Przelewy natychmiastowe w euro będą tańsze? – nowa regulacja Parlamentu Europejskiego

Udostępnij

W środę, 7 lutego Posłowie Parlamentu Europejskiego przyjęli przepisy, które mają uczynić przelewy błyskawiczne bardziej dostępnymi – zarówno dla firm, jak i klientów detalicznych w Unii Europejskiej.

Celem unijnego aktu jest optymalizacja systemu płatniczego w strefie euro, przyspieszenie obiegu pieniądza i jednoczesne zwiększenie bezpieczeństwa płatności.

Nadchodzi rewolucja w przelewach błyskawicznych w euro

Parlament Europejski przegłosował 7 lutego rozporządzenie Instant Payments Regulation, aktualizujące zasady Jednolitego Obszaru Płatności w Euro (SEPA). Celem zmian w przepisach jest zapewnienie, że klienci detaliczni i firmy nie będą musieli czekać na pieniądze.

Natychmiastowe przelewy staną się obowiązkowym elementem oferty banków i innych dostawców usług płatniczych (PSP), jeśli tylko proponują oni zlecenia uznaniowe (w Polsce instrumentem takim jest polecenie przelewu). Dotyczyć to będzie także podstawowych rachunków płatniczych.

Błyskawiczny przelew ma być dostępny 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu, we wszystkich kanałach inicjowania transakcji, które obsługują dziś standardowe przelewy przelewy europejskie. Co bardzo ważne, koszt przelewu natychmiastowego nie będzie mógł być wyższy niż zwykłego transferu.

Środki wysłane przez nadawcę płatności powinny dotrzeć do adresata w ciągu maksymalnie 10 sekund. Jeśli dostawca usług płatniczych odbiorcy nie potwierdzi transakcji w tym czasie, rachunek wysyłającego środki powinien zostać przywrócony do poprzedniego stanu, co oznacza zrefundowanie ewentualnych opłat.

Przelewy natychmiastowe w euro będą bezpieczniejsze

Co więcej, w opisywanym unijnym rozporządzeniu przewidziano obowiązek wprowadzenia mechanizmu, który pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo przelewów. Zgodnie z nowymi przepisami, dane odbiorcy transferu podane przez zlecającego będą miały być porównywane z danymi posiadacza docelowego rachunku.

Co istotne, przepis ten dotyczyć będzie zarówno osób fizycznych, jak i innych podmiotów – gdzie do weryfikacji posłużyć mogą dodatkowe dane, takie, jak numer identyfikacji podatkowej.

Jeśli dane nie będą zgodne, płatnik powinien otrzymać ostrzeżenie, że może paść ofiarą oszustwa. Ostateczna decyzja o zatwierdzeniu operacji będzie należeć jednak nie do banku, ale do zlecającego przelew.

Jeżeli natomiast dane będą prawie zgodne (różnica wynikać będzie na przykład z innej pisowni czy pominięcia znaków diakrytycznych), dostawca usługi płatniczej powinien pokazać “z zachowaniem zasad regulacji o ochronie danych osobowych” zlecającemu nazwę powiązaną z docelowym rachunkiem.

Co bardzo ważne, zlekceważenie obowiązków związanych ze świadczeniem usługi weryfikacji odbiorcy przelewu ma być kosztowne dla dostawców – klienci będą bowiem mogli dochodzić odszkodowania za spowodowane w ten sposób straty.

„Żegnamy się z niedogodnościami związanymi z oczekiwaniem na dostęp do środków”

Europoseł odpowiedzialny za sprawozdanie projektu przed Parlamentem Europejskim – Michiel Hoogeveen z Holandii, oznajmił, że “rozporządzenie w sprawie płatności natychmiastowych oznacza długo oczekiwaną modernizację płatności w ramach jednolitego rynku europejskiego”.

Zdaniem europosła, dzięki nowym przepisom “pożegnamy się z niedogodnościami związanymi z oczekiwaniem na dostęp do środków przez dwa lub trzy dni robocze. Nowe rozwiązanie dostarczy coś, na czym naprawdę zależy ludziom i firmom: przelewanie pieniędzy w ciągu 10 sekund o każdej porze dnia”.

Na wdrożenie unijnych przepisów musimy jeszcze poczekać

Co bardzo istotne, rozporządzenie Instant Payments Regulation dotyczy wyłącznie błyskawicznych przelewów w walucie euro, zarówno transgranicznych, jak i realizowanych w ramach jednego kraju.

Terminy na dostosowanie się do regulacji są jednak zróżnicowane w zależności od tego, czy kraj członkowski należy do strefy euro, czy nie. Rozporządzenie wejdzie w życie w 20 dni po publikacji w dzienniku urzędowym.

Obowiązek odbierania natychmiastowych przelewów stanie się faktem po 9 miesiącach, a umożliwienia wysyłania – po 18 miesiącach. Dla krajów spoza strefy euro – odpowiednio po 33 i 39 miesiącach.

Usługa weryfikacji odbiorcy przelewu musi działać najpóźniej po 18 miesiącach od wejścia w życie rozporządzenia w strefie euro, a po 39 miesiącach w pozostałych krajach.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również