Ciąg dalszy problemów Kaliningradu – co się dzieje tuż przy naszej granicy?

101

Rosyjskie media podają, że mieszkańcy Kaliningradu zaczęli masowo wykupywać towary ze sklepów. Najszybciej z półek znikają materiały budowlane, ale bardzo duży popyt dotyczy też gazu w butlach – mieszkańcy kupują go w obawie przed odcięciem gazociągów transportujących surowiec z terytorium Rosji.

To efekt zakazu przewozu koleją przez Litwę produktów z Rosji. Mieszkańcy tej rosyjskiej eksklawy nad Morzem Bałtyckim martwią się, że blokada nie tylko będzie skutkować deficytem kluczowych towarów, lecz także przyspieszy inflację.

Litwa blokuje tranzyt towarów do Kaliningradu Rosja zamknięta na kłódkę

Panika, skutkująca masowym wykupywaniem towarów przetoczyła się przez obwód kaliningradzki i rozpoczęła się w sobotę – po tym, jak Litwa wprowadziła blokadę kolejową. Obwód kaliningradzki pozbawiony lądowego połączenia z resztą Rosji musi korzystać z tras kolejowych przez państwa bałtyckie, by sprowadzać towary i usługi.

Litwa kontroluje natomiast jedyny lądowy szlak kolejowy łączący Kaliningrad z Rosją kontynentalną. Teraz Rosja będzie zmuszona do zwiększenia transportu towarów do Kaliningradu drogą morską i powietrzną.

Realizacja sankcji nałożonych przez UE

Warto dodać, że blokowanie przewozu niektórych towarów do obwodu kaliningradzkiego nie wynika z decyzji władz w Wilnie, a jest skutkiem sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji i Białorusi, które weszły w życie w połowie czerwca. UE wprowadziła je w reakcji na inwazję Rosji na Ukrainę. Litewskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapewnia w wydanym oświadczeniu, że nie nałożono żadnych jednostronnych, indywidualnych lub dodatkowych ograniczeń.

Jakie towary nie mogą być przewożone?

Wśród towarów objętych blokadą znajdziemy produkty wykonane z żeliwa, stali, metalu, drewna, cementu, srebra, nawozy, cegły, płytki, ropę naftową, węgiel, a także kawior, alkohol, perfumy i wiele innych. Kolejowa obsługa pasażerów z Rosji do Kaliningradu przez terytorium Litwy odbywa się bez zmian. Transport drewna koleją

Poważne konsekwencje dla mieszkańców Kaliningradu

Choć władze rosyjskie twierdzą, że były przygotowane do takiej blokady, to z całą pewnością spowoduje ona czasowe niedobory i zakłócenia, zanim nowe połączenia logistyczne zaczną sprawnie działać. W konsekwencji, wielu mieszkańców obawia się, że blokada nie tylko oznaczać będzie deficyt kluczowych towarów, lecz także przyspieszy inflację.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments