Polski rynek pracy jest „bardzo chłonny”! Na pracowników czeka obecnie 556,5 tys. wakatów

Udostępnij

praca operatora suwnicyW sierpniu 2022 roku na 50 największych portalach rekrutacyjnych opublikowano niemal 316 tysiące nowych ofert pracy. To o blisko 28 tysięcy, tj. 9,7 proc. więcej niż w lipcu br. oraz zaledwie 1573, tj. 0,5 proc. mniej niż w sierpniu 2021 r. W porównaniu z sierpniem 2020 roku odnotowano zaś wzrost o ponad 77,7 tys., tj. 32,6 proc.

Widmo kryzysu oddala się

Polski rynek pracy okazuje się zaskakująco odporny na zawirowania gospodarcze ostatnich miesięcy. W sierpniu roczna dynamika liczby ofert pracy – choć nadal ujemna – poszła znowu w górę.

Eksperci wskazują, że choć po ostrym spadku rocznej dynamiki miejsc pracy, odnotowanym między marcem a czerwcem 2022 roku, wydawało się, że polski rynek pracy wchodzi w silny spadek popytu na pracowników, to jednak – przynajmniej na razie – niczego takiego nie widać.

Wzrost/spadek liczby nowych ofert pracy opublikowanych na 50 największych portalach rekrutacyjnych w porównaniu z analogicznym miesiącem roku poprzedniego
Wzrost/spadek liczby nowych ofert pracy opublikowanych na 50 największych portalach rekrutacyjnych w porównaniu z analogicznym miesiącem roku poprzedniego | źródło: GrantThoronton

Ponadto, dostrzegają oni, że choć przez kilka ostatnich miesięcy liczba nowych ofert pracy podążała ścieżką niższą niż przed rokiem czy nawet 2019 rokiem, w końcu w sierpniu liczba nowych ogłoszeń przebiła poziom sprzed pandemii, a także mocno zbliżyła się do tego z 2021 roku.

– Do kwietnia 2022 roku liczba ofert pracy stanowiła zawsze najwyższy wynik w stosunku do analogicznych okresów z trzech ostatnich lat, czyli liczba nowych ofert podążała ścieżką wyższą nawet niż przed pandemią. Jednak od maja 2022 roku liczba nowych ofert pracy spadła poniżej tej z analogicznych miesięcy przed pandemią i utrzymywała taki stan aż do sierpnia. W tym miesiącu liczba nowych ofert (316 tys.) nadal nie jest wyższa niż przed rokiem (318 tys.) jednak znacząco zbliżyła się do tego poziomu. W dodatku aktualny wynik był o 3,7 proc. wyższy niż w sierpniu 2019 roku czyli jeszcze przed pandemią. Jeśli ta dobra passa utrzyma się, to w przyszłych miesiącach możemy zaobserwować powrót liczby ofert do okresu z pierwszej połowy 2022 roku, kiedy ogłoszeń o pracę było najwięcej w historii tego badania – wskazują eksperci Grant Thornton.

Liczba nowych ofert pracy opublikowanych na 50 największych portalach rekrutacyjnych (w tys.) | źródło: GrantThoronton

– Pod względem liczby nowych ofert pracy sierpień przyniósł dużą ulgę. Popyt na pracowników, co prawda, już nie rośnie w tak szalonym tempie jak przed wybuchem wojny na Ukrainie, ale nadal jest bardzo silny. Widmo twardego lądowania gospodarczego – przynajmniej na razie – nie materializuje się. Pewne spowolnienie procesu tworzenia nowych miejsc pracy jest wyraźne, ale to raczej drobna korekta niż prawdziwy kryzys gospodarczy – wskazuje Monika Smulewicz, partner w Grant Thoronton dodając, że oczywiście jest jeszcze za wcześnie by otwierać szampany i ogłaszać, że kryzys ominął polski rynek pracy i niebezpieczeństwo zostało zażegnane. Przed nami jeszcze wiele trudnych miesięcy, a może nawet lat, w trakcie których wiele się może wydarzyć. Na pewno jednak początek tego okresu przebiega mniej gwałtownie, niż można było się spodziewać.

– Mimo potężnych wstrząsów gospodarczych, jakimi są wojna na Ukrainie, wysoka inflacja, wysokie stopy procentowe, silne zawirowania na rynkach energetycznych czy największa od dwóch dekad presja płacowa, pracodawcy w Polsce nadal na dużą skalę poszukują nowych pracowników, a rekruterzy mają ręce pełne roboty. I – przynajmniej na razie – nic nie wskazuje na to, aby sytuacja na rynku w najbliższym czasie miała się gwałtownie zmienić – dodaje Maciej Michalewski, CEO Element. Recruitment Automation Software wskazując, iż pracy w Polsce nadal jest dużo i nie zmienił tego istotnie nawet skokowy wzrost liczby kandydatów do pracy związany z przyjazdem do kraju pracowników z Ukrainy.

Pracownik potrzebny od zaraz

Eksperci dostrzegają, że mimo tego, że od marca 2022 roku liczba aktywnych ofert pracy stale spada, polski rynek pracy wciąż jest bardzo chłonny. Na koniec sierpnia aktywnych ofert pracy było 556,5 tys. W stosunku do lipca ubyło 1,4 tys., do czerwca 18,7 tys., a do marca – aż 125 tys.

źródło: GrantThoronton
źródło: GrantThoronton

W ocenie ekspertów, może to być jednak skutek nie tylko spowolnienia kreacji nowych miejsc pracy, ale też wejścia na rynek uchodźców z Ukrainy.

– Może wydawać się to niepokojącym sygnałem świadczącym o kryzysie na rynku pracy, ale należy wziąć pod uwagę, że według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, do 23 sierpnia 2022 roku pracę podjęło w Polsce już 420 tys. uchodźców z Ukrainy. Taki napływ kandydatów do pracy może mieć wpływ na spadek liczby ogłoszeń o pracę dostępnych w Internecie – wskazują eksperci.

źródło: GrantThoronton
Arkadiusz Jóźwiak
Arkadiusz Jóźwiak
Autor licznych felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii, a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Prelegent wielu konferencji inwestycyjnych oraz szkoleń online. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019 oraz zdobyciem statuetki NEXUS w kategorii Analityk Roku 2019.

Najnowsze

Zobacz również