Prezes PAIH: Mamy 185 projektów BIZ na 9 mld euro, mogą dać 41 tys. miejsc pracy

268

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) prowadzi – według stanu na koniec września br. – 185 projektów z zakresu bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) o łącznej wartości 9,1 mld euro, co może przełożyć się na ok. 41 tys. nowych miejsc pracy, poinformowała ISBnews p.o. prezes PAIH Grażyna Ciurzyńska.

„Dotychczas projekty zamykaliśmy w takim samym rytmie, jak dotychczas. Chociaż ilościowo było ich nieco mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, to łączna wartość dotychczas zrealizowanych inwestycji była wyższa. Pandemia koronawirusa możne jednak wpłynąć na wyniki ostatniego kwartału. Wartość obecnie realizowanych projektów przekracza 9,1 mld euro, co daje prawie 40 mld zł. Jeśli wszystkie te inwestycje dojdą do skutku, to dadzą nam one 41 tys. nowych miejsc pracy” – powiedziała Ciurzyńska w rozmowie z ISBnews.

„Zadania rozpoczęte przed COVID-19 nadal realizujemy. Niektóre z projektów na początku III kwartału nabrały większego tempa niż to było wcześniej. Ale zdarzają się też takie sytuacje, gdzie inwestorzy przerwali prace, jednocześnie przesuwając decyzje na początek kolejnego roku. To oczywiście zrozumiałe. Ważne jednak, że w takich przypadkach oferta Polski wciąż pozostaje pierwszym wyborem, choć odroczonym” – wskazała szefowa Agencji.

Podkreśliła, że w opinii inwestorów zagranicznych nadal jesteśmy jednym z krajów, które najbardziej cenią.

„Dotyczy to zarówno inwestycji greenfield, jak i – bardzo wartościowych z naszego punktu widzenia – reinwestycji, o które także aktywnie zabiegamy. Tuż przed wybuchem pandemii, przeprowadziliśmy ankietę wśród inwestorów. Ponad 94% z nich poleciłoby Polskę jako kraj inwestowania. I co równie ważne – zainwestowałoby ponownie” – powiedziała Ciurzyńska.

Prezes poinformowała, że największy udział w projektach Agencji mają niezmiennie sektory: elektromobilność, motoryzacja oraz nowoczesne usługi dla biznesu (business suport systems, BSS). W czołówce pojawiają się także inwestycje z branży spożywczej. Wśród obsługiwanych projektów najliczniejszą grupę stanowią inwestycje ze Stanów Zjednoczonych, Białorusi czy Azji (Korei Południowej. Japonii, Chin).

Ciurzyńska zwróciła też uwagę, że w 2021 r. wejdzie w życie szereg zmian w zakresie dostępnych w Polsce zachęt inwestycyjnych.

„W ramach działań związanych ze wzmacnianiem obszaru inwestycji w Polsce, procedowane są zmiany legislacyjne mające na celu wdrożenie rozwiązań o statusie strategicznego inwestora oraz nowelizacja ustawy o wspieraniu nowych inwestycji. Przykładem już zrealizowanej zmiany jest nie-dawno ogłoszona ulga na robotyzację” – wskazała szefowa PAIH.

Dzięki tej uldze przedsiębiorcy będą mogli dodatkowo odliczyć 50% kosztów poniesionych na inwestycje w robotyzację, niezależnie od wielkości i rodzaju branży. W związku z zakończeniem perspektywy finansowej 2014-2020 i rozpoczęciem okresu 2021-2027 pojawią się nowe zasady i nowe środki w ramach programów operacyjnych funduszy unijnych, których Polska ponownie jest największym beneficjentem.

„Prowadzone są również prace nad usprawnieniami i ułatwieniami dla inwestorów, a efekty tych prac powinny zostać ogłoszone w przyszłym roku” – dodała Ciurzyńska.

W 2019 r. łączna wartość zakończonych przez PAIH projektów inwestycyjnych wyniosła 2,9 mld euro wobec 2,13 mld euro w 2018 r. Niemal połowę z nich stanowiły reinwestycje.

Jak podał na początku października Narodowy Bank Polski (NBP), napływ netto z tytuł bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) do Polski wyniósł 41,67 mld zł 2019 r. wobec 57,77 mld zł, tj. spadł o 27,9% r/r. Polskie inwestycje bezpośrednie za granicą wyniosły 4,95 mld zł w 2019 r. wobec 3,22 mld zł w 2018 r., co oznacza wzrost o 53,9% r/r.

Renata Oljasz

Poprzedni artykułIZFiA: 70% Polaków w wieku 18-65 lat posiada oszczędności
Następny artykułDetalion Games chce zadebiutować na NewConnect do końca 2020 r.
Agencja informacyjna ISBnews od lat dostarcza najistotniejszych informacji o życiu gospodarczym zarówno dla inwestorów indywidualnych oraz instytucjonalnych. Szeroki przekój depesz ISBnews pozwala każdemu znaleźć interesujący go temat.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments