Projekt domu z katalogu — jakie są wady i zalety gotowych projektów?

Udostępnij

Własne cztery ściany to cel wielu osób. Niektórzy decydują się na zakup mieszkania, kiedy inni myślą o wybudowaniu domu. Jeżeli zależy nam na domu wolnostojącym, musimy mieć odpowiedni projekt, który możemy zamówić u architekta lub wybrać gotowy projekt z katalogu. Jakie są wady i zalety projektów z katalogów? Ile to właściwie kosztuje i czy istnieje możliwość wprowadzenia zmian w gotowym projekcie?

Czy warto kupić projekt domu z katalogu?

Wiele osób marzy o własnym mieszkaniu lub domu. To spory komfort, który sprawia, że przestajemy się martwić wynajmem i nie musimy dogadywać się z właścicielem mieszkania. Z drugiej strony własne cztery ściany, to nie taka łatwa sprawa, ponieważ zwykle musimy liczyć się ze wzięciem kredytu. Ponadto należy pamiętać o kosztach, związanych z zakupem projektu. Szczególnie jest to istotne w przypadku budowy domu.

dom z kataloguKażdy, kto myśli o własnym domu, ma dwie możliwości — projekt domu kupiony u architekta lub gotowy projekt z katalogu. W ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie gotowymi projektami domów. Wiele osób przed decyzją o budowie przegląda projekty w Internecie i zastanawia się, jak mógłby wyglądać ich przyszły dom. Kupowanie projektu z katalogu jest przede wszystkim bardzo proste. Możemy zrobić to za pośrednictwem strony internetowej, a w razie pytań pomocy udzieli nam konsultant przez telefon lub e-mail. Ponadto firma, od której kupujemy projekt, dostarcza nam go praktycznie od razu. W przypadku projektów indywidualnych u architekta sytuacja wygląda nieco inaczej.

Osoby, które decydują się na projekt indywidualny u architekta, zwykle muszą dłużej czekać. Dużą zaletą tego rozwiązania jest możliwość uwzględnienia wszystkich zachcianek. Mamy wpływ na rozkład pomieszczeń ich wielkość i ilość. Oczywiście w przypadku gotowych projektów także wybieramy ten, który najbardziej nam odpowiada, jednak jeśli architekt wykonuje projekt specjalnie dla nas, będzie uwzględniał w nim wszystkie nasze potrzeby. Warto zaznaczyć, że projekt indywidualny będzie droższy od tego z katalogu. Jakie są wady i zalety gotowego projektu domu?

Wady i zalety projektu domu z katalogu

Dużą zaletą gotowych projektów jest to, że są dostępne praktycznie od ręki i wychodzą taniej, niż projekty indywidualne. Należy pamiętać, że i tak konieczne będzie opracowanie projektu zagospodarowania działki przez uprawnionego architekta. W niektórych przypadkach gotowy projekt nie sprawdzi się w całości na danej działce, dlatego konieczna będzie jego adaptacja do warunków miejscowych. W takiej sytuacji zdecydowanie lepiej zamówić projekt u architekta.

dom z kataloguWażną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę w czasie wybierania projektu z katalogu, jest umiejscowienie działki i to, jak pada na nią światło. Dom z katalogu może być dobrym rozwiązaniem zwłaszcza dla osób, które nie do końca potrafią sobie wyobrazić swój wymarzony dom. Może się tak stać w przypadku osób, które do tej pory od zawsze mieszkały w bloku, gdzie jest inny rodzaj przestrzeni. W takiej sytuacji gotowy projekt może okazać się idealnym rozwiązaniem.

Gotowe projekty domów nie sprawdzą się zawsze. Zdarzają się takie, które mają wiele funkcjonalnych elementów lub wizualnie nie są w naszym stylu. Wszystko dlatego, że w katalogach znajdziemy projekty, które powinny trafiać do większego grona osób i do przeciętnych inwestorów. Jednak ile właściwie kosztuje gotowy projekt domu? Dom z katalogu, jeżeli nie wymaga dostosowania projektu do działki, jest dużo tańszy niż indywidualny projekt u architekta.

Ile kosztuje projekt domu z katalogu?

Wiele osób decyduje się na wybór projektu domu z katalogu ze względu na cenę. Tego typu projekt to koszt od 2 tys. zł do 4 tys. zł. Kwota, którą musimy zapłacić za gotowy projekt, zależy od wielkości domu, ale także od wprowadzenia nowoczesnych i ułatwiających życie rozwiązań. Natomiast indywidualny projekt u architekta może kosztować od 50 zł do 200 zł za 1 metr kwadratowy. Oznacza to, że w tym przypadku możemy zapłacić kilkanaście tysięcy. Jednak czy w projekcie domu z katalogu możemy wprowadzić jakieś zmiany? Należy się nad tym zastanowić jeszcze zanim ruszymy z budową.

Czy w projekcie domu z katalogu możemy wprowadzić zmiany?

Decydując się na zakup projektu domu z katalogu, nie powinniśmy zakładać zbyt wielu zmian. Jeżeli zależy nam na konkretnych rozwiązaniach, których nie możemy znaleźć w gotowych projektach, lepiej zdecydować się na zakup projektu indywidualnego. Każda zmiana, jaką zdecydujemy się wprowadzić w wybrany projekcie, niesie za sobą dodatkowe koszty.

dom z kataloguWażną zasadą, której warto się trzymać, jest niewprowadzanie zmian, kiedy budowa już ruszyła. W skrajnych przypadkach może okazać się, że w takiej sytuacji nieświadomie naruszymy prawo budowlane. Dlatego tak ważne jest rozpoczęcie budowy z odpowiednim i satysfakcjonującym nas projektem, który spełni wszystkie nasze marzenia i oczekiwania co do przyszłego domu.

Dom z katalogu to dobre rozwiązanie, ale nie dla każdego

Osoby marzące o własnych czterech ścianach mogą pomyśleć o zakupie mieszkania lub wybudować dom. Konieczny będzie odpowiedni projekt, który możemy kupić u architekta lub wybrać gotowy z katalogu. W ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie gotowymi projektami domów. To rozwiązanie jest szybkie, a projekty znajdziemy na wielu stronach internetowych dostępne praktycznie od ręki. Projekt domu z katalogu jest tańszy niż zamówienie indywidualnego projektu u architekta. Pod warunkiem, że nie wymaga zaadaptowania go do konkretnej przestrzeni.

Projekt domu z katalogu to koszt od 2 tys. zł do 4 tys. zł, natomiast indywidualny projekt u architekta może kosztować od 50 zł do 200 zł za 1 metr kwadratowy. Cena to zdecydowanie jedna z największych zalet gotowego rozwiązania. Niestety projekty z katalogów nie zawsze będą spełniać nasze oczekiwania, ponieważ są dostosowane do potrzeb przeciętnych klientów i inwestorów. Jeżeli zależy nam na oryginalnym wnętrzu i wielu innowacyjnych rozwiązaniach, lepszy może okazać się projekt indywidualny.

W projekcie domu z katalogu możemy wprowadzić pewne kosmetyczne zmiany. Mimo wszystko, jeżeli nie wybierzemy odpowiedniego i będziemy chcieli dużo pozmieniać, może okazać się, że koszty znacząco wzrosną. Właśnie dlatego taką decyzję należy dobrze przemyśleć i wybrać takie rozwiązanie, które spełni wszystkie nasze marzenia i oczekiwania.

Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk
Redaktorka Portfelu Polaka. Ukończyłam studia licencjackie na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w tematyce społecznej, finansowej i prawnej.

Najnowsze

Zobacz również