Prawo i Sprawiedliwość liderem w nowym sondażu

Udostępnij

Prawo i Sprawiedliwość wygrywa wybory. Przynajmniej w nowym sondażu Social Changes wykonanym na zlecenie wpolityce.pl.

Prawo i Sprawiedliwość wygra wybory?

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się w tę niedzielę, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość i to z poparciem aż 38 proc. respondentów. Oznacza to wzrost poparcia o 1 pkt proc. (w porównaniu z poprzednim badaniem).

Na KO, największa siłę po stronie opozycji, wskazało jedynie 29 proc. badanych. To taki sam wynik, co w poprzednim sondażu.

Podium domyka Lewica, na którą głos chce oddać 9 proc. ankietowanych (bez zmian).

8 proc. wyborców wspiera Polskę 2050 (też bez zmian).

W Sejmie znalazłaby się jeszcze Konfederacja, którą popiera 7 proc. badanych (wzrost o 1 pkt proc.) i Polskie Stronnictwo Ludowe, które może liczyć na 7 proc. głosów respondentów (wzrost o 1 pkt proc.).

W parlamencie zabrakłoby posłów z Kukiz’15 (1 proc.) i Porozumienia (0 proc.). Deklarowana frekwencja wynosi 63 proc.

Wyniki sondażu skomentował na Twitterze Norbert Maliszewski, szef Rządowego Centrum Analiz, sekretarz stanu w KPRM:

„PiS jest gwarantem bezpieczeństwa, partią bliską ludziom (ważne programy społeczne w trudnym czasie), obrońcą tradycyjnych wartości, normalności. Trzecia kadencja możliwa”.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) od 3 do 6 marca, na panelu internetowym. W badaniu wzięło udział 1045 osób.

Inny sondaż

Inaczej wyniki prezentują się w badaniu, jakie wykonano przez pracownie Research Partner.

Jeżeli wierzyć temu sondażowi, na PiS chce głosować aż 32,8 proc. respondentów (oznacza to wzrost o 0,7 pkt. proc. względem ostatniego sondażu tej pracowni). Z kolei na Koalicję Obywatelską głos chce oddać 26,7 proc. wyborców (spadek o 3,7 pkt. proc.).

Podium zamyka Nowa Lewica, na którą chce zagłosować 8,8 proc. (wzrost o 1,1 pkt proc.). W kolejnym badaniu Polska 2050 Szymona Hołowni jest na 4. pozycji – tym razem z 8,1-proc. poparciem badanych (spadek o 1,6 pkt. proc.).

Do Sejmu dostałaby się jeszcze tylko Konfederacja, na którą chce głosować 7,1 proc. ankietowanych (wzrost o 0,7 pkt. proc.), i PSL z wynikiem 5,3 proc. (wzrost o 0,8 pkt. proc.).

Inne siły polityczne nie przekraczają 5-procentowego progu wyborczego.

Badanie zostało przeprowadzone przez Research Partner na Panelu Badawczym ARIADNA w dniach 3-6.03.2023, na ogólnopolskiej próbie 1054 osób w wieku 18+, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Szacowana frekwencja wyborcza wynosi 63 proc.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również