Polska to nie jest kraj dla przedsiębiorców?

407

Słynny ranking Doing Business ocenia to, jak w danym kraju prowadzi się biznes. Informacje dla Polaków nie są najlepsze…

Doing Business to raport, który przygotowuje Bank Światowy. W obecnej edycji Polska zajęła 40 miejsce. Co gorsza, od trzech lat co roku spadamy coraz niżej. Dwa lata temu zajęliśmy 27. pozycję, rok później 33.

Polska to kraj długich procedur

Jeśli wierzyć ekspertom, w naszym kraju wydłużył się czas potrzebny na przeniesienie praw własności nieruchomości. Skrócił się za to okres procedur potrzebnych do uzyskania podłączenia firmy do elektryczności.

Ekonomiści ocenili 10 obszarów funkcjonowania państw. Polska może się pochwalić tym, że świetnie radzi sobie w obszarze handlu zagranicznego. W tej części rankingu uzyskaliśmy 1. miejsce, ale ex aequo z paroma innymi krajami. Gorzej jest już w kwestii rozwiązywania problemów związanych z niewypłacalnością (25.) i uzyskiwaniem kredytu (37.).

Polska jest też krajem, gdzie ogólnie trudno jest otworzyć firmę. W tej kategorii w nowym rankingu zajęliśmy aż 128. miejsce.

Całościowo najlepiej według Doing Business 2020 wpada Nowa Zelandia, tuż przed Singapurem i przed Hongkongiem. Najgorzej – a badano aż 190 krajów – Somalia.

– Gospodarki, które osiągają najwyższe wyniki w rankingu łatwości prowadzenia działalności gospodarczej łączy kilka wspólnych cech, w tym powszechne stosowanie systemów elektronicznych – twierdzą autorzy zestawienia.

Topowa dwudziestka to kraje, w których można założyć przedsiębiorstwo przez Internet. Posiadają też e-platformy ewidencjonowania podatków oraz zezwalają na procedury online związane z przeniesieniem własności nieruchomości. Aż 11 z nich – co też warto podkreślić – ma wykształcone e-procedury dotyczące uzyskiwania pozwoleń na budowę.

Co rząd robi źle?

– Nie oznacza to, że polskie władze nie podejmują działań ułatwiających prowadzenie biznesu – zaznaczał rok temu Maciej Drozd, ekonomista Banku Światowego.

Sama Nowa Zelandia – zdaniem ekspertów – zawdzięcza fakt bycia liderem nie tylko zmianom prawnym. Kraj ten przykłada dużą wagę do e-administracji.

– To właśnie w usługach cyfrowych leży klucz do dalszej poprawy otoczenia biznesu w Polsce – mówił Drozd.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments