Poziom stóp jest optymalny – mówi członkini RPP

stopy procentowe

W obecnej sytuacji, w świetle dostępnych danych i prognoz, a zwłaszcza projekcji inflacji NBP, poziom stóp jest optymalny – powiedziała „DGP” członkini RPP Iwona Duda.

Stopy proc. są na optymalnym poziomie

– Dotychczasowe podwyżki stóp działają, choć ich wpływ nie jest jeszcze do końca widoczny, bo zajmuje to kilka kwartałów. Przypomnę, że dotychczas stopy procentowe zostały podniesione 11-krotnie. Dalsze podwyżki mogłyby prowadzić do zduszenia gospodarki. W tej chwili już widać stopniowe osłabianie się koniunktury gospodarczej, nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Warto wspomnieć, że wysoka inflacja to problem nie tylko Polski. W wielu krajach jest ona na poziomach nienotowanych od dekad. Silne zacieśnianie polityki pieniężnej za granicą będzie też miało wpływ na to, co będzie się działo w Polsce. Działania głównych banków centralnych powinny ograniczać presję inflacyjną w skali ogólnoświatowej – doceniła Duda.

Jej zdaniem politykę pieniężną trzeba prowadzić obecnie tak, by zarówno trwale obniżała inflację do średniookresowego celu NBP, ale też umożliwiała utrzymanie aktywności gospodarczej.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments