Preferencje inwestycyjne inwestorów udziałowych w drugim półroczu 2021 roku. Czy zmienią się w 2022 roku?

253

emisja akcjiCzęsto zapominamy, że dużą częścią rynku maklerskiego i kapitałowego jest rynek pierwotny. Przyjrzyjmy się zatem ofertom akcji tego segmentu w celu naszkicowania głównych trendów oraz zmian gustów inwestorów. Jakie akcje cieszyły się największym zainteresowaniem?

Oferty Akcji w II półroczu 2021 roku

Łączna wartość debiutów w drugim półroczu 2021 na NewConnect opiewała na około 136,5 mln zł. Największy udział pozyskanego kapitału (aż 47%) trafiło do sektora gier. Na siedemnaście przestawionych debiutów, jedenaście z nich dotyczyło właśnie spółek z tej branży. Wartość ofert spółek niezwiązanych z sektorem gamingowym opiewała na prawie 53%.

Oferty i debiuty papierów wartościowych w 2022

One Solution S.A. to debiut na rynku New Connect (NC) spółki zajmującej się obrotem wierzytelnościami. Grupa zajmuje się nabywaniem i zarządzaniem wierzytelnościami gospodarczymi, windykacją na zlecenie (Inkaso) oraz czynnościami doradczymi związanymi z wierzytelnościami. Dawno bowiem przedstawiciel rynku wierzytelności nie dawał możliwości zainwestowania inwestorom w swoje akcje. W tym przypadku było to jedynie nieśmiałe wprowadzenie istniejących akcji do obrotu. Może więc w przyszłości pojawią się kolejne, emisje akcji spółek z tego sektora? Z dokonanej analizy dot. obligacji wiemy, że sektor ten jest mocnym graczem rynku obligacji, a brak tego typu debiutów i ofert można tłumaczyć historycznymi poczynaniami niektórych firm. Może więc inwestorzy powrócą do tego typu spółek w najbliższych miesiącach?

giełdaRoad Studio S.A. spółka zajmuje się produkcją oraz wydawaniem gier. Jest to więc kolejny przedstawiciel spółek „gamingowych” w Polsce co może wskazywać, że „moda” na spółki growth nie została definitywnie zakończona. Dla potwierdzenia tego typu tezy może przemawiać historyczna oferta publiczna akcji serii C, która opiewała na 2 mln zł i została w całości objęta. Spółka ta nie wydała do momentu debiutu, żadnej gry więc pozytywne zaskoczenia będą mogły pozwolić spółce znacznie poprawiać wyniki finansowe. Z drugiej strony ewentualne niepowodzenia mogą zakończyć się boleśnie dla inwestorów. Debiut nastąpił na rynku NC 12 stycznia 2022 roku.

HYDRA GAMES S.A. Na potwierdzenie powyższych słów przychodzi debiut z dnia 21 stycznia 2022 r. Hydra zajmuje się produkcją, wydawaniem oraz dystrybucją gier wideo z gatunku symulatorów, horrorów przygodowych a także gier wideo o tematyce społecznej. Oferta publiczna akcji serii D opiewała na niewiele ponad 1,1 mln zł. Objęte zostało około 74% oferowanych akcji.

14 stycznia 2021 zadebiutowała spółka ECO5TECH S.A. Jest to spółka z pogranicza tradycyjnego przedsiębiorstwa budowanego zajmującego się wykonywaniem dokumentacji projektowych, robotami budowlanymi i nadzorem inwestycyjnym oraz próbą implementacji cyfrowych rozwiązań dla sektora nieruchomości.

Dotychczas mieliśmy w 2022 do czynienia z czterema debiutami potwierdzając statystykę zbliżoną do drugiego półrocza 2021. Jednak należy to traktować bardziej jako przypadek niż potwierdzenie statystyczne. Prawdopodobnie segment gamingu odda kolejne kilka punktów procentowych udziałów w debiutach na New Connect co jest pokłosiem słabszego zachowania się indeksu WIG Games. Niektóre debiuty na NC w drugiej połowie 2021 potwierdzały nietuzinkowość niektórych branż co potwierdzało ich przynależenie do NC jako rynku innowacyjnych i nietypowych spółek.

Autor: Wawrzyniec Bąk, analityk Prosper Capital DM

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments