Poznaj najbardziej zanieczyszczone miasta na świecie

Udostępnij

Zanieczyszczenia powietrza to temat, który z roku na rok jest coraz częściej poruszany – zarówno w Polsce jak i na całym świecie. Wszystko przez zwiększającą się świadomość społeczeństwa na temat zagrożeń, jakie niosą za sobą podwyższone stężenia szkodliwych gazów, takich jak choćby smog.

Ze względu na swoją specyfikę, mogą w krótkim czasie skazić powietrze w dużej odległości od źródła ich powstawania. Maksymalne średnioroczne stężenia pyłów zawieszonych w wielu polskich miastach są nawet dwukrotnie wyższe niż dopuszczalne.

Z tego powodu w pierwszej dziesiątce zestawienia najbardziej zanieczyszczonych miejsc na świecie znajdziemy niestety aż dwa polskie miasta. Co gorsza, są to jedyne europejskie miejscowości w czołowej dziesiątce tego zestawienia. Wszystkie miasta z czołówki zostaną omówione poniżej:

Miejsce 10 – Katmandu Katmandu

Katmandu to stolica Nepalu, położona w środkowej części kraju. Żyje w niej około milion mieszkańców. Miasto ograniczają rzeki – od zachodu Bishumati, a od południa i wschodu Bagmati.

Katmandu jest głównym ośrodkiem przemysłowym w kraju, najważniejsze to przemysł włókienniczy, spożywczy, drzewny, materiałów budowlanych i obuwniczy. Miasto znane jest z hinduistycznych i buddyjskich świątyń. W Dolinie Katmandu znajduje się siedem obiektów zamieszczonych na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Niestety, z centrum miasta nie widać nawet Himalajów – nad aglomeracją utrzymuje się chmura pyłu, która znacznie przekracza wszystkie możliwe normy. Średni poziom pyłu PM2.5 wyniósł w listopadzie tego roku 154 mikrogramy na metr sześcienny.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), poziom dopuszczalnego stężenia średniodobowego wynosi 25 mikrogramów na metr sześcienny i może być przekraczany nie więcej niż 35 dni w ciągu roku. WHO zaznacza, że długotrwałe narażenie na działanie pyłu PM2.5 skraca życie statystycznego mieszkańca Unii Europejskiej o 10 miesięcy.

Miejsce 9 – Warszawa Warszawskie Indeksy Giełdowe

Niestety, stolica Polski w ubiegłym miesiącu uplasowała się na dziewiątej pozycji rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast świata. Ponadto, okazuje się, że w Warszawie z powodu smogu przedwcześnie umiera rocznie około 3 tysięcy osób.

To więcej niż ginie w wypadkach samochodowych w całym kraju. Zanieczyszczenie powietrza jest bowiem przyczyną chorób układu oddechowego, układu krążenia i problemów onkologicznych.

W ubiegłym miesiącu średni poziom pyłu PM2.5 w Warszawie wyniósł 155 mikrogramów na metr sześcienny.

Miejsce 8 – Dhaka Dhaka

Dhaka to stolica Bangladeszu i główny ośrodek przemysłu odzieżowego, włókienniczego, spożywczego i metalurgicznego kraju. W tym mieście kwitnie handel jutą, ryżem, nasionami roślin oleistych, cukrem i herbatą. Aktualnie liczba ludności stolicy Bangladeszu wynosi 21,7 miliona mieszkańców.

Dhaka jest również jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Średni poziom pyłu PM2.5 wyniósł w listopadzie tego roku 157 mikrogramów na metr sześcienny.

Oprócz skażenia powietrza, ogromnym problemem tego miasta jest także zanieczyszczenie wody pestycydami. Z powodu częstych awarii rurociągów, w niektórych częściach miasta nie ma dostępu do wody pitnej.

Miejsce 7 – Bagdad Bagdad

Bagdad to stolica Iraku, którą zamieszkuje ponad 7,2 miliona osób. To jedno z największych miast na Bliskim Wschodzie. Znajduje się w centralnej części Iraku, w środkowym biegu rzeki Tygrys, która jest żeglowna od wybrzeża do Bagdadu.

Bagdad jest również jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Średni poziom pyłu PM2.5 wyniósł w listopadzie tego roku 159 mikrogramów na metr sześcienny.

Miejsce 6 – Kolkata Kolkata

Kolkata to miasto w Indiach, położone w delcie Gangesu, będące stolicą stanu Bengal Zachodni. Liczy sobie 15,1 miliona mieszkańców, co czyni je trzecią największą aglomeracją Indii. Jest także wielkim węzłem komunikacyjnym i portem morsko-rzecznym, a także wielkim ośrodkiem przemysłowym i handlowym.

Kolkata jest również jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Średni poziom pyłu PM2.5 wyniósł w listopadzie tego roku 160 mikrogramów na metr sześcienny.

Miejsce 5 – Kraków

Niestety, stolica Małopolski w ubiegłym miesiącu uplasowała się na piątej pozycji rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast świata. Średni poziom pyłu PM2.5 w Krakowie w listopadzie wyniósł 173 mikrogramy na metr sześcienny.

W takich warunkach mieszkańcy nie powinni otwierać okien, ani uprawiać żadnej aktywności sportowej na zewnątrz. Powinni natomiast nosić maskę i włączyć oczyszczacze powietrza.

Miejsce 4 – Pekin

Pekin to stolica Chin, która stanowi naturalny największy ośrodek polityczny, oświatowy i kulturalny kraju. Nazwa Běijīng oznacza dosłownie “Północną Stolicę”.

Jest to miasto niesamowicie rozwinięte gospodarczo, zwłaszcza w zakresie przemysłu maszynowego, samochodowego, kolejowego, elektronicznego, chemicznego i rafineryjnego. Nadal kwitnie tu przemysł włókienniczy oraz hutnictwo żelaza. To właśnie w Pekinie krzyżują się ważne linie kolejowe i trasy drogowe. Pekin

Obecnie Pekin ma pięć obwodnic, funkcjonuje tam też dziewięć dróg szybkiego ruchu. Miasto jest także węzłem kolejowym w ramach Chińskiej Narodowej Magistrali Kolejowej oraz lotniczym.

Jedną z największych atrakcji stolicy Chin jest Zakazane Miasto. Kompleks ma 1 kilometra długości oraz 500 metrów szerokości i obejmuje pałac cesarski wykorzystywany przez setki lat. Aktualnie liczba ludności stolicy Chin wynosi 21,9 miliona mieszkańców.

Pekin – głównie z powodu tak rozwiniętego przemysłu maszynowego, samochodowego, chemicznego i rafineryjnego, jest również jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Średni poziom pyłu PM2.5 wyniósł w listopadzie tego roku 180 mikrogramów na metr sześcienny.

Miejsce 3 – Karaczi

Karaczi to największe miasto oraz centrum finansowe Pakistanu. Położone jest na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego. Aktualnie liczba ludności tego miasta wynosi 16,5 miliona mieszkańców. Karaczi

Karaczi to centrum krajowego włókiennictwa, a także kolebka przemysłu skórzanego. W mieście znajdują się dwie rafinerie i huty żelaza. W pobliżu miasta znajduje się także pierwsza w Pakistanie elektrownia jądrowa o mocy 125 megawatów.

Niestety, utrzymujący się w powietrzu pył stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia mieszkańców tego miasta. Choroby układu oddechowego to najczęstsza w Karaczi przyczyna śmierci. Średni poziom pyłu PM2.5 wyniósł w listopadzie tego roku 193 mikrogramy na metr sześcienny.

Miejsce 2 – Nowe Delhi

Nowe Delhi to stolica Indii, a co za tym idzie wielki węzeł komunikacyjny, centrum przemysłu i kultury, z licznymi teatrami, galeriami, muzeami i zabytkami z okresu Wielkich Mogołów. Miasto leży w północnej części kraju, nad rzeką Jamuną. Jak głosi legenda, przez tysiąclecia budowano na sobie i obok siebie siedem miast Delhi. Delhi

Nowe Delhi to bogate miasto, zwłaszcza jak na indyjskie standardy. Odwiedzający go turyści mogą cieszyć się w nim lokalną kulturą indyjską w połączeniu z nowoczesną architekturą. Nowe Delhi jest także jednym z liderów światowej technologii informacyjnej i telekomunikacyjnej. Aktualnie liczba ludności tego miasta wynosi 31,2 miliona mieszkańców.

Niestety, stolica Indii jest również jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Średni poziom pyłu PM2.5 wyniósł w listopadzie tego roku szokujące 262 mikrogramy na metr sześcienny.

Najbardziej zanieczyszczone miasto świata – Lahaur

Lahaur to miasto we wschodnim Pakistanie, stolica prowincji Pendżab, na zachodnim przedgórzu Himalajów, nad rzeką Rawi, w pobliżu granicy z Indiami. Jest to drugie po Karaczi największe miasto kraju – liczy sobie 11,3 miliona mieszkańców.

Dlaczego Lahaur jest tak zanieczyszczone?

Skład powietrza nad Lahaur pogorszył się wskutek kumulacji spalin pochodzących z niskiej jakości oleju napędowego i dymu z wypalanych pól. Niższe zimowe temperatury, zwłaszcza przy bezwietrznej pogodzie, sprzyjają zastojom smogowych chmur. Lahaur

W ostatnich latach mieszkańcy miasta konstruowali na własną rękę oczyszczalnie powietrza i wnosili pozwy przeciwko lokalnym władzom, których polityka sprowadza się do obwiniania sąsiednich Indii za fatalny stan powietrza, bądź uznawania statystyk za przesadzone.

W konsekwencji, Lahaur to najbardziej zanieczyszczone miasto na świecie. Średni poziom pyłu PM2.5 wyniósł w listopadzie tego roku przerażające 280 mikrogramów na metr sześcienny.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również