Prochem zaangażuje się w budowę elektrowni jądrowej – akcje wystrzeliły

Udostępnij

Prochem przekazał wczoraj w oficjalnym komunikacie, że prowadzi negocjacje z Bechtel na usługi dotyczące wsparcia w pozyskiwaniu dokumentacji pozwoleniowej przy projekcie jądrowym. Informacja ta wywołała prawdziwą euforię wśród uczestników rynku. W efekcie, akcje spółki podrożały wczoraj aż o 15,9%, a dziś notują jeszcze wyższy wzrost.

Prochem zapewni Bechtel wsparcie w pozyskiwaniu dokumentacji pozwoleniowej

W opublikowanym wczoraj oficjalnym komunikacie spółki Prochem możemy przeczytać, że “w nawiązaniu do przedstawionych w serwisach informacyjnych wiadomości o podpisaniu przez Bechtel i Prochem umowy o współpracy, zarząd Prochem informuje, że emitent prowadzi z Bechtel Polska negocjacje mające na celu sfinalizowanie podpisania umowy ramowej na usługi dotyczące wsparcia Bechtel Polska w pozyskiwaniu dokumentacji pozwoleniowej”.

W komunikacie napisano również, że “zgodnie z zasadami określonymi w negocjowanej umowie strony będą definiowały zakresy, wynagrodzenie i terminy wykonywania poszczególnych pakietów dokumentacji w miarę przygotowywania przez Bechtel materiałów założeniowych”.


Plantwear

 

Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.

Wybierz biżuterię dla siebie!


Prochem poinformował też, że negocjowana umowa ustala stawki godzinowe, którymi strony będą się posługiwały przy określeniu wynagrodzenia za poszczególne pakiety dokumentacji zlecane w przyszłości do wykonania.

Warto tutaj dodać, że kilka godzin wcześniej Bechtel w komunikacie prasowym poinformował o zawarciu pierwszych kontraktów z polskimi firmami, zlecających prace związane z technicznym wsparciem budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej.

W swoim komunikacie Bechtel oświadczył, że “partnerstwa z lokalnym łańcuchem dostaw to kluczowy element w realizacji projektu i transferu wiedzy na rynek polski”. Spółka przekazała, że nawiązała współpracę między innymi z firmą Prochem, która “zapewni wsparcie w pozyskiwaniu dokumentacji pozwoleniowej”.

Warto tutaj przypomnieć, że amerykański Bechtel wraz z Westinghouse Electric Company utworzyły konsorcjum i są partnerem Polskich Elektrowni Jądrowych w zakresie dostawy trzech reaktorów AP1000 dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej na Pomorzu.

Akcje wystrzeliły

Powyższe komunikaty wywołały gigantyczny wzrost popytu na akcje spółki Prochem. W efekcie, ich kurs już wczoraj zyskał 15,9%. Co więcej, dziś zwyżka jeszcze przybrała na sile. W tej chwili akcje spółki drożeją aż o 16,7%, osiągając tym samym najwyższą wartość od czerwca 2022 roku.

Wykres akcji spółki Prochem

O Prochem

Prochem to założona w 1947 roku w Warszawie firma inżynierska, projektująca i realizująca inwestycje przemysłowe, obiekty budownictwa ogólnego, a także ochrony środowiska.

Spółka zajmuje się organizacją i zarządzaniem inwestycją, pełniąc funkcję doradcy, dewelopera, inwestora zastępczego, inspektora nadzoru inwestorskiego, inżyniera kontraktu FIDIC czy generalnego realizatora inwestycji.

Prochem świadczy także usługi konsultingowe w zakresie realizacji umów finansowanych z funduszy pomocowych Unii Europejskiej. Spółka zadebiutowała na głównym parkiecie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie w 1994 roku.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również