Rząd Mateusza Morawieckiego „tyje” w oczach! Jest najliczniejszy w całej UE

1036

Polska liderem na tle Europy! Choć twierdzenie to jest 100% prawdziwe, to tyczy się ono jednak dość niechlubnego rankingu. Okazuje się bowiem, że po ostatnich zmianach z 5 marca Rząd Mateusza Morawieckiego jest najliczniejszy w całej Unii Europejskiej. Gabinet premiera liczy obecnie 24 osoby – to premier i 23 ministrów, w tym 21 kierujących resortami.

Rząd Mateusza Morawieckiego „tyje” w oczach

W czwartek, 5 marca 2020 roku Rząd Mateusza Morawieckiego przeszedł zmianę, w wyniku której dwaj ministrowie bez teki (bez swoich resortów) otrzymali nowy zakres obowiązków. Mowa tu o Konradzie Szymańskim, który objął funkcję ministra do spraw europejskich oraz Michale Wosiu, który został ministrem środowiska.

Dzięki tym zmianom gabinet premiera (bez sekretarzy i podsekretarzy stanu poszczególnych ministerstw) rozrósł się do 24 osób – premiera, 21 ministrów kierujących resortami (w tym trzech to wicepremierzy) oraz szefa Kancelarii Premiera w randze ministra i jednego ministra bez teki.

Najliczniejszy rząd w całej Unii Europejskiej

Fakt ten sprawia, że obecny rząd nie wliczając do niego wiceministrów (czyli sekretarzy i podsekretarzy w resortach) jest najliczniejszym gabinetem w całej Unii Europejskiej.

Nieco mniej, bo po 23 ministrów mają rządy w Hiszpanii, Szwecji i we Włoszech. Na szarym końcu rankingu z najmniej licznymi gabinetami plasują się natomiast rządy Belgii (13 ministrów) oraz Cypru (12 ministrów). Okazuje się więc, że Rada Ministrów Mateusza Morawieckiego jest dwukrotnie liczniejsza od rządu Cypru, który składa się z 11 ministrów i kierującego nimi prezydenta, który jest jednocześnie szefem rządu.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że na tle wspólnoty Polska zauważalnie odbiega od unijnej średniej. Okazuje się bowiem, że średnia dla gabinetu premiera unijnego kraju to 17 ministrów, a więc o aż 7 mniej niż w Polsce.

Nie oznacza to jednak, że obecny rząd jest najliczniejszym w historii. Przypomnijmy bowiem, że w III RP rząd Hanny Suchockiej liczył aż 25 osób (premier, dwóch wicepremierów, 21 ministrów i szef Komitetu Badań Naukowych).

Najmniejszą Radą Ministrów był natomiast rząd Leszka Millera, utworzony po wygranych przez SLD wyborach jesienią 2001 roku. W jego skład ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski 19 października 2001 roku powołał zaledwie 15 ministrów.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments