Polska zostanie podłączona do systemy certyfikatów COVID-19 UE

823

Polska od 1 czerwca będzie mogła podłączyć się do systemu Unijnych Certyfikatów COVID. Te w założeniu maja ułatwić podróżowanie po UE w czasie epidemii. Potwierdziła to wiceminister zdrowia Anna Goławska.

Polska zostanie podłączona do systemy certyfikatów

– We wtorek sprawdzano naszą gotowość do podłączenia do systemu Unijnych Certyfikatów COVID. Polegała ona na weryfikacji technicznej, czyli ustaleniu, czy wystawiane przez nas kody QR są zgodne z wymogami, wytycznymi UE i czy są możliwe do odczytu w pozostałych państwach członkowskich– wyjaśniła w rozmowie z PAP wiceminister.

Wiadomo, że wspomniany test wykazał, że Polska jest gotowa technicznie do wprowadzenia Unijnych Certyfikatów Covid. Te mają ułatwiać przemieszczanie się w strefie Schengen w dobie epidemii. Zdaniem wiceminister nikt nie powinien traktować tego jako ograniczenia praw do przemieszczania się.

– Zgodnie z planem, od 1 czerwca, Polska będzie gotowa, by podłączyć się już do systemu – zapewniła.

Od 1 czerwca polskie kody QR, oprócz informacji o tym, czy dana osoba jest zaszczepiona, będą uwzględniać również informacje, czy jest ona ozdrowieńcem lub czy posiada negatywny test diagnostyczny pod kątem wykrycia SARS-CoV-2.

Jak dodała, z praktycznego punktu widzenia Unijny Certyfikat Covid to nic innego jak kod QR i unikatowy identyfikator ułatwiający weryfikację podróżnego pod względem ryzyka epidemicznego. Kod QR dostępny będzie w Internetowym Koncie Pacjenta (stronaa: pacjent.gov.pl), w mobilnych aplikacjach mojeIKP lub mObywatel, czyli w tzw. cyfrowym portfelu. Otrzymać go można w formie wydruku papierowego w punkcie szczepień.

– Odpowiednie służby będą miały specjalną aplikację +Zaszczepieni+, która będzie odczytywać kody QR, by zweryfikować, czy osoba okazująca kod spełnia wymogi epidemiologiczne określone w danym kraju. Jednym słowem czy jest bezpieczna i spełnia wymagania, by przekroczyć granicę danego kraju UE”– powiedziała.

Nie wszystkie kraje będą gotowe

Warto dodać, że do 1 lipca nie wszystkie kraje UE mogą być podpięte do nowego systemu. Wiceminister dodała, że stosowne rozporządzenie wprowadzające podstawę prawną dla  użycia systemu ma wejść w życie od 1 lipca, ale z sześciotygodniowym okresem stopniowego przyłączania krajów.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments