Pożyczka gotówkowa jako produkt finansowy

Udostępnij

Na polskim rynku można zauważyć silną tendencję do przyspieszania i ułatwiania procesu wnioskowania o produkty finansowe. Pionierem we wprowadzaniu automatyzacji procesu oceny zdolności kredytowej stały się oczywiście banki.

pożyczka gotówkowaW konsekwencji pożyczki gotówkowe stały się dziś jedną z najszybszych opcji podreperowania swojego budżetu. Nic więc dziwnego, że ta usługa cieszy się sporą popularnością, a więcej informacji można uzyskać na stronie https:/www.citibank.pl/kredyty/pozyczka-gotowkowa/ zmieniał się proces udzielania pożyczki gotówkowej na przestrzeni lat?

Przekonamy się poniżej:

Pożyczka gotówkowa – co to jest?

Pożyczka gotówkowa jest umową, na podstawie której pożyczkodawca udostępnia środki pieniężne lub niematerialne pożyczkobiorcy. Umowa ta, wobec której zastosowanie mają przepisy Kodeksu cywilnego, określa termin zwrotu pieniędzy lub rzeczy w takiej samej ilości, a także wysokość odsetek oraz innych opłat związanych z udostępnieniem danej kwoty.

Pożyczka gotówkowa – w przeciwieństwie na przykład do kredytu hipotecznego – może być wykorzystana na dowolny cel i nie wymaga zabezpieczenia.

Pożyczka udzielana przez parabanki

Udzielać pożyczek gotówkowych mogą zarówno banki, jak i firmy pozabankowe, nazywane również parabankami. Instytucji tych nie obejmuje prawo bankowe, ani także Bankowy Fundusz Gwarancyjny, dlatego nie mogą one gromadzić środków finansowych innych osób fizycznych w celu obracania nimi. Dysponują zatem wyłącznie własnym kapitałem, co ma wpływ na wysokie koszty i renomę udzielanych przez nie pożyczek.

Pożyczka udzielana przez bank

W przypadku banków, kwota przyznanych środków określana jest w procesie wnioskowania o pożyczkę gotówkową. Finalna kwota, warunki oraz sposób i termin spłaty określone są w umowie pożyczki gotówkowej.

Dziś w większości przypadków o pożyczkę gotówkową wnioskuje się przez Internet, dzięki czemu cały proces może zająć nawet do 30 minut.

Działania, które musimy podjąć obejmują:

 • Ustalenie w jakim banku i o jaką kwotę pożyczki chcemy wnioskować
 • Wypełnienie wniosku o pożyczkę gotówkową
 • Weryfikację tożsamości opartą na biometrycznej analizie na podstawie
 • Zdjęcia typu selfie
 • Załączenie dokumentów dochodowych
 • Podpisanie umowy i wypłatę środków.

Na co zwrócić uwagę podczas ubiegania się o pożyczkę?

Najistotniejszą kwestią przy zaciąganiu pożyczki jest umowa, którą podpisują obie strony, a w której muszą znaleźć się takie punkty jak:

 • Pożyczona kwota
 • Wysokość oprocentowania
 • Wysokość prowizji
 • Termin spłaty
 • Koszty dodatkowe
 • Zasady odstąpienia od umowy.

Bardzo ważne, aby wszystkie zapisy znajdujące się w tym dokumencie były absolutnie jasne dla pożyczkobiorcy. Jeśli czytając umowę, czegoś nie rozumiemy, to koniecznie powinniśmy dopytać o to przedstawiciela danej instytucji.

Czym różni się pożyczka gotówkowa od kredytu?

W zasadzie niczym poza przeznaczeniem. Pożyczkę gotówkową możemy zaciągnąć na dowolny cel, natomiast starając się o kredyt gotówkowy musimy podać jego przeznaczenie, czyli na co wykorzystamy środki jakie pożyczymy od banku.

Przykład pożyczki gotówkowej obecnie

Oto Przykład reprezentatywny dla Pożyczki Gotówkowej online dla nowych klientów. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 13,63%, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 26 000,00 zł, całkowita kwota do zapłaty 33 382,39 zł, oprocentowanie zmienne 9,99%, całkowity koszt pożyczki 7 382,39 zł (w tym: prowizja 1 430,00 zł, odsetki 5 952,39 zł, opłata miesięczna 0,00 zł), 47 miesięcznych równych rat w wysokości 696,00 zł oraz ostatnia rata wyrównująca 670,39 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 4 Sierpnia 2022 r. na reprezentatywnym przykładzie.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również