Programy, które usprawniają tworzenie harmonogramu czasu pracy

Udostępnij

biuroNieefektywne planowanie grafików często okazuje się jednym z głównych powodów mniejszych zysków firm i jednocześnie większych strat. Dzieje się tak, ponieważ w harmonogramie czasu pracy należy uwzględnić nie tylko poszczególne prośby pracowników, ale także obowiązujące przepisu Kodeksu pracy, których nieprzestrzeganie wiąże się z karami finansowymi. Ponadto zapewnienie zatrudnionym osobom niezbędnego wypoczynku wpływa na większą chęć do pracy i na mniejsze ryzyko popełniania błędów. Z tego powodu przedsiębiorcy coraz częściej zwracają uwagę na tworzenie grafików zgodnie z aktualnymi przepisami oraz preferencjami pracowników. Mimo to cały proces zwykle okazuje się niezwykle czasochłonny, a w harmonogramie niekiedy pojawiają się błędy. To sprawia, że popularność zyskują profesjonalne programy przeznaczone do układania grafików.

Z czym wiąże się nieefektywne zarządzanie harmonogramem czasu pracy?

Nieprzemyślane planowanie czasu pracy ma wiele negatywnych skutków zarówno dla firm, jak i dla zatrudnionych w nich pracowników. Zbyt duże obciążenie obowiązkami prowadzi między innymi do większego ryzyka popełniania błędów, które mogą zagrażać bezpieczeństwu poszczególnych osób, a także powodować dodatkowe straty w towarach i negatywnie wpływać na wizerunek firmy. Ponadto utrzymujące się zmęczenie oraz stres zmniejszają efektywność pracy, uniemożliwiając tym samym osiągnięcie pożądanych rezultatów. Dlatego podczas planowania harmonogramu czasu pracy warto zwrócić szczególną uwagę na potrzeby pracowników i na zapewnienie im odpowiedniego wypoczynku.

harmonogram czasu pracy

Konieczność zagwarantowania zatrudnionym osobom czasu wolnego od pracy określają również przepisy Kodeksu pracy. Zgodnie z obowiązującymi zasadami każdy pracodawca powinien uwzględnić w grafiku takie kwestie jak odpoczynek dobowy czy tygodniowy, a także upewnić się, czy pracownicy nie mają zbyt długich zmian. Nieprzestrzeganie zapisów Kodeksu również przyczynia się do gorszego wizerunku firmy w oczach potencjalnych partnerów biznesowych czy klientów oraz wiąże się z karami finansowymi. Ponadto pracownicy, którzy są przeciążeni obowiązkami, łatwiej podejmą decyzję o odejściu z przedsiębiorstwa, co może powodować poważne braki w personelu.

Kiedy warto zdecydować się na program do planowania grafiku?

Nowoczesne programy, które pomagają w efektywnym planowaniu harmonogramu czasu pracy, w dużym stopniu odmieniły sposób funkcjonowania wielu firm, ułatwiając codzienne życie zarówno przedsiębiorcom, jak i pracownikom. Tego typu narzędzia wyróżniają się tworzeniem grafików z uwzględnieniem wszystkich zasad Kodeksu pracy oraz próśb pracowników, o których mogą oni poinformować poprzez dedykowaną aplikację. Dzięki temu przedsiębiorcy zyskują pewność, że nie będą musieli rozliczać się z nieplanowanych kar finansowych, a każdy pracownik przyjdzie do pracy wypoczęty i bardziej zmotywowany.

Godną uwagi propozycją w przypadku tego typu programów okazuje się między innymi Grafik Optymalny, który cechuje się intuicyjną obsługą oraz niskimi kosztami utrzymania. Ponadto świetnie sprawdza się on zarówno w większych, jak i mniejszych firmach, pozwalając na dzielenie pracy między różnymi zespołami. Warto przy tym wspomnieć, że z programu mogą z powodzeniem korzystać firmy, które pracują w systemie etatowym, a także przedsiębiorstwa, w przypadku których zapotrzebowanie na pracowników zależy od danego dnia, czyli przede wszystkim rodzaje działalności związane z branżą restauracyjną, cateringową czy hotelową. Ze względu na możliwość wprowadzenia indywidualnych ustawień i wskazania dni, w których zapotrzebowanie na pracowników będzie większe, Grafik Optymalny okazuje się idealnym rozwiązaniem dla firm o różnym systemie pracy.

Najnowsze

Zobacz również