Premiery kinowe 2024: najlepsze filmy

Grupa przyjaci

Jak powszechnie wiadomo, każdy rok przynosi wiele emocjonujących premier filmowych, które przyciągają uwagę widzów na całym świecie. Rok 2024 nie będzie tutaj wyjątkiem – z całą pewnością kinomani mają na co czekać.

Jakie będą najgorętsze premiery filmowe 2024, na które wybierzemy się do kin już za kilka miesięcy? Przekonamy się poniżej. Zacznijmy od nowej ekranizacji kultowej polskiej książki, którą będziemy mogli obejrzeć już na początku stycznia:

Akademia Pana Kleksa. Część 1

„Akademia Pana Kleksa. Część 1” to uwspółcześniona wersja klasycznej bajki Brzechwy, przemawiająca swoją treścią i formą do najmłodszych, ale i wchodząca w dialog ze starszymi widzami, którzy wciąż pamiętają kultową ekranizację z lat osiemdziesiątych.

Film przedstawia historię pozornie zwykłej dziewczynki – Ady Niezgódki – która trafia do tytułowej Akademii, żeby poznać świat bajek, wyobraźni i kreatywności. Przy pomocy wybitnego i szalonego pedagoga profesora Ambrożego Kleksa rozwija swoje niesamowite umiejętności, a także wpada na ślad, który pomoże jej rozwikłać największą rodzinną tajemnicę…

W rolę Ambrożego Kleksa wcielił się Tomasz Kot, a Adę Niezgódkę zagrała Antonina Litwiniak. W „Akademii Pana Kleksa” pojawia się również Piotr Fronczewski w roli tajemniczego Doktora.

Scenariusz filmu wyszedł spod piór Krzysztofa Gurecznego oraz Agnieszki Kruk. Reżyserem „Akademii Pana Kleksa” jest Maciej Kawulski, który nakręcił już takie filmy, jak “Underdog” oraz “”Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa”.

Za produkcję filmu odpowiada Open Mind Production, a za dystrybucję – firma NEXT FILM. „Akademia Pana Kleksa. Część 1” na ekrany kin trafi 5 stycznia – już dziś nie ma żadnych wątpliwości, że produkcja ta musi znaleźć się na każdej liście zatytułowanej „polskie hity kinowe 2024”.

Pierwszy Gol

“Pierwszy Gol” to film fabularny, bazujący na „Next Goal Wins” – nagradzanym filmie dokumentalnym z 2014 roku. Opowiada on historię reprezentacji Samoa Amerykańskiego w piłce nożnej, która od czasu spektakularnej porażki 31:0 w 2001 roku z Australią przegrywała wszystkie spotkania.

Mimo to piłkarze tego kraju nie zrezygnowali z marzeń o kwalifikacji do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Brazylii w 2014 roku. W osiągnięciu celu miał im pomóc holenderski trener Thomas Rongen.

W rolę trenera wcielił się Michael Fassbender, dwukrotnie nominowany do Oscara za role w takich filmach , jak “Zniewolony. 12 Years a Slave” i “Steve Jobs”. Reżyserem filmu “Pierwszy Gol” jest zaś Taika Waititi – zdobywca Oscara w kategorii “Najlepszy scenariusz adaptowany” do filmu “Jojo Rabbit”.

Taika Waititi napisał scenariusz filmu “Pierwszy Gol” we współpracy z Iainem Morrisem. Realizację produkcji sfinansowało zaś należące do Disneya studio Searchlight. “Pierwszy Gol” będzie można zobaczyć w polskich kinach już 5 stycznia. Jak zatem widzimy już pierwszy weekend nadchodzące roku będzie obfitował w niezwykle interesujące nowości kinowe 2024.

Biedne istoty

„Biedne istoty” to niesamowita opowieść o ewolucji Belli Baxter, młodej kobiety, która zostaje przywrócona do życia przez genialnego i niekonwencjonalnego naukowca, doktora Godwina Baxtera. Pod jego opieką Bella chętnie uczy się wszystkiego od nowa, ale chce też doświadczyć pełni życia.

W poszukiwaniu nowych doznań Bella wyrusza w burzliwą i pełną przygód podróż przez kontynenty w towarzystwie sprytnego i rozpustnego prawnika, Duncana Wedderburna. Wolna od uprzedzeń swoich czasów, Bella z determinacją dąży do celu, jakim jest walka o równość i niezależność.

W rolę Belli Baxter wcieliła się Emma Stone – zdobywczyni Oscara w kategorii “Najlepsza pierwszoplanowa aktorka” za rolę w filmie “La La Land”. Doktora Godwina Baxtera zagrał zaś czterokrotnie nominowany do Oscara Willem Dafoe, a prawnika Duncana Wedderburna zagrał trzykrotnie nominowany do Oscara Mark Ruffalo.

