Pożyczki inwestorskie – to musisz wiedzieć

Udostępnij

Każdego dnia tysiące Polaków posiadających oszczędności zastanawia się w co zainwestować pieniądze. Na rynku finansowym pojawia się bowiem coraz więcej nietradycyjnych form inwestowania. Jednym z takich rozwiązań, uchodzących za inwestycje alternatywne są pożyczki inwestorskie.

W ostatnich latach inwestycje pozabankowe tego typu mocno zyskują na popularności. Czym się one charakteryzują i czy rzeczywiście warto rozważyć inwestowanie w pożyczki inwestorskie? Przekonamy się poniżej:

Pożyczki inwestorskie – co to?

Pożyczka inwestorska to rodzaj finansowania, w którym inwestor – osoba fizyczna, instytucja finansowa lub nawet grupa inwestorów – udziela pożyczki osobie fizycznej lub prawnej z myślą o uzyskaniu zysku w postaci odsetek.

Jest to zatem nic innego, jak pożyczanie pieniędzy na procent, które oferuje inwestorom z reguły znacznie wyższe zyski od tradycyjnych lokat bankowych czy nawet obligacji Skarbu Państwa.

Ponadto, z reguły pożyczki inwestorskie są udzielane na krótki okres. Jednocześnie, ze względu na elastyczność oraz bardziej indywidualne podejście do klienta, potrafią one być atrakcyjną opcją dla przedsiębiorstw, które szukają dogodnego sposobu na finansowanie biznesu.

Szczególnym rodzajem pożyczek inwestorskich, który z reguły budzi największe zainteresowanie wśród inwestorów, są tak zwane inwestycje w fundusze hipoteczne, takie jak Inwestycje Yanok.

Inwestycje w pożyczki inwestorskie za pomocą funduszu hipotecznego

Inwestycje tego typu są zawierane w formie Umowy Pożyczki określonej przepisami ustawy Kodeks Cywilny art. 720 i kolejne. Na podstawie umowy Inwestor przenosi na Fundusz określoną kwotę pieniędzy, a fundusz hipoteczny zobowiązuje się ją zwrócić w terminie wskazanym w umowie, wypłacając w jej trakcie odsetki.

Fundusz hipoteczny udziela następnie finansowania przedsiębiorstwom przy zabezpieczeniu na nieruchomościach i innych składnikach majątkowych. Wszystkie kapitały funduszu, w tym środki pochodzące od inwestorów służą finansowaniu przedsiębiorstw. Mamy tutaj więc do czynienia z takim rozwiązaniem, jak pożyczka hipoteczna dla firm.

W stałej ofercie yanokhipoteczny.pl znajdują się 3 warianty inwestycji w pożyczki inwestorskie, skierowane do konsumentów, zróżnicowane pod względem wysokości oprocentowania, częstotliwości wypłat odsetek oraz czasu trwania inwestycji. Są to:

  • Roczna inwestycja ze stałym oprocentowaniem w skali roku wynoszącym 10% z czasem trwania inwestycji wynoszącym 12 miesięcy i wypłatą odsetek następującą co kwartał
  • Dwuletnia inwestycja ze stałym oprocentowaniem w skali roku wynoszącym 12% z czasem trwania inwestycji wynoszącym 3 lata i wypłatą odsetek następującą co kwartał
  • Trzyletnia inwestycja ze stałym oprocentowaniem w skali roku wynoszącym 14% z czasem trwania inwestycji wynoszącym 3 lata i wypłatą odsetek następującą co rok

Zalety pożyczek inwestorskich

Nie ma żadnych wątpliwości, że inwestycje alternatywne w formie pożyczek inwestorskich udzielanych za pośrednictwem funduszu hipotecznego posiadają wiele zalet.

Po pierwsze, roczna stopa zwrotu z takiej inwestycji z reguły sięga nawet kilkunastu procent, co oznacza, że mamy tutaj do czynienia ze znacznie wyższym zyskiem od tego, który możemy osiągnąć z tytułu lokat bankowych czy nawet obligacji skarbowych.

Po drugie, pożyczki inwestorskie oferują odsetki w stałej, z góry określonej wysokości, co stanowi bardzo atrakcyjne rozwiązanie dla inwestorów, którzy poszukują regularnych, przewidywalnych wpływów. To spora przewaga nad takimi aktywami inwestycyjnymi, jak akcje, kontrakty terminowe czy fundusze inwestycyjne, które stałego, łatwego do przewidzenia zysku zapewnić nie mogą.

Ponadto, warto zauważyć, że fundusze hipoteczne, za pomocą których można inwestować w pożyczki inwestorskie, udzielają finansowania przedsiębiorcom przy zabezpieczeniu na nieruchomościach oraz na pozostałych składnikach majątkowych pożyczkobiorców.

Aby zapewnić najwyższe odpowiednie bezpieczeństwo, maksymalna kwota finansowania jaką udzielają fundusze hipoteczne, wynosi 50% wartości nieruchomości. Z tego powodu poziom bezpieczeństwa takiej inwestycji jest z reguły znacznie wyższy od między innymi inwestowania w pożyczki społecznościowe.

Co więcej, pożyczki inwestorskie mogą stanowić doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą zdywersyfikować swoje inwestycje. Taka pożyczka hipoteczna, której udzieliliśmy za pomocą odpowiedniego funduszu, stanowi bowiem interesujące uzupełnienie portfela inwestycyjnego, gdyż nie jest on bezpośrednio związany z koniunkturą na rynku kapitałowym – zarówno lokalnym, jak i światowym.

Pożyczki inwestorskie – ryzyko inwestycyjne ubezpieczenie inwestycyjne

Podobnie jak każda forma inwestycji, pożyczki inwestorskie także wiążą się z pewnym ryzykiem.

Przede wszystkim należy mieć świadomość, że omawiane inwestycje w fundusze hipoteczne – jako, że są to inwestycje pozabankowe – nie mogą być objęte Bankowym Funduszem Gwarancyjnym, w przeciwieństwie choćby do lokat bankowych czy środków zgromadzonych na koncie oszczędnościowym.

Podsumowanie

Nie ma żadnych wątpliwości, że pożyczki inwestorskie mogą stanowić interesujące rozwiązanie dla wszystkich inwestorów zainteresowanych inwestycjami alternatywnymi, którym zależy na dywersyfikacji swojego portfela inwestycyjnego i generowania stabilnej, atrakcyjnej stopy zwrotu.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również