Ponad 4,5 miliona studentów z całego świata uczy się poza granicami swojego kraju. 60 tysięcy z nich to Polacy, a liczba ta z każdym rokiem wyraźnie się zwiększa. Rosnące zainteresowanie zagranicznymi uczelniami – zwłaszcza tymi najbardziej prestiżowymi w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych nie powinno dziwić, ponieważ według raportu Komisji Europejskiej, absolwenci takich studiów zdecydowanie lepiej radzą sobie na rynku pracy.
Z niezależnych badań wynika, że ponad połowa pracodawców chętnie przyznaje, iż osobom z międzynarodowym doświadczeniem chętniej powierza bardziej odpowiedzialne zadania. W konsekwencji, studenci prestiżowych zagranicznych uczelni przeważnie uzyskują wyższe i znacznie lepiej opłacane stanowiska.
Należy jednak pamiętać o drugiej stronie medalu. Otóż, koszty studiowania na renomowanych uczelniach w Wielkiej Brytanii lub Stanach Zjednoczonych są o wiele wyższe niż w Polsce czy w innych popularnych kierunkach wśród studentów z naszego kraju, takich jak Niemcy, Czechy, Austria czy Dania. Z jakim kosztem trzeba się liczyć, jeśli marzy nam się nauka na jednym z najbardziej prestiżowych uniwersytetów na świecie? Przekonamy się poniżej. Zacznijmy jednak od przedstawienia najbardziej renomowanych uczelni:
Jakie są najbardziej prestiżowe uniwersytety na świecie?
Na początek zadajmy sobie proste pytanie – czy można zmierzyć prestiż uczelni? Okazuje się, że tak – co roku brytyjskie wydawnictwo zajmujące się edukacją i studiowaniem za granicą o nazwie Quacquarelli Symonds publikuje zestawienie o nazwie QS World University Ranking. Kryteria jakie bierze pod uwagę to:
- Reputacja w środowisku akademickim
- Prestiż wśród pracodawców
- Stosunek liczby wykładowców do liczby studentów
- Liczba cytowań
- Liczba studentów zagranicznych
- Liczba pracowników zagranicznych
Poniżej zaprezentowana została czołowa dziesiątka tego rankingu w 2021 roku:
Miejsce w rankingu | Nazwa uczelni | Kraj |
1 | Massachusetts Institute of Technology | USA |
2 | Uniwersytet Stanforda | USA |
3 | Uniwersytet Harvarda | USA |
4 | California Institute of Technology | USA |
5 | Uniwersytet Oksfordzki | Wielka Brytania |
6 | Politechnika Federalna w Zurychu | Szwajcaria |
7 | University of Cambridge | Wielka Brytania |
8 | Imperial College London | Wielka Brytania |
9 | Uniwersytet Chicagowski | USA |
10 | University College London | Wielka Brytania |
Ile kosztują studia na najbardziej prestiżowych brytyjskich uczelniach?
Jak więc widzimy w czołowej dziesiątce zestawienia znalazły się aż cztery uczelnie z Wielkiej Brytanii. Prawdopodobnie jednak, gdy tylko pomyślimy o wyjeździe do tego kraju, od razu w głowie pojawia nam się obawa związana z prawdopodobnie najgłośniejszym wydarzeniem gospodarczo-politycznym ostatnich lat – Brexitem.
Możemy tutaj jednak uspokoić potencjalnych zagranicznych studentów – brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych ogłosiło, że studenci będą mogli pozostać na Wyspach jeszcze dwa lata po ukończeniu nauki na uniwersytecie. Ten czas mają wykorzystać na znalezienie pracy, i w konsekwencji będą oni mogli pozostać w Wielkiej Brytanii praktycznie na stałe.
Studia na prestiżowej uczelni w Londynie
Na początek omówimy najbardziej renomowane londyńskie uczelnie. University College London założony został w 1826 roku. Był pierwszym brytyjskim uniwersytetem o charakterze świeckim, w którym o przyjęciu na studenta oraz ocenach nie decydowały wyznanie, rasa oraz pochodzenie społeczne. Dewizą stale przyświecającą studentom i pracownikom jest “Niech przybędą ci, którym wraz z zasługą należy się największa nagroda”. Obecnie na UCL studiuje ponad 23 250 studentów, a zatrudnia on ponad 4600 pracowników naukowych. University College London składa się z 10 wydziałów, które składają się z ponad 100 instytutów i centrów badawczych.
Imperial College London założony został w 1907 roku. Specjalizuje się w badaniach oraz kształceniu w dziedzinie nauki, inżynierii oraz medycyny. Na tej uczelni kształci się około 13 500 studentów, a kadra akademicka liczy ponad 3300 osób. Imperial College London podzielony jest na cztery główne jednostki akademickie:
- Imperial College Faculty of Natural Sciences
- Imperial College Faculty of Medicine
- Imperial College Faculty of Engineering
- Imperial College Business School
Czesne zarówno na University College London, jak i Imperial College London, dla studentów z Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii kosztuje tyle samo – 9250 funtów za rok. Należy do tego jednak doliczyć jeszcze koszty życia w Wielkiej Brytanii, które są jednymi z wyższych w Europie, a Londyn jest pod tym względem zdecydowanym rekordzistą. Według ankiety przeprowadzonej wśród zagranicznych studentów w Londynie, ich miesięczne koszty utrzymania (nie wliczając czesnego) wyniosły średnio 6000-6500 złotych.
Studia na University of Cambridge
University of Cambridge znajduje się we wschodniej Anglii i jest trzecim – spośród nadal istniejących – uniwersytetem na świecie. Założono go w 2009 roku. Co ciekawe, został utworzony przez grupę byłych wykładowców Oksfordu i ma z nim wiele cech wspólnych. Na University of Cambridge studiuje ponad 19 600 studentów, a zatrudnia on ponad 7600 pracowników naukowych. Uniwersytet podzielony jest na sześć głównych jednostek akademickich:
- Arts and Humanities
- Biological Sciences
- Clinical Medicine
- Humanities and Social Sciences
- Physical Sciences
- Technology
Czesne na University of Cambridge także kosztuje 9250 funtów za rok dla studentów z Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii. Natomiast średnie miesięcznie koszty utrzymania są wyraźnie niższe niż w Londynie – wynoszą 3900-4400 złotych.
Studia na Uniwersytecie Oksfordzkim
Uniwersytet Oksfordzki to najstarszy uniwersytet w Wielkiej Brytanii. Jego dokładna data założenia jest nieznana, lecz dokonano tego przed 1167 rokiem. Jak wykazał powyższy ranking, jest to najbardziej renomowana uczelnia w Europie. Uniwersytet Oksfordzki składa się z wydziałów, które prowadzą wykłady, ćwiczenia i przeprowadzają egzaminy, oraz z 38 niezależnych od siebie kolegiów. Kolegia dzielą się na undergraduate colleges, w których odbywa się kształcenie na poziomie licencjatu i magisterium oraz przeprowadza przewody doktorskie, oraz postgraduate colleges, w których odbywa się kształcenie tylko na poziomie magisterium i doktoratu. Na Uniwersytecie Oksfordzkim studiuje ponad 24 500 studentów, a zatrudnia on ponad 14 400 pracowników.
Czesne na Uniwersytecie Oksfordzkim jest wyższe niż na pozostałych brytyjskich uczelniach. Wynosi ono 9988 funtów za rok dla studentów z Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii. Natomiast średnie miesięcznie koszty utrzymania wynoszą 5000-5500 złotych.
Ile kosztują studia na najbardziej prestiżowych amerykańskich uczelniach?
Amerykańskie szkolnictwo wyższe pod względem kosztów odbiega istotnie do standardów europejskich. Ponadto, większość prestiżowych uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych nie jest państwowa. Są to bowiem placówki, które można określić jako prywatne, często zarządza nim Board of Governors, w skład której wchodzą ważni absolwenci, reprezentanci biznesu oraz rządu.
Studia na prestiżowych uczelniach w Cambridge
Na początek omówimy dwie uczelnie zlokalizowane w centrum akademickim Cambridge w stanie Massachusetts. Aktualnie najbardziej prestiżowa uczelnia na świecie, czyli Massachusetts Institute of Technology to politechnika o statusie uniwersyteckim, założona w 1861 roku. Powstała z inicjatywy kilkudziesięciu przedsiębiorców z okolic Nowego Jorku i Bostonu. Jej celem jest jednoczesne kształcenie studentów i prowadzenie badań podstawowych – jednak silnie zorientowanych na praktyczne potrzeby społeczne. MIT składa się z pięciu szkół, oferujących około 200 różnych kierunków nauczania, oraz około 300 grup badawczych i laboratoriów, działających poza strukturą szkół i tworzonych lub likwidowanych w zależności od potrzeb. Unikatową cechą instytucji jest wysoki odsetek doktorantów i pracowników naukowych w stosunku do studentów. Wynosi on niemal 1:1:1.
Uniwersytet Harvarda to pierwszy uniwersytet na terenie kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej. Powstał 8 września 1636 w obecnym Cambridge w stanie Massachusetts. Jest najbogatszą uczelnią świata – jej majątek wynosi niemal 42 miliardy dolarów. Na Uniwersytecie Harvarda studiuje 21 tysięcy studentów, a zatrudnia on około 2400 pracowników naukowych. Uczelnia ta składa się obecnie z dziewięciu wydziałów.
Jaka jest wysokość czesnego na tych wyjątkowo renomowanych uczelniach? Jak zostało już wspomniane, w przypadku amerykańskiego szkolnictwa wyższego, trzeba się liczyć z wielokrotnie wyższym kosztem niż ten, który trzeba ponieść nawet na najbardziej prestiżowych brytyjskich uniwersytetach. Oznacza to, że czesne na Massachusetts Institute of Technology wynosi aż 53 450 dolarów za rok. W przypadku Uniwersytetu Harvarda koszt ten jest nieco niższy – 47 730 USD rocznie. Co gorsza, koszty życia w amerykańskich ośrodkach akademickich także są znacznie wyższe niż w Europie. W przypadku Cambridge trzeba się liczyć ze średnim miesięcznym wydatkiem w wysokości 11 100 – 12 000 złotych.
Studia na Uniwersytecie Chicagowskim
Uniwersytet Chicagowski założony w 1890 roku przez przedsiębiorcę i twórcę koncernu Standard Oil, Johna Rockefellera. Jest to uczelnia niepubliczna, na której kształci się około 16 tysięcy osób. Naukowcy z Uniwersytetu Chicagowskiego otrzymali 100 Nagród Nobla – więcej niż przedstawiciele jakiejkolwiek innej uczelni w Stanach Zjednoczonych. Uczelnia ta zatrudnia ponad 2800 pracowników naukowych. Uniwersytet Chicagowski składa się z pięciu wydziałów:
- Biological Sciences
- Humanities
- New Collegiate Division
- Physical Sciences
- Social Sciences
Czesne na Uniwersytecie Chicagowskim wynosi 49 734 dolarów za rok. Natomiast średnie miesięcznie koszty utrzymania wśród zagranicznych studentów kształcących się w Chicago wynoszą aż 12 500 złotych.
Studia na California Institute of Technology
California Institute of Technology – nazywana potocznie Caltech, to uczelnia niepubliczna założona w 1891. Położona jest w Pasadenie, na przedmieściach Los Angeles. Największy nacisk uczelnia kładzie na matematykę, nauki przyrodnicze i techniczne. To właśnie w tych dziedzinach absolwenci i pracownicy naukowi uczelni osiągają największe sukcesy – jej absolwenci otrzymali do tej pory 45 Nagród Nobla. California Institute of Technology wyróżnia się wyjątkowo małym rozmiarem – studiuje na niej niewiele ponad 2200 studentów, a zatrudnia ona około 300 pracowników naukowych. Caltech składa się z sześciu wydziałów:
- Biology and Biological Engineering
- Chemistry and Chemical Engineering
- Engineering and Applied Science
- Geological and Planetary Sciences
- Humanities and Social Sciences
- Physics, Mathematics, and Astronomy
Czesne na California Institute of Technology wynosi 52 600 dolarów za rok. Co ciekawe, średnie miesięcznie koszty utrzymania wśród zagranicznych studentów zakwaterowanych w Pasadenie są nieco niższe niż w przypadku pozostałych ośrodków naukowych – wynoszą 10 tysięcy złotych miesięcznie.
Studia na Uniwersytecie Stanforda
Uniwersytet Stanforda to prywatna uczelnia zlokalizowana w Dolinie Krzemowej, w stanie Kalifornia. Uniwersytet ten został założony przez byłego gubernatora Kalifornii, senatora Lelanda Stanforda i jego żonę Jane Lathrop Stanford w 1891 na cześć zmarłego na dur brzuszny dwa miesiące przed swymi szesnastymi urodzinami syna, Lelanda Stanforda juniora. Stanfordowie postanowili uczynić Stanford juniora patronem uniwersytetu “aby dzieci Kalifornii były naszymi dziećmi”. Każdego roku Uniwersytet Stanforda przyjmuje około 6800 studentów studiów licencjackich oraz około 8300 studentów studiów magisterskich i doktoranckich i zatrudnia niemal 2000 pracowników naukowych. Uczelnia podzielona jest na cztery główne jednostki akademickie:
- Stanford Graduate School of Business
- Stanford Law School
- Stanford University School of Medicine
- Stanford University School of Engineering
Czesne na Uniwersytecie Stanforda wynosi 52 857 dolarów za rok. W przypadku tego ośrodka akademickiego należy się liczyć z miesięcznym kosztem utrzymania w wysokości aż 14 400 złotych.
Ile kosztują studia na prestiżowej uczelni w Zurychu?
Większość potencjalnych polskich studentów koncentruje się na brytyjskich i amerykańskich renomowanych uczelniach. Warto jednak wiedzieć, że założona w 1854 roku Politechnika Federalna w Zurychu (nazywana w skrócie ETHZ) uważana jest za najbardziej prestiżową politechnikę w Europie, a być może nawet najlepszą na świecie pod względem chemii, fizyki, elektroniki, mechaniki i informatyki. Na ETHZ kształci się ponad 22 200 studentów, a zatrudnia ona ponad 6450 pracowników naukowych.
Co jeszcze wyróżnia Politechnikę Federalną w Zurychu? Otóż czesne w Szwajcarii jest stosunkowo niskie – w przypadku tej uczelni wynosi 1229 franków szwajcarskich za rok dla zagranicznych studentów. Niestety, należy przy tym pamiętać, Szwajcaria należy do najdroższych krajów Europy, jeśli chodzi o koszty życia. Według ankiety przeprowadzonej wśród zagranicznych studentów w Zurychu, ich miesięczne wydatki stałe wydatki (nie wliczając czesnego) wyniosły średnio 7500-8300 złotych.