Poparcie dla PiS stabilne – wynika z nowego badania

Udostępnij

Poparcie dla PiS jest stabilne. Partia nadal wyprzedza KO. To wyniki nowego sondażu pracowni Social Changes.

PiS nadal lepsze od KO

Z sondażu pracowni Social Changes wynika, że Zjednoczona Prawica może liczyć na głosy 36 proc. badanych (taki sam wynik jak w poprzedniej fali badań Social Changes).

Na Koalicję Obywatelską, czyli największą opozycyjną siłę, chce zagłosować 29 proc. respondentów. To wzrost o 1 punkt procentowy. Na Polskę 2050, potencjalnego koalicjanta KO w kolejnej kadencji Sejmu, chce oddać głos 10 proc. badanych – bez zmian w porównaniu z poprzednią falą. Lewicę popiera 8 proc. badanych (też bez zmian).

Bez zmian jest także poparcie dla Konfederacji, które wynosi 8 proc. Na Polskie Stronnictwo Ludowe chce głosować 5 proc. respondentów, a więc tyle, ile poprzednio. To już wszystkie partie, które dostałyby się do Sejmu.

Na Kukiz‘15 może zagłosować tylko 1 proc. badanych, co oznacza spadek o 1 punkt procentowy. Na Porozumienie Jarosława Gowina. wskazało 1 proc. wyborców (bez zmian). Te dwa ugrupowania nie weszłyby do Sejmu.

Komu wierzyć?

Warto przypomnieć wyniki nowego sondażu „Barometr Opinii” wykonanego przez Kantar Public. Te sugerowały, że gdyby wybory odbyły się teraz, wygrałaby je Platforma Obywatelska z koalicjantami. Tyle że w badaniu nie wzięto pod uwagę wyborców niezdecydowanych. Na KO chciałoby zagłosować aż 31 proc. osób (wzrost o 4 pkt proc. w stosunku do wrześniowego badania). Na drugim miejscu znalazło się natomiast ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego.

Komu więc wierzyć?

Jeden czy dwa sondaże, w których PiS przegrywa z KO, to żaden trend. Jeśli jednak w ciągu najbliższych paru miesięcy pojawi się więcej takich badań, może to sugerować, że partia Kaczyńskiego faktycznie słabnie i może za rok przegrać wybory do Sejmu. Dla ugrupowania będzie to oznaczało wielkie kłopoty, bowiem jego lider jest już człowiekiem na tyle sędziwym, że będzie musiał wycofać się z polityki – będzie to kwestia może następnej kadencji. Bez Kaczyńskiego Zjednoczona Prawica na pewno się rozpadnie. Stworzy to miejsce na polskiej scenie politycznej dla innych partii z prawicowym przesłaniem.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również