Przedsądowe wezwanie do zapłaty. Jakie są korzyści?

Udostępnij

Co piąta firma nie płaci swoim kontrahentom w terminie, natomiast prawie 70% polskich przedsiębiorstw nie może się z tego powodu rozwijać – tak wynika z raportu „Przeterminowanie faktur w polskich przedsiębiorstwach” wykonanego na zlecenie Kaczmarski Inkasso. W zmianie tej sytuacji może pomóc przedsądowe wezwanie do zapłaty. Zobacz, czym jest i jakie niesie ze sobą korzyści!

Przedsądowe wezwanie do zapłaty – co to takiego?

Przedsądowe wezwanie do zapłaty, zwane także przedsądowym nakazem zapłaty, to pismo, które wysyłasz swojemu kontrahentowi, który ma wobec Ciebie dług (np. nie opłacił faktur w wyznaczonym terminie). Jego celem jest zmotywowanie dłużnika do spłaty zobowiązania. Po to narzędzie warto sięgnąć wtedy, gdy metody tzw. miękkiej windykacji zawiodły – klient nie odpowiadał na Twoje maile, nie odbierał od Ciebie telefonów i ignorował prośby o uregulowanie należności. Wysyłając mu oficjalne pismo, dajesz wyraźny sygnał, że od tej pory postępowanie windykacyjne będzie bardziej radykalne. Możesz wysłać jedno takie zawiadomienie, które będzie jednocześnie ostatecznym przedsądowym wezwaniem do zapłaty lub podzielić ten proces na kilka etapów, wysyłając zawiadomienie powtórne oraz ostateczne.

W jakiej formie wysłać przedsądowe wezwanie do zapłaty?

Przedsądowe wezwanie do zapłaty najlepiej wysłać listem poleconym z potwierdzeniem odbioru – dla sądu będzie to niezbity dowód na to, że starałeś się załatwić sprawę polubownie. Samo pismo – które jest listem formalnym – powinno zawierać informacje takie jak: dane stron, podstawa roszczenia (np. numer nieopłaconej faktury), kwota zobowiązania oraz naliczane odsetki, termin płatności, konsekwencje nieuregulowania płatności, czyli skierowanie sprawy na drogę sądową lub/i przekazanie informacji do Biura Informacji Gospodarczej (BIG), np. do Krajowego Rejestru Długów BIG SA.

Pamiętaj, że wpisanie do rejestru BIG będzie możliwe w przypadku długu o wartości nie niższej niż 200 zł (osoby fizyczne) i 500 zł (firmy). Powinno zostać wysłane z miesięcznym wyprzedzeniem i dotyczyć tylko takiego zadłużenia, które wynika z konkretnego dokumentu, np. umowy.

Przedsądowe wezwanie do zapłaty – korzyści

Przedsądowe wezwania do zapłaty to sygnał, że zakończyły się Twoje działania w ramach „miękkiej windykacji” i od teraz kontrahent może spodziewać się bardziej radykalnych ruchów z Twojej strony. Wysłanie oficjalnego pisma niesie ze sobą następujące korzyści:

  • zwiększa się prawdopodobieństwo szybszego odzyskania długu – perspektywa wejścia na drogę sądową działa odstraszająco na wiele osób. Istnieje szansa, że również Twój kontrahent będzie chciał uniknąć komplikacji, jakie się z tym wiążą i wyśle pieniądze na Twoje konto;
  • jeśli wejdziesz na drogę sądową, korzystnie prezentujesz się w oczach sądu, ponieważ dołożyłeś wszelkich starań, aby załatwić sprawę w sposób polubowny;
  • perspektywa wpisania do rejestru BIG to mocny argument dla nieterminowych płatników, ponieważ tę bazę może sprawdzić bank lub potencjalny kontrahent.

Przedsądowy nakaz zapłaty oddala też perspektywę sprawy sądowej, co dla obu stron niesie niezaprzeczalne korzyści.

Najnowsze

Zobacz również