Reżyserem “Biednych istot” jest Yórgos Lánthimos, który za swój poprzedni film – “Faworytę” uzyskał nominację do Oscara. Autorem scenariusza jest zaś Tony McNamara. Z kolei, realizację produkcji sfinansowało należące do Disneya studio Searchlight.

“Biedne istoty” zdążyły już zachwycić jury 80. festiwalu filmowego w Wenecji – film otrzymał na nim główną nagrodę, Złotego Lwa. Wszystko wskazuje więc na to, że “Biedne istoty” zajmą czołową pozycję we wszelkich zestawieniach zatytułowanych “najlepsze filmy 2024”. “Biedne istoty” będzie można zobaczyć w polskich kinach już 19 stycznia.

Przesilenie zimowe

“Przesilenie zimowe” to historia Paula, nielubianego nauczyciela, postrzeganego przez uczniów, innych nauczycieli oraz dyrektora szkoły jako osoba pompatyczna i irytująca.

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia w 1970 roku i Paul, nie mając rodziny, nigdzie nie wyjeżdża. Nauczyciel zostaje w szkole, aby pilnować uczniów, którzy nie mogą wrócić do domu. Po kilku dniach zostaje tylko jeden uczeń – sprawiający kłopoty 15-latek o imieniu Angus, któremu grozi wydalenie za fatalne zachowanie. Do Paula i Angusa dołącza kucharka Mary, której syn niedawno zginął w Wietnamie.

Tych troje bardzo różnych rozbitków tworzy nieprawdopodobną świąteczną rodzinę, która dzieli się komicznymi perypetiami podczas dwóch bardzo śnieżnych tygodni w Nowej Anglii. Prawdziwą podróżą okaże się to, jak pomagają sobie nawzajem zrozumieć, że nie są przywiązani do swojej przeszłości – mogą wybrać własną przyszłość.

W rolę Paula wcielił się Paul Giamatti, nominowany do Oscara za rolę w filmie “Człowiek ringu”. Reżyserem “Przesilenia zimowego” jest natomiast Alexander Payne – dwukrotny zdobywca Oscara w kategorii “Najlepszy scenariusz adaptowany” do filmów “Bezdroża” i “Spadkobiercy”. Autorem scenariusza jest zaś David Hemingson. Za dystrybucję filmu dopowiada Focus Features.

“Przesilenie zimowe” zdążyło już zachwycić widzów Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto, gdzie film zajął drugie miejsce w najważniejszej kategorii “Nagroda Publiczności”. “Przesilenie zimowe” będzie można zobaczyć w polskich kinach już 26 stycznia.

Diuna: Część druga

„Diuna: Część druga” to kontynuacja nagrodzonej sześcioma Oscarami ekranizacji słynnej powieści Marka Herberta zatytułowanej “Diuna”. Produkcja ukazuje imponującą podróż księcia Paula Atrydy, który zawiera sojusz z Chani i Fremenami.

Jednocześnie Paul wkracza na wojenną ścieżkę, pałając żądzą zemsty na spiskowcach, którzy doprowadzili do upadku jego rodziny. Stając przed wyborem między miłością życia a losem znanego wszechświata, Paul pragnie zapobiec tragicznej przyszłości, którą tylko on potrafi przewidzieć.

Reżyserem „Diuny: Części drugiej” jest Denis Villeneuve, który również nakręcił poprzednią część ekranizacji powieści Marka Herberta. Villeneuve napisał również scenariusz do spółki z Jonem Spaihtsem. Za produkcję i dystrybucję filmu odpowiadają Legendary Pictures oraz Warner Bros. Pictures.

Obsada i data premiery

„Diuna: Część druga” może poszczycić się iście gwiazdorską obsadą. W rolę Paula Atrydy ponownie wcielił się Timothée Chalamet, nominowany do do Oscara za rolę w filmie “Tamte dni, tamte noce”. Z kolei jako Chani znów wystąpiła Zendaya.

Ponadto, na ekranie zobaczymy również takie hollywoodzkie gwiazdy, jak:

  • Rebecca Ferguson
  • Javier Bardem
  • Josh Brolin
  • Stellan Skarsgård
  • Charlotte Rampling
  • Dave Bautista
  • Christopher Walken
  • Florence Pugh
  • Austin Butler
  • Léa Seydoux

Nie ma żadnych wątpliwości, że „Diuna: Część druga” to obecnie najbardziej wyczekiwany film 2024 roku – zarówno w Polsce, jak i na świecie. W końcu pierwsza część “Diuny” zarobiła ponad 400 milionów dolarów, podczas gdy budżet filmu wynosił 165 milionów USD. „Diuna: Część druga” będzie miała swoją premierę 15 marca.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments