Ceny złota doświadczyły silnego wzrostu w ostatnich miesiącach, osiągając rekordowe poziomy i przyciągając uwagę inwestorów na całym świecie. Pomimo niedawnego załamania po silniejszych niż oczekiwano danych o inflacji w USA, ogólne perspektywy pozostają optymistyczne, a kilka czynników wspiera wzrostową trajektorię metalu szlachetnego. Ekonomiści dużych banków wieszczą nawet wzrost do 2250 dolarów za uncję.
Zmienność w najbliższym czasie i potencjalne okazje do kupna
Publikacja wyższych niż oczekiwano danych dotyczących inflacji CPI i PPI w Stanach Zjednoczonych tymczasowo osłabiła oczekiwania rynku co do wcześniejszej obniżki stóp procentowych w tym roku.
W rezultacie ceny złota zmniejszyły część swoich ostatnich zysków, z możliwością dryfowania nieco niżej w kierunku przedziału 2025-2100 dolarów.
Ekonomiści Commerzbanku sugerują jednak, że biorąc pod uwagę ostatnią asymetryczną reakcję na dane z USA, nie można wykluczyć ponownego testu ostatnich maksimów, zwłaszcza w następstwie wskaźników nastrojów w USA.
TD Securities również postrzega każdą wyprzedaż złota jako okazję do kupna, ponieważ widzi środowisko z podwyższonymi kanałami ryzyka, które będą sprzyjać właściwościom zabezpieczającym złota.
Zwrot Fed w kierunku łagodzenia polityki pieniężnej
Inwestorzy uważnie obserwują stanowisko Rezerwy Federalnej w sprawie polityki pieniężnej, ponieważ zwrot w kierunku łagodzenia polityki pieniężnej prawdopodobnie zapewniłby znaczny wzrost cen złota. FOMC przyjmuje obecnie ostrożne podejście, szukając więcej dowodów na spadek inflacji do docelowego poziomu 2%, zanim zacznie obniżać stopy procentowe.
Dopóki dane gospodarcze będą nadal słabnąć, złoto jest dobrze przygotowane do osiągnięcia celu TD Securities na poziomie 2250 dolarów w II kw. 2014 r.
MUFG Bank przewiduje również, że wszelkie wyprzedaże będą miały ograniczoną skalę ze względu na gołębi Fed, spowolnienie wzrostu płac i odporny popyt ze strony banków centralnych.
Silny popyt fizyczny i zakupy banków centralnych
Oprócz prawdopodobnego umocnienia się oczekiwań dotyczących cięć Fed, szczególnie interesujące są strukturalne kanały fizycznego popytu na złoto.
Oczekuje się, że silny popyt konsumpcyjny z Chin i Indii, wraz z zakupami banków centralnych, zrównoważy presję spadkową wynikającą z niespodzianek wzrostu gospodarczego i przeszacowania obniżek stóp procentowych.
W latach 2022-2023 banki centralne zakupiły średnio 1060 ton złota, w porównaniu z 509 tonami zakupionymi w latach 2016-2019.
Ten wzrost zakupów jest spowodowany takimi czynnikami, jak napięcia geopolityczne, dywersyfikacja rezerw przez kraje rynków wschodzących oraz podwyższone ryzyko geopolityczne.