Pożyczka hipoteczna czy kredyt hipoteczny – co wybrać?

Udostępnij

Określeń „kredyt” i „pożyczka” często używamy zamiennie. Wbrew pozorom pożyczka hipoteczna i kredyt hipoteczny to zupełnie inne produkty finansowe. Co je różni i który z nich okaże się lepszym wyborem? Sprawdźmy.Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Chcesz sfinansować remont mieszkania, budowę domu, a może wakacje w tropikach? Jeśli nie dysponujesz oszczędnościami, sięgnij po zewnętrzne źródło finansowania – kredyt lub pożyczkę hipoteczną. Czym są w praktyce i czym się od siebie różnią? Czym jest kredyt hipoteczny?

pożyczka hipoteczna czy kredyt hipotecznyKredyt hipoteczny jest kredytem celowym. W praktyce oznacza to, że pozyskane z jego tytułu środki możesz przeznaczyć wyłącznie na konkretny cel. Może być to m.in.: zakup mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym, budowa domu, zakup działki budowlanej czy remont nieruchomości mieszkalnej. W zależności od zdolności kredytowej wnioskującego i wartości nieruchomości kwoty kredytów hipotecznych mogą wynosić nawet kilka milionów złotych, a spłata odbywa się w miesięcznych ratach, nawet przez 30 lat. Nieodzownym warunkiem uzyskania kredytu hipotecznego jest wniesienie wkładu własnego w wysokości 20 lub 10 proc. (w takich okolicznościach kredytobiorca musi wykupić ubezpieczenie niskiego wkładu własnego). Co ważne – kredyt hipoteczny służy sfinansowaniu konkretnej nieruchomości. Zanim zaczniesz starania o dodatkowe środki, znajdź wymarzoną nieruchomość. Dopiero po tym etapie będziesz mógł przystąpić do kolejnych działań – gromadzenia dokumentów (niezbędne będą nie tylko zaświadczenia o wysokości i źródle Twojego dochodu, ale także dokumenty nieruchomości) i złożenia wniosku kredytowego.

Kiedy warto sięgnąć po kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to produkt dla osób, które marzą o własnym M, ale nie chcą lub nie mogą sfinansować go gotówką. Dla wielu polskich rodzin to warta rozważenia alternatywa dla wynajmu. Spłacając kredyt hipoteczny, za jakiś czas staniesz się właścicielem kredytowanej nieruchomości. W przeciwieństwie do mieszkania, które wynajmujesz.

Czym jest pożyczka hipoteczna?

Pożyczka hipoteczna to pożyczka gotówkowa pod zastaw nieruchomości. Pozyskane z pożyczki pieniądze możesz przeznaczyć na dowolny cel: remont garażu, letni obóz dziecka czy zakup wymarzonego sprzętu AGD. Aby otrzymać dodatkowe środki, pożyczkobiorca musi więc dysponować nieruchomością, którą zaakceptuje instytucja finansowa (najczęściej jest to nieruchomość mieszkalna, ale zdarza się czasem, że pożyczkodawcy akceptują także nieruchomości komercyjne, zwłaszcza te w atrakcyjnych lokalizacjach). W zależności od konkretnej oferty maksymalna kwota pożyczki hipotecznej wynosi z reguły od 50 do 70 proc. wartości nieruchomości będącej przedmiotem zastawu. Tak jest np. w przypadku pożyczki hipotecznej w Kasie Stefczyka (RRSO: 14,00%) w której maksymalna kwota pożyczki wynosi 500 tyś. zł.

Spłata pożyczki hipotecznej, podobnie jak kredytu hipotecznego, odbywa się w miesięcznych ratach, nawet przez 25 lat. Pamiętaj, jednak jeśli nie będziesz spłacał rat pożyczki w terminie, instytucja finansowa będzie miała prawo przejąć i spieniężyć Twoją nieruchomość. Zanim podejmiesz decyzję o sięgnięciu po pożyczkę, dobrze przeanalizuj swoje możliwości finansowe.

Kiedy warto sięgnąć po pożyczkę hipoteczną?

Pożyczka hipoteczna spełni oczekiwania osób, które są już właścicielami nieruchomości i są gotowe ją zastawić, aby pozyskać środki na dowolny cel.

Kredyt i pożyczka hipoteczna – co jeszcze warto wiedzieć?

Zarówno kredyt, jak i pożyczka hipoteczna to zobowiązania długoterminowe. Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji opóźnień w spłacie rat, przed podjęciem decyzji o sięgnięciu po finansowanie upewnij się, że Twoje możliwości finansowe są wystarczające. Zastanów się także, co możesz zrobić, jeśli stracisz źródło zarobkowania (tutaj dobrym rozwiązaniem może okazać się wykupienie stosownej polisy ubezpieczeniowej). Odłóż emocje na bok i przeanalizuj także wszystkie za i przeciw, używając rzeczowych, konkretnych argumentów.

Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka 

Najnowsze

Zobacz również