W Polsce widać pierwsze objawy spowolnienia gospodarczego

606

Jeśli ktoś liczył na to, że nasz kraj ominie spowolnienie gospodarcze, mamy dla niego złe wieści. Wygląda na to, że tym razem nie przejdziemy przez ewentualny kryzys suchą stopą.

Jak na razie w całej Europie spowolnienie uderzyło w przemysł. Na tym polu pozostajemy jednak „zieloną wyspą”, bowiem ten sektor radzi sobie dobrze. W samym październiku produkcja wzrosłą o 3,5 proc. rok do roku. Przerosła tym samym oczekiwania ekonomistów. Co ciekawe, zwłaszcza dobrze radzą sobie branże, które są zorientowane na eksport. Dlaczego to może dziś dziwić? Ponieważ problemy ma nasz główny odbiorca, czyli Niemcy. Prawdopodobnie w naszych zachodnich sąsiadów spowolnienie nie uderzyło jeszcze w konsumentów, ci zaś,jak widać, kupują polskie produkty.

Spowolnienie gospodarcze w Polsce

Czy więc możemy spać spokojnie i oczekiwać, że spowolnienie nas ominie? Niestety nie i tak może myśleć tylko lekkoduch. Perspektywy popytu konsumpcyjnego są coraz słabsze. W Polsce wyraźnie zwalnia wzrost dochodów gospodarstw domowych z pracy. Już to stłumiło rekordowy jeszcze we wrześniu optymizm konsumentów.

Przy głębszej analizie danych makroekonomicznych również nikt nie może uznać, że jest i będzie dobrze. Sytuacja w polskiej gospodarce pogarsza się obecnie z miesiąca na miesiąc. Produkcja na rynku budowlanym spadła z październiku do 4 proc. rok do roku. To największy spadek od trzech lat.

Co oczywiste, malejący wzrost gospodarczy w coraz większym stopniu przekłada się na budżet rządu. W październiku dochody państwa z VAT wzrosły zaledwie o 1,3 proc. rok do roku – dla porównania w pierwszych dziesięciu miesiącach roku wzrost wyniósł 6,3 proc. – wylicza teraz „Rzeczpospolita”.

Zmarnowane lata?

Coraz częściej w polskiej debacie publicznej pojawiają się też sugestie, które porównują ostatnie cztery lata z pierwszymi latami rządów Edwarda Gierka. Wtedy też dobra koniunktura została przez nas „przejedzona”, a wszelkie inwestycje raczej chybione. Nie zainwestowano też w nowe technologie (mało kto wie, że w tym okresie pojawiły się plany budowy polskiego komputera, z których nie skorzystano). Czy historia ponownie się powtórzy?

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments