Co zmieni się w naszym kraju po 20 kwietnia?

419

Rano pisaliśmy, że już dziś dowiemy się, jak będziemy wychodzili ze stanu epidemiologicznego. Okazało się to prawdą, ale proces ten będzie dość długi.

„Po zakończeniu posiedzenia odbędzie się konferencja prasowa, podczas której premier Morawiecki przedstawi harmonogram dotyczący pewnego zmniejszenia ograniczeń, które obecnie funkcjonują przy jednoczesnym pobudzaniu gospodarki w sposób odpowiedzialny, uwzględniający aktualną sytuację epidemiczną” – powiedział wczoraj PAP rzecznik rządu.

I faktycznie dziś wieczorem odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Niestety wszystko bez rewelacji. Politycy przyznali, że pewne ograniczenia i niedogodności będą towarzyszyć nam jeszcze rok lub dwa! Maseczki mamy nosić tak długo, aż dostępna będzie szczepionka na koronawirusa! 

Cztery etapy

Dziś zaprezentowano też aż cztery etapy wychodzenia z obecnego stanu. Decyzja o przejściu do kolejnego etapu zostanie podjęta po spełnieniu niezbędnych warunków:

  • analizy przyrostu zachorowań,
  • wydajności służby zdrowia,
  • realizacji wytycznych sanitarnych.

Pierwszy etap startuje od 20 kwietnia: – Pierwsza zmiana to otwarcie lasów i parków, z wyłączeniem placów zabaw. Po drugie, złagodzone przepisy w handlu. W sklepach do 100 metrów kwadratowych mogą być cztery osoby na jedną kasę; w sklepach powyżej 100 metrów kwadratowych, jedna osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni – mówił premier. – Chcemy zaproponować zasadę 3xi: izolacja, identyfikacja i informatyzacja – zapowiedział.

Premier wyjaśnił, że celem jest „powrót do w miarę normalnego funkcjonowania w gospodarce i społeczeństwie”. Dodał, że „na pewno pewne obostrzenia jeszcze długo będą obowiązywały, chociażby zakaz większych zgromadzeń, imprez czy koncertów.”

Zakazy na dzień dzisiejszy

Obecnie nadal obowiązują zakazy:

  • Zamknięte pozostają szkoły, wstrzymany jest międzynarodowy ruchu lotniczy i kolejowy.
  • Podtrzymane zostają zakazy: zamknięcia granic (do 3 maja), sanitarnych kontroli granicznych oraz obowiązkowa kwarantanna.
  • Do odwołania obowiązują zakazy ws. organizacji imprez masowych.
  • Od dziś, 16 kwietnia, obowiązkowe jest zakrywania nosa i ust w miejscach publicznych.

Politycy dodali, że dziś sytuacja w Polsce i tak jest lepsza niż np. w Hiszpanii czy we Włoszech. Polaków zapewne przeraża jednak coś innego: co czeka ich na rynku pracy…

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments