Poznaj leki przeciwko COVID-19 dopuszczone przez Komisję Europejską

Udostępnij

Leki, które muszą zostać przetestowane na ludziachPandemia COVID-19 zmieniła znany nam świat nie do poznania. Codziennością stała się przymusowa izolacja i noszenie maseczek. Polska powoli odchodzi od restrykcyjnych obostrzeń, podobnie jak inne państwa. Pojawiły się także pierwsze leki na COVID. Ale czy wiesz, które z nich zostały dopuszczone przez Komisję Europejską?

Świat w pandemii

Zakażenie wirusem SARS-CoV-2, który powoduje ostre zapalenie układu oddechowego, po raz pierwszy zostało rozpoznane w listopadzie 2019 roku. Trudno uwierzyć, że minęły od tego czasu już prawie trzy lata. Koronawirus i przymusowa izolacja stała się codziennością. W miejscach publicznych konieczne było zasłanianie ust i nosa, a także zachowanie odstępu minimum 1,5 metra. Praktycznie niemożliwe było podróżowanie. Do punktów, w których wykonywane były testy, ustawiały się kolejki.

Dość szybko naukowcy opracowali pierwsze szczepionki. Wtedy przed punktami szczepień zaczęły gromadzić się tłumy ludzi. Jednak aktualnie sytuacja nieco się zmieniła. Od 28 marca 2022 roku w Polsce zniesiono większość obostrzeń i już praktycznie nigdzie nie jest konieczne zasłanianie ust i nosa. Dodatkowo pojawia się coraz więcej leków na COVID. Jednak nie wszystkie są dopuszczone przez Komisję Europejską.

Strategia Unii Europejskiej na walkę z pandemią

zielony certyfikatNa samym początku pandemii głównymi środkami, które miały zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa były izolacja, zachowanie dystansu społecznego, a także zasłanianie ust i nosa maseczką. Po wynalezieniu szczepionki to ona stała się głównym sposobem walki z wirusem, a także jego kolejnymi odmianami. Wprowadzone zostały certyfikaty covidowe, a także z czasem zalecane było szczepienie dawką przypominającą.

Aktualna Unia Europejska nadal zaleca stosowanie szczepionek, które są najlepszą i najbardziej skuteczną metodą walki z wirusem. Łagodzą przebieg choroby, a także zapobiegają utracie życia. Jednak wraz z pojawieniem się pierwszych leków na COVID-19 Komisja Europejska uruchomiła kilka przeglądów etapowych przeprowadzonych przez Europejskiej Agencji Leków. Dodatkowo podpisano kilka umów, które mają dostarczać leki do państw Unii Europejskiej. Komisja oceniła 75 leków, jednak zalecanych jest 10 wybranych preparatów.

Komisja Europejska sporządziła portfolio tych 10 wybranych medykamentów. Zostało ono oparte o niezależne badania i opinie naukowe. Dodatkowo zawiera potencjalne metody leczenia koronawirusa.

Antywirusowe przeciwciała monoklonalne

Najbardziej skutecznie na pierwszym etapie zakażenia. Warto wiedzieć, jak działają przeciwciała monoklonalne i jak powstają. Ten rodzaj przeciwciał nie jest wytwarzany w naturalny sposób przez układ immunologiczny pacjenta. Powstają one w laboratorium. W praktyce są to zmutowane białka, które naśladują naturalne przeciwciała. Poznajcie listę leków tego typu.

Ronapreve firmy Regeneron Pharmaceuticals oraz firmy Roche

W tym leku występują dwa rodzaj przeciwciał monoklonalnych, a dokładniej kasiriwimabu i imdewimabu. Ten medykament można stosować w przypadku zakażenia koronawirusem u osób dorosłych i młodzieży w wieku od 12 lat. Pacjenci, u których można zastosować lek, nie mogą wymagać podawania tlenu, jednak istnieje u nich ryzyko ciężkiego przebiegu choroby.

Co powinieneś wiedzieć, zanim zainwestujesz w akcje Pfizera?Lek podawany jest za pomocą kroplówki lub zastrzyku, natomiast zalecana dawka to 600 mg kasiriwimabu i 600 mg imdewimabu. Dokładniej mówiąc, podawane są równe dawki obu przeciwciał. Preparat należy podać do 7 dni od pojawienia się pierwszych objawów. Medykament można stosować profilaktycznie. Zalecane jest jak najszybsze podanie leku po kontakcie z osobą zakażoną koronawirusem.

Xevudy (sotrowimab) firmy Vir Biotechnology oraz firmy GlaxoSmithKline

Kolejny lek także zalecany jest do stosowania u osób dorosłych i młodzieży w wieku od 12 lat. Podobnie jak Ronapreve jest lekiem, w który zawiera przeciwciała monoklonalne. Xevudy są eksperymentalnymi przeciwciałami, które mają neutralizować wirus SARS-CoV-2.

Lek może być stosowany u osób, u których istnieje duże ryzyko ciężkiego przejścia choroby. Jednak nie jest zalecany dla pacjentów, którzy wymagają tlenoterapii. Preparat należy stosować do 5 dni od wystąpienia pierwszych objawów. Dawka leku to 500 mg, które podawane są jednorazowo dożylnie.

Evusheld firmy AstraZeneca

W przypadku tego preparatu występują dwa długo działające przeciwciała. Mowa tu o tiksagewimab i cilgawimab. Zalecany jest dla młodzieży w wieku od 12 lat, a także dorosłych. Czyli identycznie jak w przypadku dwóch poprzednich leków.

Przeznaczony dla najbardziej narażonych pacjentów. Jest skuteczny na kolejne mutacje wirusa. Lek został bardzo dobrze przebadany, a niewielka liczba osób miała jakiekolwiek reakcje niepożądane

Doustne środki przeciw COVID-19

Tego typu leki zalecane są do stosowania jak najszybciej po zakażeniu. Preparaty mogą działać cuda dla osób, które znajdują się w grupie ryzyka. Czyli takich z dużo mniejszą odpornością.

Molnupirawir firmy Ridgeback Biotherapeutics oraz firmy MSD

Lek początkowo został zaprojektowany w celu leczenia wirusa grypy. Jednak dość szybko stał się jednym z pierwszych doustnych leków na COVID-19. Jego działanie polega przede wszystkim na upośledzeniu replikacji wirusa SARS-CoV-2. Dzięki temu objawy stają się znacznie mniej uciążliwe, a sam przebieg choroby jest łagodniejszy.

Molnupirawir jest lekiem doustnym, który może być stosowany u osób powyżej 18 roku życia. Dodatkowo takie osoby powinny znajdować się w grupie ryzyka. Konieczny jest także pozytywny test na koronawirusa. Lek jest skuteczny nie tylko na pierwotny wariant COVID-19, ale również na jego kolejne mutacje.

PF-07321332 firmy Pfizer

Koszyk z lekami porusza się po banknotachKolejny doustny lek, który mogą przyjąć tylko osoby dorosłe. U pacjentów nie może być prowadzona tlenoterapia, a także powinni znajdować się w grupie ryzyka. Medykament składa się z dwóch tabletek, które zawierają PF-07321332 i ritonawir. Jego działanie polega na zmniejszeniu możliwości namnażania się wirusa w ciele chorego.

AT-527 firmy Atea Pharmaceuticals oraz firmy Roche

Ostatni doustny lek, który dopuściła Komisja Europejska, ma pomagać pacjentom, którzy COVID-19 przechodzą łagodnie lub średnio. Podobnie, jak poprzednie preparaty, zmniejsza możliwość namnażania się wirusa w organizmie. Dzięki temu przebieg choroby jest łagodniejszy, a objawy znacznie szybciej ustępują.

Leki dla pacjentów hospitalizowanych

Kolejną grupę stanowią preparaty, które zawierają immunomodulatory. Mają one za zadanie pobudzenie układu immunologicznego do produkcji przeciwciał.

Actemra (tocilizumab) firmy Roche Holding

Zalecany jest do leczenia osób dorosłych, które ciężko przechodzą zakażenie koronawirusem. Może być stosowany u pacjentów, którzy wymagają hospitalizacji oraz podawania tlenu. Tak naprawdę lek ten był stosowany dużo wcześniej i był zalecany przy leczeniu między innymi reumatoidalnego zapalenia stawów. Komisja Europejska postanowiła rozszerzyć jego stosowanie.

Kineret (anakinra) firmy Orphan Biovitrum

Preparat również był stosowany już wcześniej i podobnie jak Actemra jednym z jego zastosowań było leczenie chorób stawów. W przypadku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 zalecany jest do stosowania u osób, które ciężko przechodzą chorobą. Przeznaczony jest dla dorosłych, którzy wymagają zarówno hospitalizacji, jak i tlenoterapii.

Olumiant (baricytynib) firmy Eli Lilly

Jest to pierwszy lek dla chorych, którzy potrzebują hospitalizacji i tlenoterapii, którzy mogą być niepełnoletni. Preparat może być stosowany u osób powyżej 10 roku życia. Ten medykament także istniał na rynku już wcześniej, a jego działanie zostało rozszerzone i aktualnie może być używany w trakcie leczenia COVID-19.

Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk
Redaktorka Portfelu Polaka. Ukończyłam studia licencjackie na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w tematyce społecznej, finansowej i prawnej.

Najnowsze

Zobacz również