Polska na skraju recesji! Koniunktura gospodarcza załamała się bardziej niż w 2008 r.

472

polskaGlobalny kryzys spowodowany pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 dopadł również nasz kraj. Mimo, że szczyt zachorowań wciąż jeszcze przed nami, przez co niemożliwe jest dokładne oszacowanie gospodarczych skutków zamrożenia gospodarki, to wydaje się mało prawdopodobne, by po raz kolejny Polska była zieloną wyspą na mapie Europy.

Recesja jest nieunikniona?

Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) przedstawiło najnowsze wartości Wskaźnika Wyprzedzającego Koniunktury (WWK), który z wyprzedzeniem informuje o przyszłych tendencjach w gospodarce. Okazuje się, że jego wartość obniżyła się w kwietniu br. w stosunku do marca br. aż o 19,4 punktu. Oznacza to, że tylko w ciągu jednego miesiąca wskaźnik stracił tyle, ile w całym – ponad półtorarocznym okresie światowej recesji z lat 2007-2008.

BIEC zwraca uwagę, że największy wpływ na spadek wskaźnika miało przede wszystkim raptowne załamanie się tempa napływu nowych zamówień do polskich producentów. Dotknęło to niemal wszystkie branże, za wyjątkiem przemysłu farmaceutycznego, gdzie w kwietniu zamówień napłynęło znacznie więcej niż w poprzednich miesiącach a nawet latach. Relatywnie mniejsze spadki zamówień dotknęły również producentów żywności.

– Załamaniu uległy również wskaźniki odnoszące się do ocen ogólnej sytuacji w firmach. Jednak w przypadku tych wskaźników spadki były nieco łagodniejsze, co pozwala przypuszczać iż wiele przedsiębiorstw ma finansową poduszkę bezpieczeństwa na trudne czasy, a co więcej menadżerowie badanych firm wykazują znaczne pokłady nadziei i optymizmu – czytamy w raporcie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments