Psi behawiorysta — kim jest, jak pracuje i ile zarabia? 

psi behawiorysta

Co, jeżeli agresywny i budzący strach pies, to tak naprawdę zwierzak z wieloma problemami o podłożu lękowym? Bardzo często źle interpretujemy zachowania naszych czworonożnych przyjaciół. Jednak na ratunek przychodzi psi behawiorysta. Czy wiesz, jak wygląda jego praca?

Kim jest psi behawiorysta?

Behawiorysta to osoba, która zajmuje się analizą zachowań ludzi i zwierząt. Oczywiście należy rozgraniczyć behawiorystów, którzy specjalizują się w analizie i często też korekcie zachowań ludzki, od behawiorystów zwierzęcych. W przypadku tych drugich najczęściej w codziennym życiu mamy do czynienia z behawiorystą zwierząt domowych. Można w pewnym sensie porównać zawód psiego behawiorysty do psychologa. Jednak w tym przypadku najczęściej konieczna jest zmiana zachowania opiekuna psa, a nie samego zwierzęcia.

Świadomość społeczna na temat wychowania psów stopniowo się zwiększa, jednak nadal istnieje wiele mitów, które niszczą nasze relacje z czworonogami. Zwierzak najczęściej sprawia problemy, ponieważ właściciel nie spełnia jego podstawowych potrzeb. Problemy u psów często wynikają z trudnej przeszłości lub błędów, które nieświadomie popełniamy.
Psi psycholog to zawód nie dla każdego. Praca behawiorysty często związana jest ze sporym stresem. Psy problemowe mogą być agresywne i nieprzewidywalne. Odpowiedni specjalista szybko wyłapie przyczynę tego typu zachowań i skoryguje, co ciekawe najczęściej nie zachowanie psa, tylko właściciela.

Pies agresywny, a może przerażony?

Warto wiedzieć, kiedy nasz zwierzak potrzebuje pomocy. Niestety wielu właścicieli psów popełnia podstawowe błędy. Karze psa, a następnie oczekuje posłuszeństwa. Co ciekawe czworonogi najczęściej stają się agresywne, kiedy się boją lub ich granice są naruszane. Pies, który czuje się bezpiecznie, a wszystkie jego potrzeby są zaspokojone, nie będzie sprawiał problemów. Psie potrzeby to tak niewiele, a czasem trudno je zaspokoić.
Wielu z nas myśli, że doskonale zna i rozumie swoich czworonożnych przyjaciół. Ale czy wiesz, jakie psy wysyłają sygnały ostrzegawcze, zanim zaatakują? Każdy zwierzak ma pewne granice, które niestety nieświadomie potrafimy naruszyć. Większość psów najpierw powie nam w swoim języku „przestań” i zdecyduje się na atak dopiero w ostateczności. Do sygnałów ostrzegawczych należą:

  • warczenie
  • oblizywanie się
  • otrzepywanie się
  • mlaskanie
  • odwracanie głowy
  • mrużenie oczu
  • ziewanie.

Ile kosztuje psi psycholog?

polski złotyNa początek warto dowiedzieć się, jak zostać psim behawiorystą i ile to właściwie kosztuje. Istnieje kilka możliwości, jednak najczęściej można spotkać się z kursami, które oferują najróżniejsze szkoły tresury. Zazwyczaj koszt wynosi od 7 tys. zł do 10 tys. zł. Wszystko zależy od tego, gdzie chcemy się uczyć. Powoli pojawiają się studia podyplomowe z psiej behawiorystyki, jednak koszt tutaj jest znacznie wyższy, ponieważ dwuletnie studia to około 30 tys. zł. Warto pamiętać, że w cenie kursu zawsze uwzględniana jest praktyczna praca z problemowymi zwierzętami.

Wykwalifikowani behawioryści zarabiają podobnie jak psycholodzy. W większości miast jednorazowa konsultacja kosztuje od 140 zł do prawie 200 zł. Jednak zanim wybierzemy specjalistę dla naszego psa, warto sprawdzić, jakie metody stosuje i poczytać trochę o wcześniejszych doświadczeniach psiego psychologa.

Czy każdy pies może iść na wizytę?

Psy to zwierzęta, które podobnie jak ludzie, przechodzą przez różne etapy rozwoju. Szczeniak zawsze będzie sprawiał więcej problemów, ale jednocześnie można go najszybciej i najłatwiej ukształtować. Młode pieski, które pochodzą z zarejestrowanej hodowli, raczej nie będą miały wielu problemów behawioralnych. Inaczej sytuacja wygląda przy starszych psach, zwłaszcza tych ze schroniska. Dlatego osoby, które nie miały doświadczenia z czworonogami, powinny decydować się na zakup szczeniaka. Problemowe psiaki po przejściach mogą przerosnąć nowicjuszy.

Dla psiego psychologa nie ma znaczenia, skąd jest zwierzak. Dobry specjalista pomoże szczeniakowi, ale także dorosłemu i dojrzałemu czworonogowi. Pierwsza wizyta u behawiorysty zazwyczaj polega na przedstawieniu problemu i analizie zachowań właściciela. Najczęstsze problemy wynikają z błędów popełnianych przez ludzi. Znacznie ciężej poradzić sobie z psem, który w przeszłości był bity lub doświadczył traumatycznych wydarzeń. Kolejnym wyzwaniem są zwierzaki, którym nie została zapewniona odpowiednia socjalizacja w najmłodszych latach.

Głupie błędy, które łatwo zmienić

weterynarzNa wizytę u psiego behawiorysty powinny zdecydować się wszystkie osoby, które posiadają czworonoga i zauważają niepokojące lub problematyczne zachowania. Mimo to warto pamiętać o kilku szczegółach, które mogą znacząco zmienić i poprawić naszą relację z psem.

Nie wolno zaniedbywać podstawowych potrzeb swojego zwierzaka. Pies musi mieć spokojne miejsce, w którym może odpocząć. Potrzeby fizjologiczne czworonoga także powinny być zaspokajane. Warto zadbać o odpowiednią ilość ruchu, ale również pobudzenie intelektualne naszego psa. Godzinny spacer każdego dnia to minimum, lepiej jednak znaleźć więcej czasu na wspólne wyprawy. Ze zwierzęciem warto trenować i bawić się na każdym spacerze, ale także w domu. Pies, którego potrzeby są zaspokojone, nie będzie sprawiał problemów.

Niestety na ulicach nadal można spotkać zestresowane i przerażone czworonogi, które nie wiedzą, czego ich właściciel od nich oczekuje. Psiaki, które na szyi ubrane mają kolczatki, a wyprowadzane są na smyczach typu fleksji. To tak irracjonalny błąd, że aż ciężko uwierzyć, że nadal jest popełniany. Zwierzak wyprowadzany jest na smyczy, która wymaga od niego ciągnięcia, a jednocześnie przypięty do kolczatki, która ma uniemożliwić mu ciągnięcie na smyczy. Tego typu zachowania idealnie obrazują, jak łatwo jest źle zrozumieć swojego czworonożnego przyjaciela.

Behawiorysta na ratunek

Pies pod parasolPsi behawioryści to specjaliści, którzy mogą pomóc z wieloma problemami naszych czworonogów. Analizują zachowania zwierząt i korygują je lub pomagają lepiej zrozumieć ich potrzeby. Dobry psi psycholog może pomóc w naprawdę trudnych przypadkach. Cena konsultacji behawiorystycznej waha się od 140 zł do nawet 200 zł.

Warto dobrze zastanowić się, z czego wynikają niepożądane zachowania naszego psa. Sami znamy nasze zwierzęta najlepiej, a w przypadku dziwnych reakcji lepiej udać się do specjalisty na konsultację. Koniecznie powinniśmy pamiętać o zaspokajaniu podstawowych potrzeb naszego pupila, a także słuchać sygnałów, które nam wysyła.

Popełnianie podstawowych błędów to nie grzech, każdy z nas czasem się pomyli. Niestety w niektórych przypadkach konieczna jest pomoc specjalisty, żeby naprawić nasze relacje z pupilem. Dodatkowo decydując się na adopcję psa ze schroniska, często trzeba wziąć pod uwagę, że konsultacja behawiorystyczna będzie koniecznością. Wiele schroniskowych zwierzaków boryka się z problemami i traumami, z którymi nie łatwo poradzić sobie bez psiego psychologa.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments