Koniec pobierania prowizji z dwóch stron?! Pośrednicy pod lupą rządu!

450
Kawa z Agentem

Kawa z Agentem to nowy cykl emitowany na kanale Portfel Polaka poświęcony tematyce rynku nieruchomości. Jeśli jesteś inwestorem lub po prostu ciekawi Cię rynek nieruchomości, a nie masz czasu przeglądać kilkunastu portali, aby być na bieżąco – to program właśnie dla Ciebie!

W kolejnym odcinku Amanda Postolska – założycielka i CEO RS Estate zaprezentowała najnowsze pomysły rządu dotyczące uregulowania zawodu pośrednika nieruchomości.

Ten zawód nie będzie już wolny. Minister rozwoju szykuje zmiany dla pośredników!

Minister Rozwoju i Technologii, Waldemar Buda przygląda się mocno rynkowi pośrednictwa nieruchomości. Zauważył on, że możemy na nim znaleźć coraz więcej nieprawidłowości. Jedną z nich jest pobieranie opłat od dwóch stron transakcji.

W efekcie, zapowiedział on potrzebę zmian w przepisach. Co ciekawe, ministra popierają sami agenci nieruchomości, gdyż przykładów patologii na tym rynku jest coraz więcej.

Przykłady patologii na rynku pośredników nieruchomości w Polsce

W naszym kraju nierzadko zdarza się, że pośrednicy reprezentują obie strony transakcji bez ich wiedzy i doprowadzają do wyraźnego podwyższenia ceny sprzedaży nieruchomości. W takim przypadku umowa pośrednictwa jest nienależycie wykonana, a kupujący poniósł szkodę.

Zdarzają się również sytuacje, w których w ostatnim momencie przed zobaczeniem mieszkania pośrednicy próbują wymusić na klientach podpisanie umowy pośrednictwa, szantażując ich, że bez zawarcia takiej umowy nie zobaczą lokalu.

W obu powyższych sytuacjach w zdecydowanej większości przypadków mowa jest o umowach otwartych, a nie pośrednikach pracujących na wyłączność.

Pośrednicy obu stron! Czy pośrednik nieruchomości może reprezentować obie strony transakcji?

Co do zasady, interesy kupującego i sprzedającego są ze sobą sprzeczne. Jedna strona chce sprzedać bowiem jak najdrożej, a druga – kupić jak najtaniej.

Jak było przed deregulacją zawodu pośrednika nieruchomości?

Nie ma żadnych wątpliwości, że na rynku pośredników nieruchomości w Polsce jest co poprawiać. Do profesjonalizacji rynku chce doprowadzić Minister Rozwoju i Technologii, Waldemar Buda, a bez zmian legislacyjnych jest to niemożliwe.

Warto przypomnieć, że za sprawą tak zwanej “deregulacji Gowina” od stycznia 2014 roku zawód pośrednika nieruchomości w Polsce może wykonywać każdy. Nie ma tutaj żadnych wymogów dotyczących wykształcenia, kwalifikacji i niekaralności osób zajmujących się tą profesją.

Spowodowało to znaczne obniżenie się poziomu usług. W efekcie, osoby chcące sprzedać lub kupić nieruchomość często doświadczają braku wiedzy, kompetencji i profesjonalizmu u osób, które mają im pomóc.

Co więcej, przed deregulacją pośrednicy musieli przestrzegać określonych zasad etyki zawodowej. Za ich naruszenie były kary dyscyplinarne, z możliwością pozbawienia licencji. Obecnie ich nie ma. Sytuacja klienta jest więc zdecydowanie gorsza, niż kiedyś.

Rynek pośredników nieruchomości w Polsce – co powinno się zmienić?

Minister Rozwoju i Technologii, Waldemar Buda nie zdradza szczegółów zmian. Nie wszyscy eksperci uważają, że trzeba powrócić do pełnoprawnego systemu sprzed lat, ale są oni zgodni, iż ustawiczne kształcenie z tej branży oraz przede wszystkim odpowiedzialność dyscyplinarna są niezbędne.

Minister Buda ma w najbliższych miesiącach podjąć decyzję, jakie konkretnie zmiany w zawodzie pośrednika nieruchomości w Polsce będą wprowadzone.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej:

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments