Dzień Inwestora Indywidualnego

Poszczególne stany USA blokują emisję potencjalnego CBDC

Udostępnij

W stanach Utah, Karolina Południowa, Dakota Południowa i Tennessee złożono projekty ustaw, które mają zablokować używanie w tych regionach cyfrowego dolara. Ustawodawcom chodzi o to, by nie można było określić waluty cyfrowej banku centralnego (CBDC) jako pieniądza.

Nie dla CBDC

12 stycznia senator stanu Frank Niceley przedstawił Senatowi Tennessee projekt ustawy dot. CBDC. Jak wskazał, zgodnie z jednolitym kodeksem handlowym stanu Tennessee (UCC) pieniądz jest autoryzowanym środkiem wymiany. On sam chce dodać jednak do tej definicji to, że pieniądz „nie obejmuje żadnej cyfrowej waluty banku centralnego”.

Z kolei w Izbie Reprezentantów stanu Utah kongresmen Tyler Clancy przedstawił 4 stycznia ustawę House Bill 164. Ona z kolei opisuje cyfrową walutę banku centralnego jako cyfrową formę pieniądza emitowaną przez podmioty rządowe, takie jak Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych, rządy zagraniczne i banki centralne. W swoim projekcie zapisał, że „waluta cyfrowa banku centralnego nie jest prawnym środkiem płatniczym ani prawnym środkiem płatniczym w stanie”, co skutkuje zakazem CBDC w stanie.

Podobny projekt jest procedowany w Karolinie Południowej. Senator stanu Shane Martin złożył 30 listopada 2023 r. ustawę nr 861. Definiuje w niej pieniądz jako autoryzowany środek wymiany. Do tej tej definicji dodano, że termin ten „nie obejmuje żadnej waluty cyfrowej banku centralnego”.

Kolejne stany też są na nie

W Południowej Dakocie Departament Pracy i Regulacji zwrócił się 9 stycznia do przewodniczącego Senackiej Komisji Handlu i Energii o przedstawienie senackiej ustawy 58. Ustawodawstwo zawiera zapis, że pieniądz „nie jest żadną cyfrową walutą banku centralnego”.

W podobny sposób z CBDC chcą walczyć władze Florydy. Gubernator Florydy Ron DeSantis podpisał w zeszłym roku ustawę ograniczającą korzystanie w stanie z CBDC. Zakazał w regionie stosowania nie tylko potencjalnego amerykańskiego CBDC, ale też tych CBDC wydawanych przez zagraniczne rządy.

DeSantis uczynił ze swojej krucjaty przeciwko CBDC narzędzie polityczne. Sam kandyduje na prezydenta USA, choć ma małe szanse na sukces. Promuje się jednak jako bardzo wolnościowy kandydat, do tego przyjazny BTC.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również