Ciekawe prezenty na Dzień Babci i Dziadka w 2022

Udostępnij

Już 21 i 22 stycznia obchodzimy odpowiednio Dzień Babci i Dzień Dziadka. Są to święta wyjątkowo rodzinne, które po raz pierwszy oficjalnie celebrowaliśmy w Polsce w 1981 roku (choć Dzień Babci obchodzony 21 stycznia pojawił się u nas już 16 lat wcześniej). Dziś już na stałe zadomowiły się one w naszym kraju. Najważniejszym aspektem w tych dwóch dniach jest poświęcenie jak największej uwagi dziadkom. Dzieci przygotowują wtedy występy w przedszkolach czy szkołach podstawowych. Są również apele i przedstawienia, na które zaprasza się swoich dziadków tak, by mogli docenić starania swoich wnucząt.

Oczywiście, jest to także najlepsza okazją z możliwych na obdarowanie swoich dziadków prezentami. Co istotne ten zwyczaj dotyczy zarówno młodszych wnucząt, jak i tych dorosłych. Wielu z nas co roku mierzy się jednak ciągle z tym samym wyzwaniem – jaki upominek dla babci i dziadka wybrać? Pragniemy, aby było to coś wyjątkowego, aby w ten sposób podziękować im za wszystko co dla nas kiedyś zrobili. Specjalnie dla osób, którym brakuje pomysłów na prezent na tę szczególną okazję, przygotowaliśmy kilka naszych ciekawych propozycji, dzięki którym z całą pewnością uda nam się pozytywnie zaskoczyć babcię i dziadka, zapewniając im radość i uśmiech na twarzach. Zacznijmy od:

Czytnik e-booków Czytnik ebooków

Wiele moli książkowych zarzekało się, że nigdy nie zrezygnuje z tradycyjnej, drukowanej książki na rzecz elektronicznego czytnika – do momentu, aż nie przeczytali pierwszej w formie e-booka. Jeśli nasi dziadkowie dużo czytają, lecz przez pandemię COVID-19 zaprzestali swoich regularnych wizyt do lokalnej biblioteki, czytnik e-booków może okazać się w stu procentach trafionym prezentem.

Dzięki czytnikowi, kupowanie książek w lokalnym sklepie czy wypożyczanie z biblioteki przestaje być koniecznie – możemy je kupować online, po czym błyskawicznie zostaną one pobrane na nasze urządzenie. Warto dodać, że czytnik jest także nowoczesnym rozwiązaniem ekologicznym – dzięki niemu nie tylko oszczędzimy sporo miejsca w naszym mieszkaniu, lecz także papieru, z którego przecież tradycyjne książki są produkowane. W czytniku mieszczą się tysiące e-booków, a takie małe, lekkie urządzenie ładuje się raz w miesiącu. Taki prezent będzie więc idealny dla babci i dziadka, którzy lubią czytać.

Najczęściej wybierane modele

Jaki model czytnika wybrać? Zdecydowanie najpopularniejszymi na rynku są Amazon Kindle Paperwhite 4, a także jego nowsza wersja, która zadebiutowała w listopadzie – Paperwhite 5. Dobrą alternatywą może być także bardzo często rekomendowany PocketBook Touch Lux 5 oraz tańszy Amazon Kindle 10.

Kawiarka Czarna kawiarka

Wielu seniorów wprost szaleje na punkcie aromatycznej, świeżo zaparzonej kawy. Aby zaznać tego w domu, nasza babcia i dziadek nie muszą absolutnie wybierać się do kawiarni. Prosta, przeznaczona do domowego użytku kawiarka zaspokaja chęć na gorący napój na zawołanie. Co więcej, takie urządzenie znakomicie się przydaje przy wizycie niezapowiedzianych gości – co może być lepsze od podania im świeżo zaparzonej kawy z ciasteczkami lub kawałkiem domowego ciasta?

W sprzedaży znajdziemy wiele rodzajów, których można używać na wszystkich rodzajach kuchenek. Kawiarka nie tylko z reguły fantastycznie wygląda (dzięki czemu aż zachęca do jej użycia każdego dnia), lecz zaparzona w niej ulubiona kawa najczęściej dużo zyskuje na smaku.

Rozbudowanie kawowego prezentu

Ponadto, w przypadku tego prezentu można także pomyśleć o jego rozbudowie o jakiś dodatek. Dla przykładu, jeśli nasi dziadkowie są miłośnikami kawy po turecku, warto pomyśleć również o specjalnym tradycyjnym tygielku. Innym świetnymi dodatkami mogą być tradycyjne młynki, spieniacze do mleka, opakowania wysokiej jakości kawy o niecodziennym aromacie… Mamy tutaj spore pole do popisu.

