Pro bono, czyli gdzie znajdziemy bezpłatną pomoc?

100

Kiedy osoby uboższe znajdą się w trudnej sytuacji prawnej, nie bardzo wiedzą, co mogą zrobić. W końcu nie stać ich na prawnika. Warto wtedy udać się do kancelarii prawnej, która oferuje swoje usługi pro bono. Jednak co właściwie oznacza pro bono? Jak wyglądają sprawy pro bono i gdzie szukać pomocy?

Czym są sprawy pro bono?

Czasem osoby mniej zamożne potrzebują profesjonalnego wsparcia, jednak finanse nie pozwalają na skorzystanie z pomocy specjalistów. Pro bono jest określeniem, które oznacza profesjonalne usługi świadczone przez profesjonalistów dobrowolnie i bezpłatnie w interesie publicznym. Zwykle to określenie kojarzy nam się z pomocą niesioną przez prawników, jednak usługi pro bono oferują także przedsiębiorstwa marketingowe i technologiczne. Dodatkowo niektórzy lekarze również działają pro bono, podobnie jak szpitale prywatne.

Idea pro bono z założenia powinna być realizowana dobrowolnie, a usługi świadczone na tak samo wysokim poziomie, jak w przypadku płatnych zleceń. Głównym powodem pracy pro bono jest chęć niesienia wsparcia osobom mniej zamożnym, które znalazły się w trudnej sytuacji. Warto też wiedzieć, że w Stanach Zjednoczonych prawnicy powinni przynajmniej 50 godzin rocznie poświęcić na sprawy pro bono. Jednak jak wygląda prowadzenie spraw pro bono przez prawników? Sprawdź w dalszej części artykułu.

Jak wyglądają sprawy pro bono?

Osoby mniej zamożne, gdy znajdą się w trudnej sytuacji prawnej zwykle nie mogą sobie pozwolić na wynajęcie prawnika. Jeżeli nie znamy się na prawie, a nasza sprawa jest poważna, możemy znaleźć się w dość trudnym położeniu. Jednak warto wtedy poszukać, gdzie w naszej okolicy oferowane są konsultacje prawne prowadzone pro bono.

Nieodpłatna pomoc prawna jest elementem, który może być uzupełnieniem funkcjonującego systemu pomocy prawnej. Osoby, których nie stać na prawnika zwykle znajdują się w gorszej sytuacji, dlatego bezpłatna pomoc prawna jest ważna i jest nieodzownym elementem systemu ochrony prawa oraz wolności.

Sprawy pro bono są prowadzone przez wykwalifikowanych specjalistów, którzy oferują swoje usługi na najwyższym poziomie za darmo. Wiele kancelarii prawnych także prowadzi program bezpłatnej pomocy. Osoby zgłaszające się do takich miejsc, mogą liczyć na pełną i profesjonalną obsługę. Jednak gdzie szukać bezpłatnej pomocy? Podpowiemy w dalszej części artykułu.

Gdzie spotkamy osoby oferujące swoje usługi pro bono?

We wszystkich większych miastach w Polsce prowadzone są bezpłatne konsultacje prawnicze. Warto sprawdzić, gdzie i kiedy w naszej okolicy oferowane są darmowe porady. Między innymi są one oferowane przez liczne kancelarie, ale również fundacje. W 2007 roku powstało Centrum PRO BONO, które działa w Polsce na rzecz bezpłatnej pomocy prawnej i oferuje ją najróżniejszym organizacjom, które nie do końca potrafią odnaleźć się wśród przepisów prawnych.

Centrum PRO BONO

Projekt powstał w wyniku spotkań osób zaangażowanych w bezpłatną pomoc prawną w ramach działań pro publico bono, a związany jest ze współpracą ze środowiskiem prawniczym.

Centrum PRO BONO wspiera najróżniejsze organizacje pozarządowe w poszukiwaniu profesjonalnej i bezpłatnej pomocy prawnej. Łączy ze sobą kancelarie i organizacje poszukujące pomocy prawnej. Koordynuje działania, a także dostarcza wykwalifikowanym prawnikom sprawy i projekty pro bono.

Wiele organizacji jest zmuszonych działać w gąszczu przepisów, często nie do końca zrozumiałych dla osób, które nie mają wykształcenie prawniczego. Centrum PRO BONO oferuje usługi specjalistów, którzy chętnie angażują się także w program edukacji prawnej w szkołach publicznych, ale także placówkach społecznych i prywatnych. Jednak dlaczego czasem lepiej udać się po bezpłatną poradę prawną, zamiast szukać rozwiązania na własną rękę? Wyjaśnimy w kolejnej części artykułu.

Dlaczego warto udać się na darmową konsultację prawną?

Wiele osób, które znalazły się w trudnej sytuacji, zaczyna od szukania informacji w Internecie lub postów na grupach z poradami prawnymi. To nie zawsze jest najlepsze rozwiązanie, ponieważ w niektórych sytuacjach pogubimy się jeszcze bardziej. Przede wszystkim pisząc post na grupie oferującej porady prawne, nie zawsze chcemy lub możemy podać wszystkie szczegóły, które mogą być kluczowe dla danej sprawy. Po drugie, jeżeli sami szukamy przepisów dotyczących naszej sprawy, możemy źle je zrozumieć i podjąć nieodpowiednie działania.

Osoby oferujące bezpłatne porady prawne to specjaliści, którzy wiele lat poświęcili na naukę obowiązujących przepisów. Wiedzą, jak najlepiej poradzić sobie w danej sytuacji i są w stanie na jednej konsultacji wyjaśnić nam, co powinniśmy dalej zrobić. Warto zdawać sobie sprawę, że nawet jeżeli w jakimś stopniu odnajdujemy się w gąszczu najróżniejszych przepisów, to nie zawsze znamy wszystkie możliwe rozwiązania. Dodatkowo możemy źle zinterpretować niektóre artykuły i w wyniku tego samym sobie zaszkodzić.

Prawnicy działający pro bono bardzo często oferują kompleksową pomoc prawną i pomogą nam w czasie rozprawy na sali sądowej. Oczywiście koszty sądowe zwykle leżą po naszej stronie, jednak jeżeli wygramy sprawę, często ponosi je nasz oponent.

Bezpłatna pomoc prawna niesiona przez profesjonalistów

Zazwyczaj profesjonalna pomoc prawna renomowanej kancelarii kojarzy nam się przede wszystkim ze sporym kosztem. Wiele uboższych osób nie może sobie pozwolić na tego typu wydatek, nawet jeżeli znajdą się w trudnej sytuacji. Wtedy warto udać się do fundacji lub po prostu kancelarii, która oferuje bezpłatne porady prawne. W ramach usług pro bono nie tylko możemy liczyć na wyjaśnienie obowiązujących nam przepisów, ale także na zaproponowanie korzystnego rozwiązania. Prawnicy działający pro bono często oferują kompleksowe usługi i będą towarzyszyć nam na sali sądowej.

Centrum PRO BONO odpowiada na potrzeby społeczeństwa i łączy najróżniejsze organizacje, które potrzebują pomocy prawnej, z profesjonalistami oferującymi swoje usługi bezpłatnie. Nie tylko budują bazę prawników, ale także działają w ramach edukacji prawnej w szkołach publicznych i prywatnych.

Działanie w sprawach pro bono i oferowanie bezpłatnej pomocy prawnej jest niezwykle ważne dla funkcjonowania i uzupełnienia systemu prawnego. Warto pamiętać, że udanie się na bezpłatną konsultację z prawnikiem jest często lepszym rozwiązaniem niż szukanie rozwiązania w Internecie czy na popularnych grupach na Facebooku. W celu uzyskania odpowiedniego wsparcia czasem lepiej poszukać, gdzie w naszej okolicy znajdziemy specjalistów działających pro bono.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments