Prof. Horban: szczepienia mogą być obowiązkowe

527

Wiele zaczyna wskazywać na to, że szczepienia na COVID-19 w Polsce będą obowiązkowe. – Przyjdzie na to pora, jak tylko wzrośnie, zaczniemy się szczepić przymusowo. Jeszcze troszkę – powiedział w czwartek na antenie TVN24 prof. Andrzej Horban.

Horban o obowiązku szczepień

Szef Rady Medycznej przy premierze, prof. Andrzej Horban, był gościem w programie „Tak jest”, jaki jest emitowany na antenie TVN24. Został zapytany o obowiązek szczepień na koronawirusa.

– Ręka nas świerzbi, żeby rekomendować obowiązek szczepień. Przynajmniej dla dorosłych, dla niektórych grup, które są bardzo narażone na zakażenia – powiedział ekspert.

Jak dodał, „przyjdzie pora” na wprowadzenie takich rozwiązań. Liczba zachorowań musi jednak zacząć rosnąć.

– Przyjdzie na to pora, jak wzrośnie, zaczniemy się szczepić przymusowo. Jeszcze troszkę (…) Mam nadzieję, że rząd podejmie taką decyzję, by te szczepienia były przymusowe – mówił.

W podobnym tonie wypowiedział się też minister zdrowia Adam Niedzielski. Powiedział, że „docieramy do punktu, w którym trzeba zacząć myśleć o wprowadzeniu przymusowych szczepień”. – Ale zanim zaczniemy myśleć o obowiązku, musimy mieć pewność, że wykorzystaliśmy wszystkie środki z miękkiej perswazji i zachęty – mówił.

Podział ludzi na zaszczepionych i niezaszczepionych

Prof. Andrzej Horban podał i inne ciekawe informacje. Został także pytany o pomysł wprowadzenia w Polsce takich obostrzeń jak na przykład we Francji. Tam niezaszczepieni nie mogą np. korzystać z niektórych usług publicznych. Okazuje się, że ten model walki z pandemią może zaistnieć też w Polsce.

Myślimy o tym wariancie. Jesteśmy bardzo blisko tego. Ale proszę zwrócić uwagę na sytuację pracodawców. Restauracje były zamknięte ponad rok, część popadała, duża część miała kłopoty. Blokowanie z powrotem rozwijającego się ruchu to jest znowu zablokowanie tej gospodarki – powiedział Horban.

Jak dodał, „póki mamy 200 zakażeń dziennie, to jeszcze możemy spokojnie poczekać i skupić się na przekonywaniu”.

Eksperci sugerują, że 4. fala zachorowań na COVID-19 może pojawić się w Polsce już za miesiąc. Ponoć nie grozi nam już całkowity lockdown, ale tylko regionalne restrykcje.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments