Protest na posiedzeniu OBWE

Udostępnij

Podczas przemówień delegacji Rosji na zimowej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w Wiedniu parlamentarzyści z wielu krajów, w tym z Polski, opuścili w geście protestu salę obrad.

Z kolei część delegatów, która pozostała na posiedzeniu, rozkładała na czas przemówienia Rosjan duże ukraińskie flagi. Były one rozłożone również podczas przemówienia delegacji białoruskiej.

Przedstawiciel Słowacji odczytał także oświadczenie Ukrainy przeciwko zapraszaniu przedstawicieli kraju terrorystycznego na posiedzenie OBWE.

Co działo się na posiedzeniu OBWE? ukraina

Dwudniowe obrady Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w Wiedniu odbywają się w cieniu rocznicy inwazji Rosji na Ukrainę i kontrowersji, jakie wzbudziła decyzja o zaproszeniu reprezentantów Moskwy.

Z tego powodu, na początku lutego protest wobec uczestnictwa Rosji w posiedzeniu wystosowało do Austrii 19 państw. Organizatorzy z Austrii tłumaczyli jednak, że mieli obowiązek wydania zaproszeń dla wszystkich członków OBWE, nawet tych objętych sankcjami przez Unię Europejską. Wydawanie wiz w tym wypadku nie było według Austriaków kwestią uznaniową, lecz obowiązkiem prawnym.

Oświadczenie nieobecnej delegacji Ukrainy

W efekcie dziś, podczas otwarcia zimowej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w Wiedniu słowacki parlamentarzysta Peter Osusky odczytał pisemne oświadczenie delegacji Ukrainy, która zdecydowała się zbojkotować obrady. Brzmiało ono tak:

“Sama obecność w Zgromadzeniu Parlamentarnym Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie osób, które odmawiają prawa istnienia suwerennego państwa, kultury i języka oraz którzy publicznie nawoływali do fizycznej eksterminacji Ukraińców w organizacji, mającej promować pokój, bezpieczeństwo i współpracę w Europie, jest odrażająca.

Rosjanie nie są tutaj dla prawdziwego dialogu czy współpracy, ale aby rozpowszechniać swoją propagandę i upokorzyć tych, którzy opowiadają się za wolnością i sprawiedliwością. Dlaczego jako cywilizowane społeczeństwo pozwalamy zbrodniarzom wojennym i sprawcom agresywnej wojny być w naszej organizacji, która została powołana do życia na zasadach demokracji, praw człowieka i rządów prawa?”

Następnie delegacja Ukrainy w swoim oświadczeniu wezwała wszystkich członków ZP OBWE do zajęcia „zdecydowanego stanowiska przeciwko obecności tych osób w organizacji i wykluczenia ich ze wszelkich jej aktywności, a także do utworzenia specjalnego trybunału w sprawie agresji Rosji na Ukrainę”.

Protest delegatów z innych krajów Ludzie

Z kolei, chwilę przed wystąpieniem rosyjskiej delegacji parlamentarzysta z Łotwy zaznaczył, że nie ma żadnego kryzysu w Ukrainie, tylko jest wojna w Ukrainie, która trwa od 2014 roku.

Następnie dodał on, że to hańba, iż rosyjska delegacja jest tutaj, szczególnie, że składa się z osób, które są na liście sankcyjnej i głosowały za aneksją terytorium niepodległego państwa.

Kilka minut później, gdy do wygłoszenia przemówienia szykował się reprezentant Rosji, salę posiedzeń ostentacyjnie opuścili przedstawiciele wielu państw, w tym Polski. Część pozostałych rozwinęła w geście protestu duże ukraińskie flagi. Następnie, gdy przemawiał członek delegacji Białorusi, z ukraińską flagą stanęło za nim dwóch protestujących delegatów.

Warto również dodać, że podczas debaty w Komisji Generalnej ds. Politycznych i Bezpieczeństwa OBWE w obronie Ukrainy wystąpiło wiele delegacji, w tym między innymi parlamentarzyści z Polski, Wielkiej Brytanii, Francji, Kanady i Stanów Zjednoczonych. Niektóre delegacje kończyły swoje przemówienia okrzykiem „Sława Ukrajini!”

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również