Powrót za kółko po przerwie — jak to zrobić i ile to kosztuje?

powrót za kółko

Wiele osób marzy o prawie jazdy zaraz po skończeniu 18 roku życia. Część z nas od razu po zdaniu egzaminu decyduje się na własne cztery koła, kiedy inni muszą z tym poczekać. Z różnych powodów przestajemy kierować, a powrót do prowadzenia auta nie jest taki prosty. Jak wrócić za kółko? Ile kosztuje powrót do jazdy samochodem po długiej przerwie?

Co zrobić, żeby wrócić za kółko po dłużej przerwie?

Powodów dłuższej przerwy bez prowadzenia auta może być wiele. W większości przypadków po przerwie zaczynamy czuć się niepewnie za kółkiem. Nic dziwnego, prowadzenie auta to nie taka prosta sprawa. Nie powinniśmy z tego powodu całkowicie rezygnować z prowadzenia samochodu. Bez większego problemu jesteśmy w stanie wrócić do kierowania. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość i wyrozumiałość dla samego siebie. Co ważne zdanie egzaminu na prawo jazdy to tylko połowa sukcesu. Tak naprawdę bezpiecznego prowadzenia auta uczymy się i przyzwyczaimy się do jazdy już po egzaminie.

powrót za kółkoIstnieje kilka sposobów, żeby wrócić do jazdy. Jeżeli przerwa trwała około roku lub dłużej przede wszystkim na początek należy przypomnieć sobie wszystkie znaki. Bez tego ciężko będzie nam odnaleźć się na drodze. Wiele znaków bez problemu będziemy pamiętać jednak te, które występują rzadziej, mogą okazać się wyzwaniem.

Przepisy ruchu drogowego to kolejna kwestia, którą należy zająć się po przerwie. Jednak tutaj może być trudniej, zwłaszcza dla osób, które kilka lat nie siedziały za kierownicą. Wszystko dlatego, że przepisy mogły się zmienić. Idealnym sposobem na odświeżenie wiedzy może być wykonanie kilku testów z teorii na prawo jazdy. Znaki i przepisy to jedno, a co zrobić, że ponownie poczuć się pewnie za kółkiem? Pomocne mogą okazać się lekcje doszkalające.

Czy warto wykupić jazdy w szkole jazdy po dłuższej przerwie?

Osoby, które nie miały zbyt długiej przerwy i wcześniej często prowadziły samochód, raczej mogą na własną rękę spróbować wrócić do jeżdżenia na co dzień. Na początek warto wybrać się na pierwszą przejażdżkę w miejsce, w którym jest mniej samochodów, żeby poczuć się pewniej przed np. powrotem do jazdy po mieście.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, kiedy zrobiliśmy sobie znacznie dłuższą przerwę. Jeżeli ponad rok nie siedzieliśmy za kółkiem, możemy rozważyć wykupienie kilku godzin jazdy w szkole jazdy. Ale, jak takie lekcje doszkalające będą wyglądać? Różnią się trochę od normalnego kursu, ponieważ w czasie dodatkowych godzin jazdy, kierowca nie będzie uczył się wszystkiego od podstaw. Zadaniem instruktora jest przypomnienie kierowcy przepisów i powtórzenie wszystkich prawidłowych nawyków za kółkiem. Osoby po przerwie będą mogły ponownie poczuć się pewniej, a w razie czego nad manewrami czuwa wykwalifikowany instruktor.

powrót za kółkoW czasie kursu doszkalającego razem z instruktorem przećwiczymy manewry, które budzą w nas największy niepokój i podczas których czujemy się niepewnie. Prościej mówiąc, jeśli mamy problem z parkowaniem, podczas kursu doszkalającego zajmiemy się przede wszystkim nim. Jeżeli jednak trudność sprawia nam włączanie do ruchu, to ten manewr będziemy ćwiczyć. Jednak, ile właściwie kosztują jazdy doszkalające? Cena jest zależna od tego, jaką szkołę jazdy wybierzemy.

Ile kosztuje powrót za kółko po długiej przerwie?

Na kurs doszkalający to często jedno z lepszych rozwiązań dla osób, które przez dłuższy czas nie prowadziły. Świadczy to o naszej odpowiedzialności i pozwoli przypomnieć najpotrzebniejsze elementy, jeżeli chodzi o prowadzenie samochodu. Zwykle szkoły jazdy oferują różny wymiar godzin kursów doszkalających. Możemy zdecydować się na 2 godziny jazdy, 4 godziny lub 6 godzin.

Kwestią, którą należy rozważyć, jest wybór samochodu, w którym będziemy robić kurs doszkalający. W tym przypadku możemy zdecydować się na L-kę lub nasze prywatne auto. Pierwsza opcja będzie lepsza dla osób, które naprawdę długo nie prowadziły i czują się niepewnie za kółkiem. Natomiast cena za jedną godzinę jazdy doszkalającej to około 50 zł, chociaż to wszystko zależy od szkoły jazdy, którą wybierzemy.

powrót za kółkoBardzo ważną kwestią jest to, czy mamy nadal ważne prawo jazdy. Prowadzenie pojazdu, kiedy nasz dokument stracił ważność, jest nielegalne. Dlatego, zanim zdecydujemy się na powrót za kółko, należy to sprawdzić. A co zrobić, kiedy nasze prawo jazdy straciło ważność?

Ile kosztuje wymiana prawa jazdy?

Przede wszystkim warto zdawać sobie sprawę, że data ważności naszych uprawnień to nie to samo, co data ważności dokumentu. Od 19 stycznia 2013 roku prawo jazdy jest ważne maksymalnie przez 15 lat. Potem należy zadbać o wymianę dokumentu. Wynika to między innymi z faktu, że aktualnie badania lekarskie na prawo jazdy mogą być ważne maksymalnie 15 lat. Jednak kierowcy, którzy zdobyli prawo jazdy wcześniej bezterminowo, nie podlegają dodatkowej weryfikacji uprawnień zdrowotnych. Koszt wymiany prawa jazdy oraz badania lekarskie to cena 300,50 zł. Natomiast, jeżeli musimy wymienić sam dokument, zapłacimy tylko 100,50 zł.

Powrót za kółko po długiej przerwie

Wiele osób decyduje się na zdanie prawa jazdy w młodym wieku, zaraz po skończeniu 18 roku życia. Jednak nie każdy jest w stanie od razu po egzaminie kupić samochód, a zdobyte w czasie kursu umiejętności zaczynają zanikać. Czasem po wielu latach za kółkiem przestajemy jeździć, a powrót do prowadzenia auta nie jest najprostszy. Warto wtedy zadbać o kilka rzeczy. Przede wszystkim powinniśmy powtórzyć znaki drogowe i przepisy ruchu drogowego. Należy też zwrócić uwagę na nowe przepisy, ponieważ co jakiś czas się zmieniają.

W kwestii teorii powinniśmy poradzić sobie sami. Jednak z praktyką może być gorzej. Wiele osób, które przez dłuższy czas nie prowadziły auta, mogą czuć się za kółkiem niepewnie. Wtedy warto pomyśleć o dodatkowym kursie doszkalającym w wybranej szkole jazdy. Zwykle jedna godzina jazdy doszkalającej kosztuje około 50 zł. Natomiast poza tym należy sprawdzić, czy nasz dokument nie stracił ważności. W tym przypadku musimy liczyć się z kosztem 100,50 zł, jeżeli musimy wymienić sam dokument. Badania na prawo jazdy, które też mają określony termin, kosztują 200 zł.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments