Nie wiem”.

Natomiast wiem, że nie będzie ani jednej listy, ani dwóch, ani trzech, jak nie zrobimy tego kroku, na który my się teraz porywamy, stając tutaj razem i mówiąc: wszystko jest możliwe, również nasz sojusz wyborczy, jeżeli się dogadamy – stwierdził lider Polski 2050.

Od koalicji wyborczej ludzi Hołowni z PSL mówi się o dawna. Jak na razie obie partie nie podały jednak żadnych konkretów.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również