Ponad 34% Polaków obawia się utraty pracy z powodu kryzysu

121

stagflacjaRozprzestrzeniająca się pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 oraz ogłoszony z jej powodu lockdown gospodarki sprawiły, że coraz więcej osób zaczyna obawiać się o swoją przyszłość zawodową i finansową. To wszystko przyczyniło się do znaczącego pogorszenie zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich.

Tak źle nie było nawet podczas kryzysu finansowego sprzed dekady

Z raportu Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wynika, że po rekordowym spadki sprzed miesiąca, bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) odnotował wzrost o 6,3 p. proc. do -30,1 pkt. co w dalszym ciagu pozostaje odczytem gorszym niż podczas kryzysu finansowego sprzed 12 lat.

Polacy obawiają się o zatrudnienie

GUS wskazuje, że spośród osób pracujących (58,3% respondentów), zdecydowaną obawę utraty pracy lub zaprzestania prowadzenia własnej działalności odczuwa 9,8% respondentów. Kolejne 24,3% wskazuje, że jest to możliwe, podczas gdy o swoje zatrudnienie spokojne jest 25,7%

Koronawirus stanowi duże zagrożenia dla gospodarki

Według 78,2% respondentów obecna sytuacji epidemiologiczna stanowi duże zagrożenie dla gospodarki w Polsce. Przeciętne zagrożenie dla gospodarki odczuwa 19,0% odpowiadających na pytania. Małe zagrożenie deklaruje tylko 2,4%, natomiast brak zagrożenia stwierdziło zaledwie 0,4% respondentów.

Kryzys zagraża sytuacji finansowej Polaków

29,3% espondentów wskazuje, że obecna sytuacja epidemiologiczna stanowi duże zagrożenie dla ich osobistej sytuacji finansowej. Brak zagrożenia stwierdziło zaledwie 8,3% ankietowanych przez GUS.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments