O własnym biznesie marzy naprawdę sporo osób. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że firma to nie tylko przychody, ale także wydatki. Przedsiębiorcy mają możliwość odliczenia wielu kosztów w czasie składania zeznania podatkowego. Jednak jakie są najbardziej nietypowe koszty w firmie? Utrzymanie zwierzęcia, ubrania dla pracowników, a nawet alkohol. Więcej o nietypowych kosztach w firmie opowiemy w dalszej części artykułu.
Czym są koszty w firmie?
Własne przedsiębiorstwo to nie tylko zysk. Prowadzenie firmy wiąże się ze sporą odpowiedzialnością i wieloma kosztami. Własna działalność generuje przychód, z którego należy się rozliczyć. Przedsiębiorcy rozliczają się na zasadach ogólnych lub liniowo i mają możliwość pomniejszenia podatku dochodowego o koszty, które wygenerowała firma. O odliczeniu wielu kosztów wiedzą praktycznie wszyscy prowadzący własny biznes, kiedy inne są niemal abstrakcyjne.
Podstawowe koszty znają i odliczają wszyscy przedsiębiorcy. Należą do nich koszty środków trwałych, rachunki za media i usługi telekomunikacyjne, koszty reklamy, usług outsourcingowych, towarów handlowych czy podstawowych materiałów, wydatki na czynsz i wyposażenie biura, wynagrodzenia pracownicze, opłaty bankowe i licencyjne, koszty związane z użytkowaniem pojazdów i wiele innych. Przede wszystkim koszty uzyskania przychodów, to każdy wydatek, który ma bezpośredni wpływ na zyski i dochody danej firmy. Dokładniej chodzi o to, że pomiędzy uzyskanymi dochodami a kosztami musi istnieć związek, że dane koszty wpłynęły na uzyskanie przychodu.
Istnieje naprawdę sporo dość nietypowych kosztów, które możemy spokojnie odliczyć od podatku. Wielu przedsiębiorców nawet nie zdaje sobie sprawy, jakie są najbardziej nietypowe koszty w firmie.
Zwierzęta jako koszt w firmie
Zwierzęta to jeden z kosztów, który wydaje się przedsiębiorcom naprawdę absurdalny, jednak wcale nie tak trudno znaleźć związek pomiędzy pupilem a przychodem firmy. Przede wszystkim chodzi tutaj o zabezpieczenie towarów, które są źródłem przychodów. Przedsiębiorcy mogą zakupić psa do pilnowania terenu firmy, natomiast kot mógł być zakupiony w celu polowania na myszy, które zalęgły się w magazynie.
Jeżeli decydujemy się na odliczenie zwierzęcia, to warto uwzględnić nie tylko zakup pupila. Kot i pies to stały wydatek, ponieważ konieczne jest kupienie karmy, regularne wizyty u weterynarza, szczepienia i ogólnie utrzymanie zwierzaka. Warto jednak pamiętać, że koszty muszą być powiązane z uzyskiwaniem przez nas przychodów.
Wada wzroku i zakup okularów
Nietypowym kosztem, o którym wielu pracodawców jednak pamięta, jest zakup okularów. Możemy tutaj uwzględnić także soczewki kontaktowe dla pracowników. W świetle prawa § 2 pkt 4 i § 8 jeśli pracownik korzysta z monitora przynajmniej przez połowę dobowego wymiaru pracy, a podczas badania okulistycznego wyszło, że ma wadę wzroku, pracodawca jest obowiązany zapewnić mu okulary. Taka sama zasada ma zastosowanie także w przypadku soczewek kontaktowych.
Koszt związany z zakupem okularów bardzo często powiązany jest z generowaniem przychodów przez daną firmę. Jednak co ciekawe bardzo często możemy odliczyć także ubrania dla pracowników. Jak to wygląda w tym przypadku? Wyjaśnimy w dalszej części artykułu.
Ubrania dla pracowników
Zakup ubrań dla pracowników nie zawsze konieczny jest dla każdego przedsiębiorstwa. W wielu przypadkach osoby zatrudnione w danej firmie po prostu noszą swoje własne ubrania. Jednak przy wykonywaniu niektórych czynności pracownicy potrzebują dodatkowej ochrony, którą będą specjalne ubrania. Koszt zakupu tego typu odzieży może być naprawdę wysoki, a przedsiębiorcy mogą spokojnie go odliczyć.
Nie w każdej firmie konieczny jest zakup specjalnej odzieży ochronnej, a mimo to możemy ubrania odliczyć. Dzieje się tak, jeżeli decydujemy się na specjalne uniformy dla swoich pracowników. Przykładowo mogą to być koszulki z logiem firmy lub specjalne fartuszki w kawiarniach.
Jedzenie i alkohol
Przedsiębiorcy, którzy handlują produktami spożywczymi i alkoholem doskonale wiedzą, że można je wliczyć w koszty, jednak to nie jedyne sytuacje. Koszt tego typu produktów odliczamy także, jeżeli są one poczęstunkiem dla naszych klientów, partnerów biznesowych i pracowników zatrudnionych na umowę o pracę.
Firma może także wliczyć w koszty jedzenie oraz alkohol, jeżeli są one używane do reklamy przez influencerów. Jeżeli dany towar został użyty we vlogu w ramach promocji, spokojnie można odliczyć go od kosztów. Co ciekawe w przypadku blogów kulinarnych w koszty możemy wliczyć nawet naczynia, które służą nam do przygotowania dań.
Szkolenia dla pracowników i nie tylko
Dodatkowe przeszkolenie pracowników często wpływa na zwiększenie ich kwalifikacji i w przyszłości większe przychody. Nic więc dziwnego, że kosztami firmy stają się najróżniejsze szkolenia i kursy. Jednak w tym przypadku możemy zaliczyć do nich także literaturę specjalistyczną, magazyny branżowe i inne materiały edukacyjne, które mają pomóc w zwiększeniu kwalifikacji naszych pracowników.
Trzeba pamiętać, że w przypadku kursów, szkoleń i materiałów edukacyjnych konieczne jest udowodnienie, że wpłyną one na nasze przychody. Jeżeli decydujemy się na posłanie pracownika na kurs marketingowy, powinien on pracować w dziale związanym z marketingiem lub reklamą.
Własna firma to nie tylko przychody, ale także koszty
Osoby, które marzą o własnym biznesie, nie zawsze zdają sobie sprawę, że generuje on sporo kosztów. Warto jeszcze przed startem swojej firmy oszacować, jak duże mogą one być. Z części kosztów, które generuje przedsiębiorstwo, nawet nie zdajemy sobie sprawy, kiedy inne są dla nas oczywiste. Między innymi należą do nich wypłaty dla pracowników, zakup towarów handlowych czy podstawowych materiałów, wydatki na czynsz i wyposażenie biura oraz media. Jest też wiele nietypowych kosztów, które przedsiębiorcy mogą odliczyć.
Zakup i utrzymanie psa, który pilnuje posesji lub kota, który łapie myszy w magazynie to jeden z abstrakcyjnych dla wielu osób kosztów. Okulary dla pracowników, którzy spędzają sporo czasu przed komputerem lub soczewek kontaktowych, także do nich należą. Poza tym przedsiębiorcy inwestują w odzież ochronną dla pracowników lub po prostu uniformy do pracy. Jednym z bardziej nietypowych wydatków jest oczywiście alkohol i jedzenie, które wiele firm może odliczyć, bo są bezpośrednio powiązane z uzyskaniem przychodów. Warto jednak rozsądnie podchodzić do tego, co traktujemy jako koszty w naszej firmie. Wydatki muszą mieć związek przyczynowo-skutkowy z uzyskanymi przez nas przychodami.