Fotel uszak Fotel uszak

Jeśli Dzień Babci i Dzień Dziadka są dla nas naprawdę wyjątkową okazją i chcemy sprawić solenizantom wielką niespodziankę, możemy zdecydować się na podarowanie im wygodnego i pięknego fotela, o którym być może marzyli. Możliwości tutaj jest naprawdę wiele, warto jednak wyróżnić niezwykle popularny, wygodny i pasujący do wielu wnętrz, tradycyjny fotel uszak.

Swoją nazwę zawdzięczają one bardzo ciekawemu wykończeniu, przypominającemu uszy w górnej części mebla. Dzięki temu można się w nich oprzeć wygodnie i zapomnieć o całym świecie. Ponadto, wysokie i miękko zakończone podłokietniki dadzą oparcie ramionom seniorów. Fotel uszak jest wręcz stworzony do tego, by spędzać w nim spokojne, długie wieczory przy kawie zaparzonej w kawiarce i z czytnikiem e-booków lub książką w ręku.

Ramka multimedialna na zdjęcia Wyłączona ramka cyfrowa

Jeśli chcemy sprawić przyjemność babci i dziadkowi kochającym rodzinne pamiątki, postawmy na oprawę wspólnych fotografii. Ale najlepiej nie w tradycyjnym, tylko nowoczesnym stylu. Ramka multimedialna (cyfrowa) pozwala przywołać wspomnienia z dzieciństwa, z zabaw z wnukami, rodzinnych uroczystości i wspólnych wakacji. Ramka multimedialna wygląda jak klasyczna ramka na zdjęcia, ma stosunkowo niewielkie rozmiary, więc można ją postawić na stole, na parapecie lub w innym ulubionym miejscu.

Takie urządzenie pozwala jednak na wgranie kilkuset, a czasami kilku tysięcy zdjęć, które zmieniają się w określonym czasie. Dzięki zgromadzeniu dużej ilości zdjęć taka ramka nigdy się nie nudzi. Zdjęcia można usuwać i dodawać w zależności od upodobań i preferencji babci czy dziadka. Samą ramką można z kolei sterować za pomocą małego pilota. Obdarowany senior może zatem zatrzymać przewijanie zdjęć, cofnąć je lub je przyspieszyć. Ramkę można też w każdej chwili wyłączyć.

Oczyszczacz powietrza Działanie oczyszczacza powietrza

Jesteśmy teraz w trakcie okresu grzewczego. Niestety w Polsce nieodzownie łączy się on ze wzrostem ilości szkodliwego pyłu PM2.5 w atmosferze, czyli smogu. Zanieczyszczenia niemal od razu otulają gęstą mgłą nasze miasta. Na tym się jednak nie kończy – szkodliwy pył dostaje się także do naszych domów i mieszkań. A, jak doskonale wiadomo, jakość powietrza, jakim na co dzień oddychamy, ma istotny wpływ na stan zdrowia, co jest szczególnie zauważalne w przypadku ludzi starszych.

Najlepszym sposobem, aby sobie z tym radzić jest kupienie naszej babci i dziadkowi oczyszczacza powietrza. Taki sprzęt skutecznie pochłania smog, ale i kurz, roztocza, sierść zwierząt oraz inne alergeny i lotne związki organiczne z dymu drzewnego czy tytoniowego. Zakup takiego urządzenia wpłynie więc jednoznacznie korzystnie na jakość życia naszych ukochanych seniorów. W pomieszczeniach, w których panuje oczyszczone powietrze, zdecydowanie lepiej się śpi i wypoczywa.

Jak wybrać właściwy model?

Jak wybrać odpowiedni oczyszczacz powietrza? Przede wszystkim należy pamiętać, że to urządzenie kupuje się do jednego pomieszczenia. Nie ma co liczyć na to, że urządzenie pozostawione w jednym pokoju poradzi sobie z wyeliminowaniem szkodliwych substancji w całym domu. W mieszkaniu jest to jednak możliwe, lecz najlepiej co jakiś czas go przestawiać do różnych pomieszczeń.

Ważnym parametrem jest wydajność (CADR), która informuje o tym, jaką ilość powietrza urządzenie jest w stanie przefiltrować w ciągu godziny. Jest to niezwykle istotne, ponieważ w miejscu, gdzie zanieczyszczenie jest duże, wartość CADR powinna być jak najwyższa.

Wyciskarka wolnoobrotowa Wyciskarka wolnoobrotowa i młynek elektryczny

Zbliżający się Dzień Babci i Dzień Dziadka to dobra okazja ku temu, by sprawdzić, czego brakuje w ich kuchennym arsenale. Z całą pewnością dziadkowie mają przyszykowaną szafkę ze słodkościami na wizytę wnucząt. U babci i dziadka zawsze znajdzie się kawałek ciasta czy kubek gorącego kakao i szeroki wybór herbat. Teraz pora zadbać o nich i podarować im sprzęt, dzięki któremu będą mogli zadbać o siebie i w prosty sposób przygotować pyszne soki pełne witamin.

Przewaga wyciskarki wolnoobrotowej nad sokowirówką

Jeżeli mamy w domu wyciskarkę wolnoobrotową, to na pewno wiemy, jakie są różnice między nią, a typową sokowirówką. Przede wszystkim sok z wyciskarki wolnoobrotowej ma więcej właściwości odżywczych. Sokowirówka z kolei napowietrza wyciskany sok, przez co substancje odżywcze z warzyw i owoców szybko ulegają zniszczeniu, dlatego trzeba go wypić od razu. Ponadto, w sokowirówce nie wyciśnie się też soku z warzyw liściastych czy ziół, a w wyciskarce – jak najbardziej. Warto również wiedzieć, że sok z wyciskarki jest gęstszy, przez co bogatszy w witaminy, enzymy i składniki odżywcze.

Ponadto, nowoczesne wyciskarki wolnoobrotowe posiadają duży otwór, który znacznie ułatwia przygotowywanie soków, ponieważ nie trzeba wcześniej kroić warzyw i owoców na mniejsze kawałki. Co więcej, do środka takiego sprzętu można wrzucić miękkie i twarde składniki – urządzenie poradzi sobie z nimi bez trudu. Wydaje się więc, że to pod każdym względem idealny prezent dla babci i dziadka.

Kije trekkingowe Kijki trekkingowe

Przydatność kijów trekkingowych, nazywanych także kijkami do nordic walkingu, nie podlega wątpliwości. To świetny sposób na rozruszanie całego ciała, a co za tym idzie utrzymanie odpowiedniej kondycji w trakcie złotej jesieni swojego życia.

Podczas trekkingu z użyciem kijków uruchamiamy każdą kończynę do pracy. Co więcej, nordic walking jest bardzo bezpiecznym treningiem aerobowym, w czasie którego zaangażowanych jest ponad 75% mięśni. Dla porównania – szacuje się, że w czasie zwykłego marszu pracuje ich prawie o 30% mniej. Angażowane są więc nie tylko mięśnie stóp, łydek, ud, pośladków i brzucha, ale również całego tułowia i ramion. Siłą rzeczy regularny trekking z użyciem kijków, przekłada się na zwiększenie wydolności organizmu.

Ponadto, przy regularnych spacerach z wykorzystaniem kijków do nordic walkingu możemy zrzucić kilka kilogramów. Godzinny marsz z kijkami potrafi spalić nawet 400 kalorii. Warto więc rozważyć taki prezent zachęcający do aktywności fizycznej, zwłaszcza jeśli nasza babcia i dziadek chętnie wychodzą na spacery.

Ciśnieniomierz Ciśnieniomierz

Zdrowie naszych babć i dziadków to sprawa absolutnie priorytetowa, nie podlega to żadnej dyskusji. Z biegiem lat seniorzy muszą dbać bardziej o swoją kondycję zdrowotną. W efekcie, praktycznym i dobrym pomysłem na prezent będzie zakup ciśnieniomierza do prowadzenia stałych pomiarów i kontrolowania swojego stanu zdrowia.

Jaki ciśnieniomierz wybrać?

Dziś coraz większą popularnością cieszą się ciśnieniomierze nadgarstkowe. Aparaty do pomiaru ciśnienia zakładane na nadgarstek świetnie sprawdzą się u osób z dużym obwodem ramienia, dla których założenie mankietu może okazać się problematyczne lub niemożliwe. Ciśnieniomierze nadgarstkowe to również dobry pomysł na prezent, gdy senior cierpi na problemy zdrowotne i częsty pomiar ciśnienia krwi jest niezbędny – mały ciśnieniomierz nadgarstkowy zmieści się nawet do niewielkiej damskiej torebki.

Jeśli jednak dziadek lub babcia pomiary poziomu ciśnienia krwi wykonują wyłącznie w warunkach domowych, lepszym wyborem wydaje się być zakup automatycznego ciśnieniomierza z mankietem zakładanym na ramię. Ciśnieniomierz naramienny jest bardzo łatwy w obsłudze, dzięki czemu z jego użytkowaniem poradzą sobie nawet osoby w starszym wieku.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również