Polski przemysł odczuwa skutki kryzysu! Produkcja i nowe zamówienia wciąż szybko spadają

150

Wybuch pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 zmusił decydentów politycznych do natychmiastowo podjęcia radykalnych działań. Zamrożenie gospodarki mające na celu powstrzymanie fali zachorowań przyczyniło się jednak do powstania niezwykle poważnego kryzysu gospodarczego, którego skutki w znacznym stopniu odczuwamy wszyscy.

W maju kondycja polskiego przemysłu była wciąż bardzo słaba

Główny Indeks PMI dla polskiego sektora wytwórczego to złożony wskaźnik obrazujący kondycję polskiego przemysłu. W odróżnieniu od wielu innych wskaźników makroekonomicznych, PMI nie przybiera wartości ujemnych. Próg neutralny stanowi tu bowiem wartość 50 punktów. Każdy odczyt powyżej oznacza ogólną poprawę warunków w sektorze, a odczyt poniżej – pogorszenie warunków.

Bardzo niskie zapotrzebowanie oraz zamknięcie fabryk przyczyniły się do kolejnego znaczącego spadku produkcji. Choć tempo spadku zwolniło w stosunku do kwietnia, było szybsze niż w każdym innym poprzednim okresie badań.

– Majowy wynik, choć zasygnalizował spowolnienie tempa spadku aktywności przemyśle w połowie drugiego kwartału (indeks wzrósł z kwietniowego poziomu 31,9 do 40,6), był bardzo słaby (drugi największy miesięczny spadek odnotowany od stycznia 2009) – czytamy w raporcie.

Warto zwrócić uwagę, że najnowszy odczyt głównego wskaźnika był piątym najniższym wynikiem w historii badań, które rozpoczęły się w czerwcu 1998.

Nowe zamówienia spadły w maju w drugim najszybszym tempie w historii badań. Tak szybki spadek wynikał z druzgocącego wpływu na popyt obostrzeń społecznych obowiązujących zarówno w Polsce jak i w wielu innych krajach na całym świecie. Trend spadkowy utrzymuje się od 19 miesięcy i jest drugą najdłuższą taką sekwencją od rozpoczęcia badań.

– Mimo odbicia PMI z rekordowo niskiego poziomu odnotowanego w kwietniu, majowy odczyt indeksu zasygnalizował, że warunki gospodarcze w polskim sektorze wytwórczym były nadal bardzo 40 słabe na skutek wciąż obowiązujących obostrzeń społecznych wprowadzonych w Polsce i za granicą w walce z pandemią 30 koronawirusa. Wskaźniki Produkcji i Nowych Zamówień odnotowały drugie najniższe wartości w historii badań, a pierwszy z nich był spójny z kolejnym dwucyfrowym spadkiem rok do roku produkcji przemysłowej według oficjalnych danych GUS – wskazuje Trevor Balchin, ekonomista IHS Markit – firmy opracowującej badanie PMI polskiego sektora produkcyjnego.

– W maju prognozy odnośnie przyszłej produkcji uległy poprawie, lecz poziom optymizmu był wciąż bardzo niski na tle badań historycznych. Mniej więcej tyle samo badanych firm spodziewało się wzrostu produkcji za 12 miesięcy, co jej spadku. Wygląda na to, że powrót do sytuacji sprzed kryzysu jest jeszcze daleki – dodaje Balchin.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments