Prezydent chce zawieszenia spłaty kredytów na okres do pół roku

273

Prezydent Andrzej Duda zaproponował zawieszenie spłaty kredytów na okres 3-6 miesięcy. Jego pomysł był omawiany dziś na spotkaniu z przedstawicielami sektora bankowego.

– Widzę bardzo dużą wolę wyciągnięcia ręki do potrzebujących klientów ze strony prezesów banków” – powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu. – Cieszę się z tego, że w sposób aktywny wszyscy wzięli udział w tym spotkaniu, ale najważniejsze dla mnie jest to, że widzę bardzo dużą wolę wyciągnięcia ręki do potrzebujących klientów ze strony prezesów banków, ze strony sektora bankowego, za co jestem ogromnie wdzięczny, że taką odpowiedzialną postawę dzisiaj zaprezentowali – dodał.

Pomysł Pana prezydenta w tej trudnej sytuacji polega na tym, że banki robią gest ponadstandardowy wobec kredytobiorców, a system regulacyjny dokonuje pewnych zmian regulacji, które pozwalają bankom lepiej oddychać i znoszą pewne ciężary i wymagania w stosunku do banków. Konkretne propozycje mają zostać do poniedziałku zakończone – powiedział prezes NBP Adam Glapiński.

Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski dodał, że polski sektor bankowy jest „doskonale predystynowany do tego, aby zadaniu postawionemu przez pana prezydenta sprostać”. Jest takim elementem naszej gospodarki, którym możemy się spokojnie chwalić na całym świecie. W związku z tym uważam, że pod każdym względem, w szczególności kompetencyjnym, jest bardzo dobrze przygotowany do tego, aby bezpiecznie i szybko przygotować pakiet rozwiązań, o których rozmawialiśmy na spotkaniu z panem prezydentem” – oświadczył.

Minister finansów Tadeusz Kościński zauważył, że banki bardzo przychylnie będą patrzeć na swoich klientów w trudnych sytuacjach”. „Prezesi banków też nam potwierdzili, że w tych czasach wdrożyli awaryjne systemy” – powiedział.

Koronawirus

Wszystko to jest oczywiście związane z tym, co ma miejsce w Polsce w związku z pojawienie się w naszym kraju koronawirusa.

Dziś ekonomiści prognozują, że polska gospodarka ucierpi z powodu epidemii. Możliwy jest spadem wzrostu PKB nawet o 1 proc., co może stanowić mocny cios w nasz kraj.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments