Powraca temat ETHGate. Czy SEC faworyzuje Ethereum?

Udostępnij

Dyrektor ds. technologii w Ripple, David Schwartz, skrytykował założyciela Cardano Charlesa Hoskinsona. Chodzi o słowa tego ostatniego dot. tzw. teorii ETHgate.

ETHGate

ETHgate to teoria spiskowa, zgodnie z którą Ethereum jest pod niejawną opieką amerykańskich organów regulacyjnych, w szczególności amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), która od lat podtrzymuje swoje stanowisko, że ETH nie jest papierem wartościowym.

I faktycznie, dyrektor SEC William Hinman powiedział w 2018 r., że ether to nie papier wartościowy, sugerując, że to towar. Co jednak dziwne, organy regulacyjne do dziś nie potrafią jasno określić charakteru XRP, co dzieje się ze szkodą dla tego waloru i Ripple, firmy, która do wyemitowała.


EXMOPartnerem portalu Portfel Polaka jest uznana giełda kryptowalut EXMO.com.

Ciesz się bezproblemowym handlem bez ukrytych opłat na EXMO.com! Kupuj Bitcoin, Ethereum, XRP i inne kryptowaluty za złotówki.


Według Hoskinsona projekty przemówień Hinmana na temat statusu regulacyjnego Ethereum – które zostały opublikowane w czerwcu 2023 r. – nie dowodzą jednak żadnej korupcji, a jedynie pewnego faworyzowania.

– Żadna z tych działalności nie zakłada korupcji, a jedynie faworyzowanie – argumentował Hoskinson.

Założyciel Cardano podkreślił, że nie ma dowodów potwierdzających cokolwiek innego niż faworyzowanie ETH ze strony SEC.

– Jakie masz na to dowody? Gdzie są e-maile? Gdzie są spotkania? – pytał Hoskinson.

Argumentował również, że Ripple, której to firmie jego słowa mogą się nie podobać, obsługuje różnych klientów, nie ma nawet inteligentnych kontraktów i ma zupełnie inny model biznesowy.

XRP odpowiada

Nowe uwagi Hoskinsona dotyczące ETHgate szybko wywołały reakcję społeczności XRP, zwłaszcza kadry kierowniczej w osobie CTO XRP, Schwartza.

„Twierdziłbym, że podmiot rządowy okazujący faworyzowanie zgodne z osobistymi interesami swoimi i swoich przyjaciół to korupcja” – napisał 12 października Schwartz na X.

Niektórzy członkowie społeczności stwierdzili również, że pytania Hoskinsona dotyczące dowodów na zasadność tez ETHgate mogą być związane z faktem, że rzekomo ma on wiele do ukrycia na temat swoich początków w Ethereum.

Oprócz swojej roli w Cardano, Hoskinson jest także jednym z ośmiu współzałożycieli Ethereum obok Vitalika Buterina, a nawet przez krótki czas piastował stanowisko dyrektora generalnego Ethereum w latach 2013–2014. Po publicznym sporze między współzałożycielami Hoskinson opuścił Ethereum w 2014 r., aby następnie uruchomić Cardano.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również