Choć agresja Rosji wymierzona w Ukrainę w najmniejszym stopniu nie ustaje, to sytuacja na rynku walutowym obecnie się nieco ustabilizowała – dziś już nie mamy bowiem do czynienia z tak ekstremalną zmiennością jak jeszcze w pierwszej połowie marca. Jak prezentują się obecnie notowania euro, dolara amerykańskiego, funta szterlinga i franka szwajcarskiego? Przekonamy się poniżej.
Spis treści
Kursy walut w poniedziałkowe południe
Euro po 4.72 PLN
Kurs euro oscyluje obecnie w granicach 4.72 PLN. Warto zaznaczyć, że od połowy marca cena europejskiej waluty porusza się w przedziale od 4.65 do 4.77 PLN. Dzisiejsza sesja upływa jednak pod znakiem osłabiania się złotego – jeszcze w piątek wieczorem za euro trzeba było zapłacić 4.68 PLN.
Dolar po 4.30 PLN
Kurs dolara amerykańskiego wynosi w tym momencie niemal 4.30 PLN. W tym przypadku także od połowy marca mamy do czynienia z niższą zmiennością niż przez wcześniejsze trzy tygodnie – cena dolara porusza się w przedziale od 4.20 do 4.33 PLN. Dzisiejsza sesja również upływa jednak pod znakiem osłabiania się złotego – jeszcze w piątek wieczorem za dolara trzeba było zapłacić 4.26 PLN.
Funt po 5.65 PLN
Kurs funta szterlinga w tej chwili oscyluje w granicach 5.65 PLN. Co istotne, już od 10 marca cena brytyjskiej waluty porusza się w przedziale od 5.54 do 5.72 PLN. Dzisiejsza sesja i tutaj upływa jednak pod znakiem osłabiania się złotego – jeszcze w piątek wieczorem za funta trzeba było zapłacić niecałe 5.62 PLN.
Frank po 4.60 PLN
Kurs franka szwajcarskiego kilkanaście minut po godzinie 12 wynosi 4.60 PLN. Tutaj również od 14 marca mamy do czynienia z niższą zmiennością niż przez wcześniejsze trzy tygodnie – cena szwajcarskiej waluty porusza się w przedziale od 4.49 do 4.67 PLN. Dziś co prawda polski złoty traci, ale tylko nieznacznie – w piątek wieczorem za franka trzeba było zapłacić 4.58 PLN.
Jakie wydarzenia mogą wpłynąć na kursy walut w tym tygodniu?
W najbliższych niezmiennie w centrum uwagi pozostaje wojna w Ukrainie i przebieg potencjalnych rozmów pokojowych. Nie zabraknie jednak również innych tematów do analizy. W Polsce w piątek zostaną opublikowane dane o inflacji w marcu. W pełni realne wydaje się osiągnięcie 10-procentowej dynamiki cen konsumenckich. Z kolei nastroje w przemyśle w naszym kraju po inwazji na Ukrainę odzwierciedli z kolei indeks PMI.
Dla złotego ważniejsze powinny być jednak informacje ze sceny politycznej i wyczekiwany koniec konfliktu rządu z Unią Europejską blokujący uruchomienie Krajowego Planu Odbudowy.