Przed nami kolejne podwyżki stóp proc. – mówi członek RPP

149

– Im bardziej luźna jest polityka fiskalna rządu w warunkach wysokiej inflacji, tym bardziej zdecydowana musi być reakcja władz monetarnych – powiedział portalowi WNP członek RPP Rafał Sura. Do tego, jak dodał, inflacja w tym roku znacznie odbiegnie od celu RPP.

Podwyżki stóp proc.

– Przy czym wspomniane tarcze (antyinflacyjne – PAP) tylko chwilowo łagodzą inflację, a w perspektywie 2023 i 2024 roku będą utrudniać nam sprowadzenie inflacji do celu, gdyż wówczas, po ich wygaśnięciu, możemy obserwować tak zwany efekt sprężyny. Podstawowy kanon z polityki pieniężnej brzmi: im bardziej luźna polityka fiskalna rządu w warunkach wysokiej inflacji, tym bardziej zdecydowana musi być reakcja władz monetarnych. Stąd nasze, tak zdecydowane podwyżki stóp, które się nie zakończyły, jak chcieliby co niektórzy sugerować – powiedział członek RPP Rafał Sura. – Osobiście uważam, że stopy będziemy podnosić w skali i tempie adekwatnym do napływających danych makroekonomicznych. Zaś celem zaostrzania polityki pieniężnej pozostaje niezmiennie sprowadzenie inflacji w granice celu, to jest poniżej 3,5 procent, tak szybko, jak będzie to możliwe – dodał.

Inflacja będzie wyższa?

Nie miał też dobrych wieści dla oszczędnych Polaków. Inflacja będzie w tym roku wysoka.

– Inflacja, między innymi poprzez wojnę na Ukrainie i procesy zapoczątkowane podczas pandemii, w bieżącym i przyszłym roku będzie dalece odbiegać od celu inflacyjnego NBP. (…) Dostępne nam prognozy inflacji wskazują, że w najbliższych miesiącach roczna dynamika cen będzie przekraczać 10 proc. w ujęciu rok do roku, a więc powyżej projekcji marcowej – powiedział.

W jego odczuciu, „dalsze podwyżki stóp są bardzo prawdopodobne”.

To nie koniec złych wieści. – Wydaje mi się – odnosząc się do analiz, ostatniej projekcji inflacyjnej – że ciągle mamy nieoszacowaną inflację. Ta prawdopodobnie inflacja niestety wciąż będzie wyższa, niż zakładał NBP. (…) Uważam, że ryzyko jest bardzo duże, że ona niestety pozostanie z nami nie tylko dłużej, ale przede wszystkim na wyższym poziomie – kontynuował.

Przypomnijmy, że RPP od października siedmiokrotnie podwyższyła stopy procentowe – referencyjną łącznie o 440 pb do 4,50 proc.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments