Prezydent Andrzej Duda z wizytą w Egipcie – jaki jest cel?

Udostępnij

W niedzielę 29 maja prezydent Andrzej Duda wraz z żoną rozpoczęli wizytę w Egipcie. Para prezydencka spędzi w Afryce trzy dni. Pierwszym punktem było złożenie przez prezydenta RP wieńca przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie para prezydencka spotkała się z przedstawicielami Polonii.

Dziś o godzinie 11.00 polska para prezydencka została oficjalnie powitana przez prezydenta Egiptu i jego żonę. Jaki jest cel pierwszej od 30 lat oficjalnej państwowej wizyty prezydenta Rzeczypospolitej w Egipcie?

Harmonogram wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Egipcie

W poniedziałek, po oficjalnym powitaniu przez prezydenta Egiptu Abd el-Fataha es-Sisiego na dziedzińcu Pałacu Ittihadija w Kairze, prezydenci porozmawiali „w cztery oczy”. Następnie, odbyły się rozmowy delegacji obu państw pod przewodnictwem prezydentów Polski i Egiptu. Przewidziano także oświadczenia prasowe obu polityków. Z kolei o godzinie 14.40 polska para prezydencka spotka się z patriarchą Koptyjskiego Kościoła Prawosławnego Tawadrosem II.

W poniedziałek prezydent Andrzej Duda spotka się również z premierem Egiptu Mustafą Madbulim. Rozmowa odbędzie się o godzinie 15.40. Z kolei o 16.00 polski prezydent oraz premier Egiptu otworzą Polsko-Egipskie Forum Gospodarcze. Planowane jest wtedy także wystąpienie Andrzeja Dudy.

We wtorek o godzinie 11:00 para prezydencka spotka się z wielkim imamem Al-Azharu Ahmedem al-Tajebem. O godzinie 12.30 prezydent spotka się z przedstawicielami polskich mediów. Z kolei na godzinę 15.00 tego dnia zaplanowane jest złożenie wieńca na cmentarzu Wspólnoty Narodów w Heliopolis.

Pierwsza wizyta od 30 lat

Ostatnia wizyta polskiego prezydenta w Egipcie miała miejsce w 1992 roku. Wtedy kraj ten odwiedził prezydent Lech Wałęsa, natomiast w 2008 roku z rewizytą był w Polsce prezydent Hosni Mubarak, przyjmowany przez Lecha Kaczyńskiego. Warto dodać, że Andrzej Duda był wtedy ministrem w kancelarii prezydenta i doskonale tę wizytę pamięta.

Misja zlecona przez prezydenta Zełenskiego

Jak powiedział wiceszef Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik, w rozmowach zarówno z prezydentem, jak i premierem Egiptu poruszone zostaną tematy trudne dla naszych partnerów, czyli tematy żywnościowe.

Egipt jest bowiem całkowicie uzależniony od importu pszenicy i innych zbóż z Ukrainy i Rosji, więc obecnie poszukuje form wsparcia. Na spotkaniu z przedstawicielami Polonii, prezydent Andrzej Duda oficjalnie przyznał, że jest w Egipcie z racji misji zleconej przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. prezydent Ukrainy

Polska może wspierać Ukrainę w eksporcie produktów rolnych. Takie działania i próby podejmuje ministerstwo infrastruktury, które rozmawia na temat możliwości współpracy polskich kolei z kolejami ukraińskimi. Mówi się wstępnie o utworzeniu jakiejś spółki specjalnej, która będzie zajmować się eksportem zboża z Ukrainy do innych krajów na świecie.

Polska będzie importować gaz skroplony z Egiptu?

Z kolei na Polsko-Egipskim Forum Gospodarczym poruszony ma zostać temat importu gazu skroplonego z Egiptu. Na dziś Polska nie posiada żadnych umów z Egipcjanami, ale dywersyfikacja dostaw gazu to jeden z ważnych tematów. Rozpoczęcie dyskusji wokół ewentualnej współpracy w tym zakresie także będzie możliwe.

Prezydent Andrzej Duda przyznał również, że jest wiele rzeczy w kontaktach z Egiptem, które wymagają rozwoju, przede wszystkim w sektorze gospodarczym. Obecny obrót handlowy Polski z Egiptem to bowiem zaledwie 700 milionów dolarów. Biorąc pod uwagę potencjał obu krajów nikomu nie trzeba tłumaczyć, że ten obrót może być dalece większy. Ta wizyta ma zatem zbudować pod to podwaliny.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również