Wakacyjny weekendowy wypad – te 5 miejscowości warto zwiedzić

359

Polska na wakacyjny weekendPolska na wakacyjny weekend jest świetnym pomysłem! Szczególnie, że obecny czas idealnie sprzyja, by uciec od wielkiego miasta i udać się na weekend do mniej popularnych zakamarków naszego kraju. Nie trzeba wielkich pieniędzy, by podziwiać architekturę łapiąc oddech podczas spacerów czy znaleźć ukojenie wśród przyrody. Odpowiednich miejsc praktycznie w każdej części Polski jest bez liku. Co więcej, propozycje przedstawione w tym tekście powinny być wolne od tłumów. Te miejsca doskonale nadają się na wyjazd z dziećmi, wyprawę ze znajomymi czy nawet pobyt we dwoje. Zapraszam do artykułu, z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Masz ochotę na wypad na Mazury? Rozważ Giżycko!

Giżycko to mazurskie miasteczko położone na przesmyku między wielkimi jeziorami Mamry i Niegocin. Jego historia jest typowa dla tego regionu – przebywali tu Krzyżacy, ewangelicy, Mazurzy, osadnicy z dawnych “kresów wschodnich” czy ludność przesiedlona w ramach akcji “Wisła”. Oczywiście pod koniec II Wojny Światowej Giżycko mocno ucierpiało i zostało rozgrabione.

Co więc wyróżnia je na tle innych miejsc w okolicy? Zacznijmy od Twierdzy Boyen. To największy na wschód od Wisły garnizon wojskowy. Podczas I Wojny Światowej właśnie w tej twierdzy udało się Niemcom odeprzeć ataki armii rosyjskiej. Dziś można ją zwiedzić wybierając jedną z trzech tras spacerowych – najdłuższa przewiduje czterogodzinną wycieczkę. W jej budynkach znajduje się kilka wystaw oraz tablice informacyjne wyjaśniające jej historię.

Warto także wybrać się na dawną wieżę ciśnień, która obecnie służy za punkt widokowy. Można wjechać windą lub wejść po schodach. To idealne miejsce do podziwiania pięknej panoramy miasta czy jeziora Niegocin.

Kolejnym ciekawym miejscem jest Giżycka ekomarina – największa w krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Warto się przejść Deptakiem Pasażu Portowego wraz z tarasem widokowym i molo, niewiele krótszym od sopockiego. Absolutnie cudowny widok na jezioro Niegocin zapewnia także Wzgórze św. Brunona, dlatego polecam się na nie przespacerować.

Interesującym miejscem jest także zabytkowy most obrotowy. Jego przęsło waży ponad 100 ton, ale operować nim za pomocą ręcznego kieratu może zaledwie jeden człowiek. Jest to realne dzięki specjalnemu systemowi przekładek. Pochodzi z XIX wieku i jest to jedyna tego typu czynna konstrukcja w Europie.

A do jakiego ciekawego, mniej oczywistego miejsca można się wybrać nad morze?

Polska na wakacyjny weekend? Więc może Pomorze, a tam Ustka!

Co prawda Ustka jest kurortem istniejącym w świadomości wielu turystów, jednak z pewnością nie zalicza się do czołówki najpopularniejszych nadmorskich miejscowości. Dlatego stanowi fantastyczny kierunek na ciepły weekendowy wypad w ten region.

Warto pospacerować samym miastem, by podziwiać prześliczne odnowione chaty rybackie w kratę, natrafić na pomnik usteckiej syrenki, wejść na latarnię morską, zwiedzić Muzeum Chleba czy posmakować usteckich krówek.

Poza wypoczynkiem na urokliwych piaszczystych plażach i spacerami po miasteczku można tam zobaczyć chociażby Bunkry Blüchera. Zostały one wybudowane przez Niemców przed II Wojną Światową. Znajduje się w nich bardzo ciekawa, multimedialna wystawa.

Jeśli zapuścisz się trochę dalej w las, ujrzysz kolejne inne bunkry i elementy systemu obronnego. Zostały wybudowane za czasów Polskiej Republiki Ludowej, z powodu Zimnej wojny.

Polska na wakacyjny weekend to także ciekawe wypady w góry. Zamiast najbardziej obleganych turystycznie Tatr polecam Karkonosze.

Góry? A może by tak Szklarska Poręba?

W przeciwieństwie do nastawionego na masowych turystów Karpacza, w Szklarskiej Porębie jest znacznie spokojniej, to miejsce z idealnym klimatem do wypoczynku.

Zwiedzanie najlepiej rozpocząć od multimedialnego Muzeum Karkonoskiego. W tym mieście znajduje się także absolutnie wyjątkowy pieszy szlak. Trudno się na nim zgubić, ponieważ drogowskazami są wielkie głazy, na których wyryto aktualnie mijane atrakcje turystyczne. Po drodze na grzbiet główny Karkonoszy trzeba zobaczyć Wodospad Kamieńczyka. Największy w Sudetach. Co więcej, w tym miejscu nagrywano scenę do filmu Opowieści z Narnii.

W Szklarskiej Porębie znajduje się także zjawiskowy Wodospad Szklarki, wraz z platformą widokową. To idealne miejsce do pamiątkowego zdjęcia.

Oczywiście nie należy ukrywać, że podstawową atrakcją tego regionu są górskie szlaki i słusznie, warto więc zarezerwować sobie jeden dzień na wyprawę nimi po Karkonoszach, widoki są obłędne.

Może czas dla odmiany na miejscowość w centrum Polski, niedaleko Warszawy?

Polska na wakacyjny weekend? Łowicz! – serce kraju

Dawne Księstwo Łowickie to interesujący, odrębny etnograficznie region ze swoją gwarą, obrzędami, strojami, sztuką i muzyką.

Zwiedzanie warto więc rozpocząć od Muzeum Łowickiego. Wystawy ukazują chociażby charakterystyczne, znane w całej Polsce łowickie wzory.Tuż przy nim znajduje się mini skansen. Trudno nie zauważyć charakterystycznych chałup w szafirowym kolorze. Ukazują one modę tego regionu, która panowała w XIX wieku.

Absolutnie trzeba się także wybrać do Łowickiej Kolegiaty, często nazywanej “Wawelem Mazowsza”. We wnętrzu bazyliki spoczywa dwunastu prymasów Polski, co ukazuje jak ważnym ośrodkiem władzy i administracji było w dawnych czasach to miast.

Niedaleko kolegiaty, na Starym Rynku znajduje się Aleja Gwiozd. Honoruje ona zasłużonych twórców ludowych – rzeźbiarzy, hafciarzy, malarzy, grafików, garncarzy oraz propagatorów ludowego dziedzictwa kulturowego. Oczywiście każda “gwiozda” jest inna.

Warto przespacerować się także na Nowy Rynek. Co w nim wyjątkowego? Jako jeden z trzech w Europie ma kształt trójkąta i pochodzi z renesansu.

Na koniec jeszcze inny region i jedno z najpiękniejszych polskich miasteczek:

Perła polskiego renesansu, czyli Kazimierz Dolny

Polska na wakacyjny weekend to także wart odwiedzenia cudowny Kazimierz Dolny, nazywany także Kazimierzem nad Wisłą. To prawdziwy klasyk, który od pokoleń przyciąga różnego rodzaju artystów i mecenasów sztuki z całej Polski i zagranicy.

Wycieczkę warto zacząć od urokliwego rynku z charakterystyczną studnią. Uwagę zwracają także stojące przy nim Kamienice Przybyłów z początku XVII wieku. Kolejne atrakcje znajdują się w bliskiej okolicy.

Można się wybrać choćby na Górę Trzech Krzyży, która stanowi doskonały punkt widokowy na miasto i okolicę. Istotnym punktem zwiedzania są także dosyć dobrze zachowane ruiny zamku. W ich podziemiach znajduje się historyczna wystawa.

Niedaleko znajduje się idealnie zachowana dwudziestometrowa baszta, z której można podziwiać panoramę miasta z innej perspektywy.

Następnie warto udać się do świątyni rzymskokatolickiej – Fara. Jego początki datowane są na XIV wiek, 200 lat później spłonął, lecz szybko został odbudowany. Wewnątrz znajdują się najstarsze w Polsce organy.

Kazimierz Dolny oczywiście słynie z obrazów, dlatego warto odwiedzić lokalne galerie sztuki. Wiele osób specjalnie wybiera się do tego miasteczka właśnie po to, by nabyć obrazy.

Jeśli pogoda dopisuje, warto pospacerować także Deptakiem nad Wisłą czy nawet wybrać się na wycieczkę rowerową brzegiem rzeki.

Nie wolno także zapomnieć o malowniczym, cienistym Wąwozie Korzeniowym. To najczęściej odwiedzany wąwóz lessowy w regionie. Nic dziwnego, ponieważ będąc w nim człowiek zdaje się przebywać w innym bajkowym świecie. Duże, poskręcane, splatające się z podłożem korzenie robią niesamowite wrażenie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments