Poseł PO dorabiał w prywatnej spółce. Złamał przepisy ustawy

posłowie

Poseł i lider lubuskiej Platformy Obywatelskiej Waldemar Sługocki zasiada w radzie nadzorczej prywatnej spółki Gazstal S.A. Problem w tym, że nie poinformował o tym Marszałek Sejmu. Grozi mu za to odpowiedzialność regulaminowa.

Poseł, który postanowił sobie dorobić

Sprawę oczywiście próbuje politycznie wykorzystać PiS.

To jakieś kuriozum i trudno mi w to uwierzyć. Nie znam drugiego takiego przypadku w całym Sejmie – powiedział „Gazecie Lubuskiej” poseł PiS Jerzy Materna. – Bycie w radzie nadzorczej prywatnej spółki to dbanie o jej interesy, a poseł powinien dbać tylko o interes kraju i regionu – dodał.

Najbardziej zainteresowany tłumaczy, że podjął współpracę z firmą „po konsultacji z Biurem Obsługi Posłów Sejmu RP”.

Powyższe jednak nie wystarczy, bowiem zgodnie z prawem parlamentarzysta musiał wszystko zgłosić do Marszałek Sejmu. Wynika to z Ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora.

„Poseł lub senator jest obowiązany powiadomić odpowiednio Marszałka Sejmu lub Marszałka Senatu o zamiarze podjęcia dodatkowych zajęć, z wyjątkiem działalności podlegającej prawu autorskiemu i prawom pokrewnym” – czytamy w ustawie.

Takie zgłoszenie nigdy przez posła do Kancelarii Sejmu nie wpłynęło” – odpowiedziała „Gazecie Lubuskiej” Kancelaria Sejmu. Oznacza to, że poseł naraził się na odpowiedzialność regulaminową.
ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments