Weekendowy wypad do Poznania? To musisz zobaczyć!

Udostępnij

Poznań na weekend
https://www.polska.travel/pl/glowne-miasta/poznan

Poznań na weekend to świetny pomysł. Stolica Wielkopolski co roku przyciąga tłumy turystów. Nic dziwnego, ponieważ to absolutnie zjawiskowe miejsce. Warto więc samemu się przekonać co ma ono zaoferowania. Poniżej zostaną przedstawione atrakcje, których podczas wizyty w Poznaniu absolutnie nie można przegapić.

Poznań na weekend – atrakcje Starego Miasta

Zwiedzanie Poznania najlepiej jest zacząć od Starego Rynku. Wyróżnia się na nim renesansowy Ratusz. To jedna z najpiękniejszych budowli z tego okresu w Polsce. Jego ściany pokrywają liczne malowidła i inskrypcje, jednak to nie ten fakt w największej mierze przyciąga do tego miejsca turystów. Koniecznie trzeba tu przybyć w samo południe, kiedy na wieży pojawiają się figurki dwóch koziołków trykających się rogami.

Na Starym Rynku warto także uważnie przyjrzeć się stojącym tam kamienicom, ponieważ reprezentują one różne style architektoniczne.

W bliskiej odległości znajduje się również Fara – Bazylika kolegiacka Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny. Świątynia olśniewa barokowym wnętrzem, iluzjonistycznymi malowidłami oraz bogatym ołtarzem. Budowano ją aż 50 lat, a ołtarz został wykończony dopiero kolejne 30 lat później, w 1732.

Tuż obok znajduje się kolejna ciekawa atrakcja – Rogalowe Muzeum. Dowiemy się w nim wszystkiego o drugiej, obok koziołków, najbardziej charakterystycznej wizytówce Poznania – przepysznych rogalach świętomarcińskich.

Kilkaset metrów dalej, wciąż na Starym Mieście, natrafimy na monumentalny Zamek Cesarski. Wzniesiono go na początku XX wieku w celu podkreślenia niemieckiej dominacji w Wielkopolsce. Obecnie pełni on funkcję Centrum Kultury.

W pobliżu znajduje się również Biblioteka Raczyńskich – najstarsza biblioteka publiczna na ziemiach zaborów pruskich, wyróżnia się starym, neoklasycystycznym gmachem i wciąż odgrywa istotną rolę w kulturalnym krajobrazie Poznania.

Na zachodzie Starego Miasta znajdziemy z kolei na Zamek Królewski, na przestrzeni wieków wielokrotnie niszczony i odbudowywany. Pierwotnie powstał prawdopodobnie w XIII wieku na polecenie króla Przemysła II. W jego murach siedzibę ma Muzeum Narodowe. To bezdyskusyjnie obowiązkowy punkt dla wszystkich miłośników sztuki. Możemy w nim podziwiać obrazy Malczewskiego, Wyspiańskiego, Mehoffera, a nawet dzieło Moneta.

Targi, tropiki i zwierzaki w centrum miasta, czyli Poznań na weekend

Idąc dalej na zachód, mijając Dworzec Główny, natrafimy na obszar Międzynarodowych Targów Poznańskich, a następnie Palmiarnię – jedną z największych i najpiękniejszych w Polsce. To ogromny teren z mnóstwem wspaniałych okazów palm, kaktusów i różnorakich innych roślin. Zobaczymy tam również zbiorniki wodne z egzotycznymi rybami. Za tym obiektem natrafimy na Stare ZOO.

Poznań na weekend? Koniecznie odwiedź Stary Browar

Kolejnym obowiązkowym punktem wycieczki po Poznaniu jest Stary Browar. Niegdyś (od drugiej połowy XIX wieku) działał tam prawdziwy browar założony przez Ambrosiusa Huggera. W latach dziewięćdziesiątych kupiła go jednak Grażyna Kulczyk i przeistoczyła zabytkową zabudowę w obiekt łączący funkcje centrum handlowego i galerii sztuki. To prawdziwy symbol współczesnego Poznania i jedno z ulubionych miejsc spotkań jego mieszkańców.

Ostrów Tumski i jego atrakcje

Następnie warto wybrać się na wschód, gdzie znajduje się jedyna zachowana poznańska wyspa, czyli Ostrów Tumski. To właśnie tutaj mieścił się stołeczny gród Mieszka I i prawdopodobnie dokładnie w tym miejscu odbył się chrzest Polski. Później wyspa należała do biskupów, a w czasach zaborów pruskich została włączona w ciąg nowoczesnych fortyfikacji miejskich.

Najbardziej okazałą budowlą na tym obszarze jest bazylika archikatedralna świętych apostołów Piotra i Pawła. W jej wnętrzu warto zwrócić uwagę na Złotą Kaplicę oraz gotycki ołtarz.

Po wizycie w świątyni warto się dla odmiany wybrać do pobliskiej ultranowoczesnej Bramy Poznania. To centrum turystyczne z tarasem widokowym oraz multimedialną ekspozycją, z której dowiemy się wszystkiego o historycznych i współczesnych losach Ostrowa Tumskiego.

Park Cytadela w Poznaniu

Dla miłośników spacerów po terenach zielonych, obowiązkowym punktem wycieczki musi być z kolei Park Cytadela. Na początku XIX wieku postanowiono otoczyć miasto pierścieniem umocnień, które następnie przekształcono w forty. Cytadela była wtedy jednym z najważniejszych punktów obrony miasta.

Później została ona przekształcona w urokliwy park, wciąż jednak natrafimy w nim na konstrukcje militarne. Na jego terenie znajdują się także Muzeum Uzbrojenia oraz Muzeum Armii Poznań. Uwagę przykuwa również niepowtarzalna rzeźba, a raczej instalacja plenerowa Magdaleny Abakanowicz o nazwie “Nierozpoznani”.

Poznań na weekend – Malta

Kolejnym bardzo istotnym miejscem w Poznaniu, którego w słoneczny weekend nie można pominąć, jest Malta. To miejskie tereny wypoczynkowe położone nad sztucznym Jeziorem Maltańskim, które dodatkowo pełni funkcję centrum sportów wodnych. Po tym obszarze kursuje kolejka zwana Maltanką.

W okolicy znajdują się również Termy Maltańskie. To drugi największy obiekt sportowo-rekreacyjny i aquapark w Polsce. Możemy w nim skorzystać z 9 basenów, w tym olimpijskiego, do skoków, z falami, geotermalnego czy solankowego czy czterech zewnętrznych z widokiem na jezioro. Miłośników bardziej emocjonującej rozrywki zainteresuje z kolei 13 zjeżdżalni.

W bliskiej odległości mamy do dyspozycji także Nowe ZOO, ze słoniarnią, motylarnią, insektarium czy wybiegiem dla niedźwiedzi.

Jeśli pozostanie nam jeszcze trochę czasu, warto wybrać się na urokliwy spacer po Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Posiada on różne strefy tematyczne, a wszystkie rośliny są opisane.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również